compare Porównaj (0)

Nie masz konta?

Zarejestruj się
Wybierz temat
FAQ - KUBECZKI MENSTRUACYJNE
blog article icon

FAQ - KUBECZKI MENSTRUACYJNE

Podpaski ekologiczne

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o kubeczkach menstruacyjnych

Kubeczek menstruacyjny i jego używanie to wciąż tematy, które dla wielu budzą kontrowersje i obawy. Staramy się je rozwiać i przekonać Was do zalet tego rozwiązania. Sprawdźcie najczęściej padające pytania dotyczące kubeczków menstruacyjnych oraz odpowiedzi na nie. Do dalszych dyskusji zapraszamy na naszą facebookową grupę (link na końcu tekstu).

1. Czym jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny (kubek menstruacyjny), zwany również miseczką menstruacyjną lub kubkiem kobiecym, to ekologiczny zamiennik tamponów i podpasek. Zapraszamy Was do naszej kategorii kubeczki menstruacyjne

2. Jakie są zalety stosowania kubeczka menstruacyjnego?

Kubek menstruacyjny jest:

 • ekonomiczny – to produkt wielorazowy, jeśli jest dobrze dobrany nie ma konieczności stosowania jednorazowych podpasek i tamponów.
 • ekologiczny – dzięki niemu nie generujesz kolejnych odpadów, które rozkładałyby się parędziesiąt lat!
 • uniwersalny – sprawdzi się zarówno w dzień, jak i w nocy, nie tylko przy obfitym okresie, ale także pod jego koniec, podczas plamień.
 • wygodny – dopasowuje się do pochwy. Dzięki temu, że nie wchłania wydzieliny, tylko ją zbiera, nie rozpycha ścianek pochwy.
 • lepszy od tamponu – tampon może niepotrzebnie wysuszyć pochwę i jednocześnie podrażniać jej wyściółkę. Kubeczek ma gładką strukturę, jest elastyczny.
 • w pełni bezpieczny – nie jest wybielany chlorem w przeciwieństwie do tamponów i podpasek. Wykonany z silikonu medycznego lub TpE – tworzywa wykorzystywanego w medycynie. Dzięki czemu nie zawiera toksyn, szkodliwych farb, nie reaguje z ciałem, pozostawia ścianki pochwy w czystości.

Kubeczki występują w wielu rozmiarach, kolorach i w różnych stopniach twardości – z pewnością dobierzesz coś dla siebie.

3. Jak działa kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek zbiera w sobie krew menstruacyjną. To nic innego, jak pojemniczek na krew. Przeczytaj więcej na temat tego: jak działa kubeczek menstruacyjny w odrębnym artykule. 

4. Jak aplikuje i wyjmuje się kubeczek menstruacyjny?

W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednią higienę rąk i miejsc intymnych. W celu zmniejszenia rozmiarów kubeczka możemy go złożyć na parę sposobów, np. w literkę C, S lub w różyczkę. Tutaj znajdziesz kompendium wiedzy na temat: aplikacja i wyjmowanie kubeczków menstruacyjnych  

5. Jak przygotować kubeczek przed pierwszym użyciem i pomiędzy menstruacjami?

Przede wszystkim kierujemy się zaleceniami producenta – znajdziesz je na opakowaniu lub w ulotce dołączonej do kubeczka. Dezynfekcja kubeczka jest bardzo ważna! Zarówno przed pierwszym użyciem, jak i po każdej menstruacji.

 1. Pierwszym sposobem dezynfekcji kubeczka jest wygotowanie go.
 2. Drugi sposób to użycie sprayu do dezynfekcji kubeczków
 3. Trzeci sposób polega na zdezynfekowaniu kubeczka w mikrofali – pamiętaj o użyciu w tym celu odpowiedniego pojemnika, np. firmy Yuuki

Podczas używania kubeczka poza domem świetnie nadają się do tego celu dezynfekujące chusteczki Lunette

6. Jak dobrać odpowiedni rozmiar kubeczka?

Do dobrania odpowiedniego rozmiaru kubeczka musimy wziąć pod uwagę m.in. wiek, ilość porodów, kondycję mięśni dna miednicy, obfitość okresu, to, czy jesteśmy aktywne seksualnie, czy też nie. Jednak jedną z najistotniejszych rzeczy jest wysokość, na jakiej znajduje się nasza szyjka macicy.  

