compare Porównaj (0)

Nie masz konta?

Zarejestruj się
Wybierz temat
Jak samodzielnie zmierzyć wysokość szyjki macicy i wybrać kubeczek menstruacyjny odpowiedniej długości?
blog article icon

Jak samodzielnie zmierzyć wysokość szyjki macicy i wybrać kubeczek menstruacyjny odpowiedniej długości?

Kubeczek Menstruacyjny
 • Wysokość szyjki macicy odgrywa kluczową rolę przy wyborze odpowiedniej długości kubeczka menstruacyjnego
 • Wysokość szyjki macicy zmienia się w czasie cyklu menstruacyjnego
 • Zmierzyć wysokość szyjki można samodzielnie i bezpiecznie w warunkach domowych

Czy zastanawiałyście się kiedyś, z jakiego powodu oferta kubeczków menstruacyjnych jest tak szeroka? Powodów tej różnorodności jest wiele. Najprostszym z nich jest, by każda kobieta znalazła coś dla siebie. Ale kolory oraz sposoby wykończenia grają drugie skrzypce. Najważniejsze są wymiary kubeczków menstruacyjnych. Aby wybrać odpowiedni, kobieta powinna poznać nieco budowę swojego ciała, a dokładniej: wysokość szyjki macicy.

Sprawdźcie naszą kategorię: kubeczki menstruacyjne

Dlaczego znajomość wysokości szyjki macicy ułatwia wybór odpowiedniego kubeczka?

Ciało każdej kobiety jest inne. Do tego dochodzą specyficzne dla niej zmiany spowodowane hormonami. Z tego powodu dwóm kobietom w tym samym wieku, o podobnej budowie ciała oraz po porodzie mogą pasować zupełnie różne modele kubeczków menstruacyjnych. Może tak się wydarzyć, ponieważ wysokość szyjki macicy nie jest proporcjonalna do wzrostu, dla każdej kobiety jest unikalna. Jak jej znajomość może się przydać przy wyborze miseczki menstruacyjnej?

Wysokość szyjki macicy decyduje o tym, jakiej długości kieliszek menstruacyjny będzie danej kobiecie potrzebny. Źle dobrany spowoduje dyskomfort, np. będzie wystawał poza pochwę, nie rozłoży się, czy umieści się zbyt wysoko i spowoduje to trudności w jego wyciągnięciu. Może także nie spełnić swojej funkcji, czyli przeciekać. Miseczka menstruacyjna dobrana prawidłowo niemal sama ustawi się w odpowiedniej pozycji do szyjki macicy: pod nią lub z nieprzyssaną szyjką w środku. W przeciwnym wypadku szyjka znalazłaby się obok kubeczka, a krew, zamiast spływać do jego wnętrza, wydostawałaby się brzegami pochwy.

Jak zmienia się szyjka macicy w czasie cyklu menstruacyjnego i nie tylko?

Pozycja szyjki macicy zmienia się w trakcie cyklu menstruacyjnego. Standardowo szyjka jest w najwyższej pozycji w trakcie owulacji, a w najniższej w trakcie krwawienia menstruacyjnego, zwłaszcza w pierwszych jego dniach. Różnice w wysokości szyjki macicy są zauważalne nawet o różnych porach dnia. Wysokość szyjki macicy może także szybko się zmienić:

 • przy napięciu mięśni brzucha (szyjka nieco się obniża),

 • w wyniku podniecenia seksualnego - wtedy szyjka jest z reguły wyżej, niż normalnie.

Jak samodzielnie zmierzyć wysokość szyjki macicy?

