compare Porównaj (0)

Nie masz konta?

Zarejestruj się
Wybierz temat
Kubeczek menstruacyjny: jak włożyć, jak wyjąć?
blog article icon

Kubeczek menstruacyjny: jak włożyć, jak wyjąć?

Kubeczek Menstruacyjny
  • Rozwiewamy największe obawy kobiet przed rozpoczęciem użytkowania miseczek menstruacyjnych: prawidłowa higiena, najwygodniejsza pozycja, sposoby wkładania i wyciągania kubeczków menstruacyjnych

  • Rola relaksu: z rozluźnionymi mięśniami jest o wiele łatwiej

  • Od ściskania i rolowania kubeczek menstruacyjny nie straci swojego oryginalnego kształtu

  • 3 oznaki, że kubeczek jest prawidłowo ułożony w ciele kobiety: gładkie brzegi, uczucie “zassania”, niewyczuwalność wszystkich elementów kubeczka


Wiele kobiet poważnie zastanawia się nad używaniem kubeczków menstruacyjnych. Kubeczek menstruacyjny ma same plusy, a niemal 100% kobiet używających go jest bardzo zadowolona i nie powróciłaby do tradycyjnych środków higienicznych - podpasek i tamponów. Mimo to nawet bardzo długa lista zalet i pozytywnych opinii nie jest w stanie łatwo przekonać osoby, która ma uzasadnione obawy. Są one jak najbardziej naturalne i uzasadnione. Wszak strach często wynika z niewiedzy i braku doświadczenia. Z tego powodu dla naszych Czytelniczek opracowaliśmy szczegółowy poradnik objaśniający kwestię najbardziej spędzającą sen z powiek przyszłym właścicielkom kieliszka menstruacyjnego: kwestię wkładania i wyciągania.

Sprawdź naszą kategorię: kubeczki menstruacyjne 

Podstawy

Kubeczek menstruacyjny najlepiej aplikować i wyjmować w intymnych, relaksujących warunkach, zwłaszcza na początku, podczas nauki zakładania i wyjmowania kubeczka. Dzięki temu łatwiej o rozluźnienie mięśni miednicy. Bardzo ważne jest zachowanie higieny, czyli przede wszystkim umycie rąk i wytarcie ich czystym ręcznikiem lub jednorazowym ręcznikiem papierowym. Kiedy nie jest to możliwe, najlepiej użyć protektorów na palce. W przypadku, kiedy nie mamy dostępu do bidetu, można zaopatrzyć się w mały, przenośny bidet zakładany na butelkę. Umywalka w pomieszczeniu wiele ułatwia, ale kubeczek można bezproblemowo oczyścić także w inny sposób, np. wodą z butelki. Po wszystkim pamiętaj o dokładnym umyciu dłoni.

Dla większości kobiet najwygodniejszą pozycją do wkładania i wyciągania miseczki menstruacyjnej jest pozycja kucająca. Mimo to nic nie stoi na przeszkodzie, aby kobieta wkładała lub wyciągała kubeczek menstruacyjny w pozycji siedzącej lub stojącej, czy z jedną nogą umiejscowioną wyżej (np. na wannie czy krześle). Niektóre panie pierwsze próby wykonują na leżąco, żeby przyzwyczaić się do nowego doświadczenia. Wybranie pozycji najlepszej dla danej kobiety wymaga próbowania ich na sobie, do czego zachęcamy.

Przygotowanie samego kubeczka menstruacyjnego do pierwszego użycia zamyka się w dwóch czynnościach. Pierwszą z nich jest dezynfekcja. Można ją wykonać specjalnym preparatem lub wygotowując kubeczek. Drugą czynnością, o ile jest to konieczne, jest skrócenie łodyżki u podstawy miseczki menstruacyjnej. Wielu producentów czyni ją nieco dłuższą, aby każda klientka mogła dostosować jej długość do swoich upodobań.

Przycinanie łodyżki w kubeczkach Lily Cup

O tym koniecznie pamiętaj

Wkładanie i wyciąganie kubeczka może zostać utrudnione w przypadku, kiedy kobieta ma długie paznokcie. Wtedy łatwo o przypadkowe zadrapnięcie i zwiększenie ryzyka infekcji. Uważać należy także na inne elementy układu moczowo-płciowego kobiety. Te okolice są wrażliwe i przypadkowe podrażnienie może skończyć się dyskomfortem.