Tutaj dowiesz się, jak zmierzyć wysokość szyjki oraz jak dobrać odpowiedni kubeczek.

7. Jak dobrać odpowiednią twardość kubeczka?

Im silniejsze mięśnie dna miednicy, tym twardszy kubeczek należy wybrać. I odwrotnie. Im słabsze mięśnie, tym bardziej sprawdzi się miękki kubeczek. Miękką miseczkę menstruacyjną wybieramy także, gdy mamy dolegliwości typu hemoroidy, nietrzymanie moczu, czy cierpimy na nadwrażliwość pochwy – nie zdziw się, gdy Cupfitterka o to zapyta.

Twarde kubeczki poleca się kobietom: 

 • z silnymi mięśniami dna miednicy,
 • uprawiającymi sporty wzmacniające mięśnie dna miednicy typu jazda konna, joga, pole-dance, pilates.

Średniotwarde kubeczki poleca się kobietom:

 • uprawiającym pozostałe dyscypliny sportowe
 • które mają mięśnie dna miednicy w dobrej kondycji, ale nie są bardzo silne.

Miękkie kubeczki poleca się kobietom:

 • ze słabymi mięśniami dna miednicy,
 • które nie są aktywne fizycznie,
 • z dolegliwościami typu hemoroidy, nietrzymanie moczu,
 • ze skłonnościami do chorób układu moczowego,
 • ze schorzeniami końcowego odcinka układu pokarmowego lub układu moczowego,
 • z trudnościami z motoryką lub sprawnością manualną dłoni,
 • z nadwrażliwą pochwą,
 • które korzystają ze spirali.

Przeczytaj więcej na temat: stopień twardości kubeczków menstruacyjnych

8. Z czego wykonany jest kubeczek menstruacyjny? Czy to bezpieczne?

Kubeczki najczęściej wykonane są z silikonu medycznego lub TPE, czyli z tworzyw, które wykorzystywane są w medycynie. Są to tworzywa hipoalergiczne oraz w pełni bezpieczne dla naszego organizmu.

9. Czy jeden kubeczek wystarczy? Czy muszę mieć ich więcej?

Jeśli posiadamy dobrze dobrany kubeczek, wystarczy mieć jedną sztukę. Są jednak kobiety, które preferują większą ich ilość – dobierają pojemniejszy kubeczek na pierwsze dni okresu (zazwyczaj bardziej obfite) i mniej pojemny na kolejne dni lub plamienia. Większa ilość kubeczków pomaga także w ich dezynfekcji pomiędzy aplikacjami (nie musisz tego robić, ale niektóre kobiety wolą każdorazową dezynfekcję).

10. Czy do aplikacji kubeczka potrzebny jest lubrykant?

Nie jest niezbędny. Wystarczy zmoczyć kubeczek w wodzie tuż przed aplikacją. Jeśli jednak cierpisz na suchość pochwy, lubrykant może Ci się przydać.

Pamiętaj, aby użyć takiego na bazie wody, np.:

lubrykant LadyLube firmy Lady Cup

Wegański lubrykant na bazie wody Lunette

11. Czy podczas stosowania kubeczka mogę uprawiać seks?

Nie. Jedynym kubeczkiem, przy którym możliwe są kontakty seksualne, jest Ziggy Cup.

Pamiętaj, że żaden kubeczek nie zabezpiecza przed ciążą oraz nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową!