Sposób na zmierzenie wysokości szyjki macicy

Metoda jest bardzo prosta, higieniczna i bezpieczna. Nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi. Przyda się jedynie dłoń. Może być odziana w medyczną gumową rękawiczkę. Warto zadbać o to, aby paznokcie u dłoni nie były długie albo ostro zakończone. Jeśli masz akurat infekcję, poczekaj z pomiarem do czasu powrotu do zdrowia. Zachowaj delikatność, ponieważ podczas mierzenia można zranić delikatną wyściółkę pochwy czy szyjki lub podrażnić je. Pomiaru najlepiej dokonywać:

 • w spokoju,

 • przy pomocy najdłuższego palca (środkowego),

 • w pierwszych trzech dniach miesiączki,

 • dwukrotnie: rano oraz wieczorem,

 • po dokładnym umyciu okolic intymnych oraz umyciu i oczyszczeniu dłoni,

 • w pozycji kucającej lub siedzącej (wtedy szyjka jest niżej i łatwiej ją wyczuć).

Zapamiętaj odległość od wejścia do pochwy, na którą należało włożyć palec, aby wyczuć szyjkę. Później zmierz długość od czubka palca do miejsca, w którym zaczynało się wejście pochwy. Oto wysokość Twojej szyjki macicy.

Skąd pewność, że to już? Wysokość szyjki macicy to nie to samo, co długość pochwy, czy długość szyjki macicy. Najłatwiej natrafić na szyjkę przesuwając palec w górę pochwy po jej przedniej ścianie, czyli tej sąsiadującej z pęcherzem moczowym. Szyjka macicy znajduje się na końcu pochwy i jest inna w dotyku niż jej ścianki - gładsza, zaokrąglona, twardsza. Lekko wystaje, więc można nią nieco poruszyć. Jeżeli jest wrażliwa, może to wywołać dyskomfort. Szyjka macicy nie musi znajdować się w centrum - równie dobrze może być nieco przesunięta w którąś ze stron.

Jak interpretować pomiar?

Im mniej centymetrów dzieliło ujście pochwy od szyjki macicy, tym niżej się ona znajduje. Długość kubeczka menstruacyjnego najlepiej dostosować do najniższej zmierzonej wysokości szyjki. Wtedy unika się wystawania kubeczka i idącego za tym dyskomfortu. Nie wybieraj kubeczków dłuższych niż zmierzona wysokość. W przypadku gdy nie byłaś w stanie dosięgnąć szyjki, wybierz najdłuższy kubeczek. Jeśli wysokość szyjki macicy była mniejsza niż 3,5 cm, wybierz jeden z najkrótszych dostępnych na rynku kubeczków: MeLuna Shorty lub Lily Cup Compact.

Jak wysoko jest położona szyjka macicy

O odpowiednim doborze kubeczka menstruacyjnego decydują także inne czynniki niż długość. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi poradami na naszym blogu.

Zobacz także filmik na temat mierzenia wysokości szyjki macicy:

Justyna Maserak

Podróżniczka, autorka bloga podróżniczego. Z wykształcenia filolog angielski. Testuje i opowiada o eko produktach z najdalszych zakątków świata.

W życiu staram się dokonywać świadomych wyborów. Sięgam po te, które wydają mi się najlepsze, ponieważ często niemożliwym jest dokonanie wyboru idealnego. Przypadła mi rola nieco tradycyjnej żony i z tego powodu to ja najczęściej wybieram jedzenie dla naszej, póki co, dwuosobowej rodziny. Stąd moje zainteresowanie zdrowym odżywianiem. Oprócz tego często z mężem podróżujemy – dzięki temu uczymy się wielu rzeczy, uwrażliwiamy na pewne sprawy, przez co czujemy wagę dokonywania ekologicznych i naturalnych wyborów także pod względem odżywiania. A są to częstokroć wybory niejednoznaczne i trudne, zwłaszcza w czasach globalizacji.

Wychodzę z założenia, że uczymy się przez całe życie i nie należy bać się popełniania błędów, co nie oznacza, że mamy ich nie unikać, jeśli to możliwe. Stąd zakładam, że moja obecna wiedza nie jest ostateczna oraz może stać się nieaktualna.

Jeżeli moje teksty będą dla Was przydatne, podzielcie się nimi ze znajomymi. Może i im się przydadzą?

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Ładowanie...