Wybór odpowiedniego rozmiaru przy zakupie jest bardzo ważny. W tym wyborze pomóc mogą różne artykuły i filmy na naszym blogu, np.: mierzenie wysokości szyjki macicy, wybór odpowiedniego rozmiaru kubeczka Lady Cup, wybór odpowiedniego rozmiaru kubeczka MeLuna, jak założyć kubeczek menstruacyjny.

Jak wkładać kubeczek menstruacyjny?

Standardowy sposób zwijania miseczki menstruacyjnej

Kubeczek menstruacyjny wkłada się zawsze szerszą, otwartą stroną do wnętrza ciała. Jednakże aby to się udało, najpierw należy odpowiednio zwinąć kubeczek. Sposobów jest kilka. Wybór któregoś z nich jest uzależniony od preferencji użytkowniczki oraz od typu kubeczka menstruacyjnego. W Drogerii Ekologicznej oferujemy 9 rodzajów kubeczków menstruacyjnych: Lily Cup, Lady Cup, Genial Day, OrganiCup, Merula Cup, Yuuki, LunetteMeLuna oraz Mooncup. Wszystkie można aplikować przy pomocy standardowych sposobów, nawet z użyciem lubrykantu, jednak różnią się one detalami.

Standardowe sposoby zwijania kubeczka, na podstawie grafik MeLuna: w literkę S, w różyczkę, w literkę C (lub rulon)

meluna-aplikacja.jpg

Nie trzeba martwić się o to, czy takie zwijanie nie zaszkodzi miseczce menstruacyjnej. Ponieważ kieliszki menstruacyjne wykonane są z elastycznych i wytrzymałych materiałów, np. silikonu medycznego, zawsze powrócą do swojego pierwotnego kształtu i dostosują się bez problemu do ciała każdej kobiety.

Prawidłowe ułożenie kubeczka menstruacyjnego w ciele

Wiele obaw budzi kwestia odpowiedniego ułożenia miseczki menstruacyjnej w ciele kobiety. Może wydawać się to trudne, ale jest wręcz przeciwnie. Odpowiednio dobrany rozmiar kubeczka i materiał, z którego jest wykonany, wykonują większą część pracy. Po aplikacji kubeczek rozwija się do swojego pierwotnego kształtu i przylega do ścianek pochwy. Dzięki temu krew menstruacyjna bez problemu trafia do jego wnętrza. Rozmiar natomiast skutecznie uniemożliwi przesunięcie się kubeczka w górę lub w dół pochwy, więc pozostanie on na właściwym miejscu. Kubeczka nie trzeba wkładać tak głęboko, jak tampon. Odpowiednio dobrany i ułożony we właściwym miejscu, jest kompletnie niewyczuwalny. Jego usunięcie z ciała jest łatwiejsze i bardziej komfortowe niż tamponu.

Prawidłowe umiejscowienie kubeczka menstruacyjnego w pochwie (obrazek MeLuna)

MeLuna_Position.jpg

Porównanie położenia kubeczka menstruacyjnego i tamponu (obrazek Lily Cup)

lily_cup_position.jpg

Sprawdzenie prawidłowego ułożenia jest proste. Pierwszym sygnałem, że ułożenie kubeczka można poprawić, jest wyczuwanie jego końcówki u wejścia do pochwy. Wtedy należy umieścić kubeczek nieco głębiej w ciele lub skrócić łodyżkę, o ile nie zostało to zrobione wcześniej. W pozostałych sytuacjach wystarczy delikatnie sprawdzić brzegi kubeczka, kiedy ten jest już w ciele. Jeżeli są okrągłe, gładkie, bez wgnieceń, to miseczka na pewno odpowiednio się ułożyła. Jeśli podejrzewamy, że kubeczek nie rozwinął się w pełni, możemy lekko nim poruszać. Jeśli jest to trochę utrudnione, wyczuwalny jest delikatny opór, a kubeczek “zassał się”, to z pewnością ułożył się prawidłowo. W razie wątpliwości, wyciągnij kubeczek i spróbuj zaaplikować go ponownie.

Szczegółowe instrukcje aplikacji kubeczków menstruacyjnych Lily Cup - wyjątkowych kubeczków zwijających się nawet do rozmiarów tampona.