12. Jak często muszę opróżniać swój kubeczek?

Uzależnione jest to od obfitości Twojego okresu. Z pewnością będziesz musiała robić to częściej, jeśli okres jest obfity oraz rzadziej w przypadku skąpego okresu i plamienia. Najprawdopodobniej opróżnisz go 4 razy dziennie. Najlepiej opróżniać kubeczek maksymalnie co 8 godzin.

13. Czy muszę wyjąć kubeczek, gdy chcę skorzystać z toalety?

Nie musisz. Jeśli jednak czujesz taką potrzebę, możesz wyjmować go przy każdorazowym korzystaniu z toalety.

14. Czy mogę korzystać z kubeczka podczas połogu?

Kategorycznie nie! Połóg to szczególny czas, gdy nie zaleca się wkładania czegokolwiek do pochwy. Ponadto łatwiej wtedy o infekcje.

15. Czy kubeczek może się „zgubić” wewnątrz pochwy?

Fizycznie nie ma takiej możliwości, aby kubeczek się zgubił. Jeśli Twoja szyjka jest umiejscowiona bardzo wysoko, a masz dość krótki kubeczek, może zdarzyć się, że powędruje on do góry, przez co będzie ciężko go dosięgnąć. Dlatego tak ważny jest pomiar wysokości szyjki i na podstawie wyniku dobranie kubeczka o odpowiedniej długości.

16. Co zrobić, gdy kubeczek powędruje wysoko i nie będę mogła go wyciągnąć?

Przede wszystkim musisz zachować spokój. Nerwy w niczym nie pomogą, bo tylko niepotrzebnie napniesz swoje mięśnie. Rozluźnij się, idź pod prysznic, możesz stać lub kucnąć, jak Ci wygodniej. Spróbuj dosięgnąć kubeczek, chwycić go lub wypchnąć trochę w dół siłą swoich mięśni.

17. Czy kubeczek może wypaść?

Odpowiednio dobrany kubeczek nie wypadnie. Jeśli jednak powinnaś korzystać z szerszego kubeczka, a zaaplikowałaś najwęższy kubeczek, może być tak, że np. podczas korzystania z toalety, kubeczek się wysunie.

18. Czy mogę korzystać z kubeczka podczas uprawiania sportu?

Oczywiście, że tak. Nie ma przeciwwskazań do stosowania kubeczka podczas uprawiania sportu. Możesz także zażywać kąpieli w basenie.

19. Czy mogę korzystać z kubeczka podczas snu?

Tak. Kubeczki są przystosowane do stosowania w dzień i w nocy. Pamiętaj, aby opróżnić go przynajmniej 1 raz na 8 godzin. Zalecam, aby zaaplikować kubeczek tuż przed położeniem się spać i opróżnić go zaraz po przebudzeniu.

20. Czy dziewica może korzystać z kubeczka? Jaki powinna wybrać?

Tak, może. Należy tylko wziąć pod uwagę, że zarówno kubeczki, jak i tampony, mogą naruszyć błonę dziewiczą. Dla dziewic najczęściej poleca się miękkie i wąskie kubeczki Claricup 0

21. Co zrobić, gdy łodyżka jest za długa? Czy muszę kupić inny kubeczek?

Łodyżkę możesz dowolnie przyciąć, dopasowując ją do siebie. Należy to zrobić ostrożnie, aby nie naruszyć nasady kubeczka. Nie musisz kupować nowego kubeczka, o ile ten się sprawdza.

22. Czy kolor kubeczka ma jakieś znaczenie? Czy kolorowe kubeczki są mniej bezpieczne?

Kolor kubeczka nie ma znaczenia, to tylko kwestia wizualna. Wszystkie kubeczki dostępne w naszej drogerii są bezpieczne bez względu na kolor.

Bezbarwne kubeczki po jakimś czasie mogą lekko się przebarwić – to całkowicie naturalne. Przy kolorowych kubeczkach obserwuje się przebarwienia w mniejszym stopniu.

