compare Porównaj (0)

Nie masz konta?

Zarejestruj się
Wybierz temat
Odparzenia od podpasek. Jak sobie radzić?
blog article icon

Odparzenia od podpasek. Jak sobie radzić?

Podpaski ekologiczne

Jak wygląda odparzenie od podpasek?

Odparzenia od podpasek są bardzo niekomfortowe. Skóra jest zaczerwieniona, a w wyniku tarcia może dojść do uszkodzenia naskórka. A to już stwarza ryzyko nadkażenia rany i sprzyja stanom zapalnym. Trudno też funkcjonować, bo podrażnione miejsca swędzą, pieką i mogą szczypać.

Trudno ćwiczyć, siedzieć w pracy i szkole oraz chodzić, bo każdy ruch sprawia ból i dyskomfort. To szczególnie dotkliwe dla młodych dziewcząt, zwłaszcza w czasie ich pierwszych miesiączek, kiedy dopiero uczą się zmian, jakie zachodzą w ich organizmie. 

Sprawdź nasze kategorie:

Dlaczego podpaski powodują odparzenia?

Co jednak sprawia, że odparzenia od podpasek w ogóle się pojawiają? Tu najczęściej winowajcą jest ich zły dobór.

  • Jeśli podpaska jest za duża lub za mała, a jej skrzydełka uciskają skórę np. w czasie chodzenia albo siedzenia, łatwo o uszkodzenia naskórka.
  • Ryzyko jest jeszcze wyższe, kiedy mamy nieodpowiednio dobraną bieliznę: zbyt obcisłą i uszytą z syntetycznych materiałów.
  • Brak cyrkulacji powietrza w połączeniu z drażniącymi składnikami tradycyjnych podpasek sprawiają, że o podrażnienia nietrudno. 

Składniki drażniące w podpaskach, tamponach i wkładkach higienicznych

Zapytacie, o jakie składniki drażniące chodzi. Otóż podpaski, tampony i wkładki higieniczne w zdecydowanej większości produkuje się z bawełny uprawianej konwencjonalnie, czyli takiej, wzrost której wspiera się pestycydami i innymi chemikaliami. Dodajmy do tego elementy wytwarzane z polietylenu i polipropylenu (innymi słowy: plastiku), które zabezpieczają podpaskę przed przeciekaniem. To nierzadko one właśnie, po zetknięciu się ze skórą, powodują nieprzyjemne podrażnienia.

Ryzyko ich powstania zwiększa bielenie środków higienicznych chlorem. A że biel kojarzy się ze sterylnością i czystością, to producenci chętnie zabieg ten wykorzystują, zwłaszcza że jest tani. To chwyt marketingowy, ale jak się okazuje, bardzo skuteczny.

Szkoda tylko, że dość ryzykowny dla naszego zdrowia. Środki higieniczne mają bezpośredni kontakt z miejscami intymnymi, które są bardzo wrażliwe. Delikatniejsza jest też skóra tych okolic. 

Ekologiczne podpaski mogą pomóc!

Jest i aspekt ochrony środowiska, bo skoro podpaski i wkładki higieniczne nie obchodzą się delikatnie z naszą skórą, to z naturą tym bardziej. Zalegają na wysypiskach, bo rozkładają się przez dziesiątki lat (podobnie zresztą jak pieluchy jednorazowe). Część z nich przedostaje się do mórz i oceanów, gdzie zagraża żyjącym w nim stworzeniom.

Są jednak wyjątki, bo na rynku dostępne są ekologiczne podpaski, które nie zawierają szkodliwych chemikaliów, barwników, perfum i nie są wybielane chlorem. To podpaski GENTLE DAY®, które posiadają certyfikaty

  • Oeko-Tex®,
  • VEGAN 
  • Made for Health®.

Jako jedyne mają opatentowany pasek anionowy FAR-IR ANION, który chroni przed nieprzyjemnym zapachem i bakteriami (nie dopuszcza też do rozprzestrzeniania się bakterii wewnątrz podpaski). Są też bardzo chłonne – wchłaniają nawet 120 ml cieczy, a więc nawet o pięć razy więcej niż zwykłe podpaski. Na ich górnej warstwie znajduje się materiał z włókna nietkanego, który sprawia, że krew nie zostaje na zewnątrz podpaski. Ma się zatem nieustanne uczucie suchości i komfortu.

Na uwagę zasługuje też marka Vivicot BIO, która ma w swojej ofercie podpaski, wkładki higieniczne i tampony wykonane w 100 proc. z bawełny organicznej (pochodzącej  z plantacji, na których nie stosuje się pestycydów, herbicydów i pestycydów). Są też kompostowalne i biodegradowalne, co jednak najważniejsze w kontekście naszych rozważań: nie powodują podrażnień i są hipoalergiczne. 

Co na odparzenia od podpasek?

Wróćmy jednak do tematu odparzeń, na które narażona jest nasza delikatna skóra. Najważniejsza zasada to zapobieganie, zatem:

  • staraj się nosić dobrze dobraną bieliznę z bawełny organicznej,
  • po kąpieli wycieraj skórę do sucha i dobrze ją nawilżaj za pomocą kremu lub balsamu,
  • jeśli pojawiają się podrażnienia, zastosuj bezwodną lanolinę,
  • regularnie wymieniaj środki higieniczne.

I najważniejsze: wybieraj podpaski świadomie! Wspomniane wcześniej GENTLE DAY® są testowane dermatologicznie i mają pH przyjazne dla skóry. Ich miękka warstwa wierzchnia pozostaje sucha i nie podrażnia skóry, a przepuszczająca powietrze baza z mikroporami zapobiega jej wysuszaniu.

Podpaski Gentle Day. O badaniach klinicznych

Potwierdzają to badania kliniczne przeprowadzone wśród użytkowniczek podpasek GENTLE DAY®. Żadna z testujących je kobiet nie odczuwała swędzenia skóry i pieczenia w okolicy pachwin. Nie odnotowały też zaczerwienienia skóry, wysypki ani potówek. W czasie używania podpasek nie czuły przykrego zapachu, co przełożyło się na komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Alernatywne środki higieniczne

W profilaktykę odparzeń wpisuje się też stosowanie alternatywnych środków higienicznych, m.in.:

Są naturalne, pozwalają na cyrkulację powietrza i są wyprodukowane z materiałów przyjaznych skórze. Ich stosowanie to nie tylko ukłon w stronę swojego zdrowia i samopoczucia, ale też środowiska naturalnego.

W perspektywie czasu to też spora oszczędność. Okazuje się bowiem, że choć zakup ekologicznych środków higienicznych na początku nie jest tani, to bardzo szybko się zwraca.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Ładowanie...