Kubeczki menstruacyjne Lily Cup mają inną, wyjątkową budowę w porównaniu do kubeczków pozostałych firm. Dlatego też producent dla każdego z nich stworzył instrukcję dla optymalnej aplikacji - zależnej od modelu kubeczka. Lily Cup ma w swojej ofercie dwa modele kubeczków. Lily Cup Compact jest bardzo elastyczny i zaprojektowany w taki sposób, żeby po złożeniu mieścił się w małym, estetycznym, okrągłym opakowaniu. To opakowanie jest bardzo niepozorne, rozmiarami przypomina zwykły błyszczyk do ust. Świetnie wtopi się w zawartość kobiecej torebki. Podstawowy model Lily Cup nie posiada już takiej funkcji. Za to, w przeciwieństwie do innych kubeczków menstruacyjnych, wyposażono go w specjalny brzeg zapobiegający rozlaniu zawartości.

Jak wkładać kubeczek menstruacyjny lily cup

Wkładanie kubeczka do pochwy

Jak wyciągać kubeczek menstruacyjny?

Wyciąganie kubeczka menstruacyjnego przede wszystkim nie powinno być gwałtowne. Najlepiej wykonywać je stopniowo, delikatnie i w tempie odpowiednim dla siebie, czyli komfortowym. Kluczowym jest, by robić to w atmosferze relaksu i spokoju. Stres przyczynia się do napięcia mięśni, co może utrudnić wyjmowanie. Po zlokalizowaniu podstawy kubeczka należy ją złapać palcami. Podstawę ściskamy lub przyciskamy do ścianki pochwy. W ten sposób kubeczek powinien “odessać się”. Najwygodniej jest to wykonać dwoma palcami, kciukiem i wskazującym lub środkowym. Nie ma przeciwwskazań do tego, aby wyjmowanie miseczki menstruacyjnej odbywało się przy użyciu np. dwóch palców wskazujących obu rąk.

W odpowiedniej lokalizacji podstawy miseczki menstruacyjnej świetnie pomagają łodyżki, kulki i pętelki. Również podczas wyciągania dodają stabilności uchwytowi. Kiedy już podstawa kubeczka jest w stabilnym uchwycie i został on rozszczelniony, delikatnie pociągnij go w dół “bujając nim” raz w prawą stronę, raz w lewą. Ten sposób świetnie przedstawia poniższa grafika dla kubeczków Mooncup. Jest to uniwersalny sposób wyciągania kubeczków wszystkich marek.

Wyciąganie kubeczka menstruacyjnego (obrazek Mooncup)

jak_wyciagac_kubeczek_menstruacyjny_mooncup.jpg

Mamy nadzieję, że ten poradnik rozwiał wiele wątpliwości i dostarczył odpowiedzi na wiele pytań o kubeczki menstruacyjne. Jeśli macie dodatkowe pytania, śmiało je nam zadajcie. Chętnie odpowiemy w komentarzach.

Obrazek okładki: freepik.com

Justyna Maserak

Podróżniczka, autorka bloga podróżniczego. Z wykształcenia filolog angielski. Testuje i opowiada o eko produktach z najdalszych zakątków świata.

W życiu staram się dokonywać świadomych wyborów. Sięgam po te, które wydają mi się najlepsze, ponieważ często niemożliwym jest dokonanie wyboru idealnego. Przypadła mi rola nieco tradycyjnej żony i z tego powodu to ja najczęściej wybieram jedzenie dla naszej, póki co, dwuosobowej rodziny. Stąd moje zainteresowanie zdrowym odżywianiem. Oprócz tego często z mężem podróżujemy – dzięki temu uczymy się wielu rzeczy, uwrażliwiamy na pewne sprawy, przez co czujemy wagę dokonywania ekologicznych i naturalnych wyborów także pod względem odżywiania. A są to częstokroć wybory niejednoznaczne i trudne, zwłaszcza w czasach globalizacji.

Wychodzę z założenia, że uczymy się przez całe życie i nie należy bać się popełniania błędów, co nie oznacza, że mamy ich nie unikać, jeśli to możliwe. Stąd zakładam, że moja obecna wiedza nie jest ostateczna oraz może stać się nieaktualna.

Jeżeli moje teksty będą dla Was przydatne, podzielcie się nimi ze znajomymi. Może i im się przydadzą?

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Ładowanie...