23. Co mam zrobić, gdy kubeczek przecieka? Jaka jest przyczyna przeciekania?

Przyczyn przeciekania może być bardzo dużo. Przeczytaj tekst: Dlaczego kubeczek menstruacyjny przecieka? W artykule znajdują się także sposoby, co zrobić, gdy kubeczek przecieka.

24. Czy można używać kubeczka, jeśli mam alergię na lateks?

Oczywiście. Kubeczki nie są wykonane z lateksu – są one całkowicie hipoalergiczne. Większość kubeczków wykonanych jest z silikonu medycznego lub TPE – tworzywa wykorzystywanego w medycynie.

25. Na ile lat starczy mi jeden kubeczek?

Jeśli kubeczek jest użytkowany zgodnie z przeznaczeniem i dezynfekowany wg zaleceń producenta, to jeden kubeczek może posłużyć kobiecie nawet do 10 lat. Warto wziąć pod uwagę fakt, że np. porody, sporty typu joga i jazda konna mogą zmienić kondycję mięśni dna miednicy. Możliwe, że wtedy będzie konieczna zmiana kubeczka na twardszy.

26. Czy kubeczek może zmienić kolor?

Tak, pod wpływem hemoglobiny kubeczek może zmienić kolor – może się „przebarwić”.

27. Jak przechowywać kubeczek poza okresem?

Kubeczek po zdezynfekowaniu i wysuszeniu przechowujemy w woreczku dołączonym do opakowania. Można także dokupić woreczek

Należy pamiętać, aby pozostawić kubeczkowi dostęp powietrza – nie należy przechowywać go w szczelnie zamkniętym pudełku, trzeba także chronić go przed światłem UV.

28. Jak używać kubeczka poza domem?

O stosowaniu kubeczków poza domem pisaliśmy tutaj: Kubeczek menstruacyjny w podróży

Przyda Ci się butelka z wodą lub dezynfekujące chusteczki

29. Czy mogę korzystać z kubeczka, gdy mam tyłozgięcie lub przodozgięcie macicy?

Oczywiście. Tyłozgięcie lub przodozgięcie nie jest przeciwwskazaniem. Kubeczek należy kierować w stronę szyjki tak, aby znalazł się on bezpośrednio pod szyjką, co niestety przy tyłozgięciu lub przodozgięciu może być początkowo nieco utrudnione. Nie zrażaj się zatem, jeśli na początku kubeczek będzie przeciekał. Z każdą kolejną aplikacją dojdziesz do wprawy i wypracujesz swój sposób aplikacji. 

30. Kubeczek a spirala domaciczna? Czy spirala wyklucza kubeczek?

Nie. Należy jedynie zachować ostrożność przy wyciąganiu kubeczka. Czasem poleca się bardziej miękkie kubeczki. Przeczytaj więcej na temat: kubeczek menstruacyjny a wkładka wewnątrzmaciczna

31. Czy mogę korzystać z kubeczka, jeśli mam różne dolegliwości ginekologiczne lub jestem po zabiegach ginekologicznych?

Jeśli masz wątpliwości natury zdrowotnej, zachęcamy do skonsultowania się ze swoim lekarzem ginekologiem.

Zapraszamy do naszej grupy, gdzie można szybko uzyskać pomoc w wyborze kubeczka

Małgorzata Jackowska - Poloch

Jestem pasjonatką zdrowych, ekologicznych i ekonomicznych produktów. Każdego dnia testuję na sobie nowe produkty. Z wykształcenia filolog angielski i polski.

Jest niekwestionowaną profesjonalistką w doborze kubeczków menstruacyjnych. Od wielu lat doradza kobietom jaki rozmiar i typ kubeczka menstruacyjnego dobrać.

Ponadto jest ekspertem w pieluszkach wielorazowych, podpaskach wielorazowych i ekologicznych środkach czystości. Szczególnie poleca kule piorące lub surowce do własnych proszków do prania.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Ładowanie...