compare Porównaj (0)

Nie masz konta?

Zarejestruj się
Wybierz temat
Wiosna - trudny czas dla higieny intymnej
blog article icon

Wiosna - trudny czas dla higieny intymnej

Podpaski ekologiczne

Zmiany pór roku sprawiają, że nasze zwyczaje pielęgnacyjne muszą nadążać za zmieniającą się pogodą. Tak jak do pogody dopasowujemy ubrania, tak dopasowujemy kosmetyki do codziennej pielęgnacji. Nie inaczej jest z higieną intymną. Wiosna to czas przejściowy, kiedy łatwo o odparzenia czy infekcje. O czym warto pamiętać?

Nie rezygnuj z komfortu i aktywności wiosną. Jest naprawdę sporo skutecznych, naturalnych i ekologicznych sposobów, które zapobiegną dyskomfortowi i niedogodnościom. Nawet podczas miesiączki. Poznaj je!


Lepiej rozumieć zdrowie intymne

Odparzenia powstają wtedy, gdy skóra jest narażona na długotrwałe działanie wyższej temperatury, wilgoci (np. potu) i podrażnienia np. przez ocieranie się materiałów.

Sprawdź: naturalne płyny i żele do higieny intymnej

Infekcje intymne także mogą pojawić się w momencie, gdy skóra jest przegrzana, obtarta, brakuje jej „oddechu”. Zarówno wilgoć pochodząca z potu, jak i płynów ustrojowych (naturalne wydzieliny intymne, miesiączka) jest pożywką dla bakterii.

Jeśli naszą skórę i miejsca intymne obciążamy poprzez używanie nieodpowiednich płynów do higieny intymnej, które destabilizują naturalną florę bakteryjną, nie jest ona w stanie poradzić sobie w niesprzyjających warunkach.

Aby odpowiednio zadbać o komfort i zdrowie okolic intymnych, warto pamiętać o trzech sprawach:

  • nie przegrzewać skóry,

  • nosić bieliznę odpowiedniej jakości,

  • używać odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji okolic intymnych.

A dodatkowo – zwracać szczególną uwagę na higienę podczas miesiączki.

Jak nie doprowadzić do przegrzania?

Szczególnie początek wiosny jest pod tym względem wymagający: kiedy wychodzimy do pracy, temperatura na dworze jest bardzo niska, a już po kilku godzinach potrafi wzrosnąć nawet do 25°C. W tych warunkach konieczne jest pamiętanie o przewiewnej, naturalnej bieliźnie, która nie jest zbyt obciskająca.

Dobrym przykładem takiej bielizny są majtki Gentle Day, uszyte z innowacyjnych materiałów zapobiegających namnażaniu się bakterii. Ich dodatkową zaletą są specjalne kieszonki, umożliwiające schowanie skrzydełek podpasek, co daje większy komfort podczas okresu.Odpowiednie materiały – miesiączka

Wiosną, kiedy dni są coraz cieplejsze, wzrasta nasza aktywność – sportowa, rekreacyjna – na powietrzu. Częściej mamy okazję się zgrzać, spocić, z większą ochotą wsiadamy na rower czy idziemy pobiegać. Także w czasie okresu nie chcemy siedzieć w miejscu. Jak zapewnić sobie komfort i uchronić przed oparzeniami?

Do wyboru jest kilka rozwiązań:

Cokolwiek wybierzemy, pamiętajmy o tym, jak delikatne są okolice intymne. Utrzymywanie ich w czystości podczas okresu to nie tylko kwestia komfortu, ale także zapobieganie infekcjom, rozwojowi bakterii i pojawianiu się brzydkiego zapachu. 

Polecamy w tym miejscu nasz tekst: Odparzenia od podpasek. Jak sobie radzić?


Podpaski wielorazowe

Podpaski wielorazowe stają się coraz bardziej popularne. Coraz większy mamy też ich wybór.

Marka SoftMoon ma w ofercie podpaski nieco grubsze, z materiałów o dużej chłonności, a jednocześnie przewiewności. Do wyboru są trzy rodzaje warstwy stykającej się ze skórą: bawełna organiczna, mikropolar i coolmax.

Podpaski wielorazowe zastępują jednorazowe na wiele lat. Ten wybór to nie tylko ekonomia, ale także ekologia.

 Podpaski jednorazowe

Ważne, aby nie były bielone chlorem i zostały wykonane z materiałów przyjaznych skórze. Podpaski Vivicot są całkowicie pochodzenia naturalnego i można je nawet kompostować.

Podpaski Gentle Day zawierają poliakrylan sodu (dzięki czemu są tak chłonne), jednak ich skład jest znacznie bardziej ekologiczny niż zwykłych podpasek.

Kubeczki menstruacyjne

Coraz bardziej znane i cenione. Ich wybór może zdziwić, przy ich doborze liczy się kilka aspektów (m.in. wiek i przebyte porody).

Ważne, aby wybierać kubeczki menstruacyjne renomowanych firm, które stosują wysokiej jakości silikon medyczny.

Kubeczek może starczyć nawet na kilkanaście lat i zastąpić wszystkie inne środki stosowane podczas miesiączki.Higiena intymna

Mycie okolic intymnych ma szczególne znaczenie podczas miesiączki. Usuwanie ze skóry wydzieliny, ale także potu, bakterii i wszelkich innych zanieczyszczeń jest istotnym elementem zapobiegania odparzeniom i infekcjom. Ważne, aby nie używać mydła: zasadowy odczyn pH nie współgra z kwaśną florą bakteryjną pochwy i jej okolic. Do mycia okolic intymnych używamy kosmetyków o pH neutralnym lub lekko kwaśnym.

Niektóre panie cenią sobie mycie samą wodą, inne stosują olej sezamowy albo płukanki przygotowane w domu. Jeśli szukasz gotowego kosmetyku o bezpiecznym składzie, możemy polecić płyn do higieny intymnej z wyciągiem z borówki i nagietka Pierpaoli Anthyllis Eco Bio. Poszukujmy więc preparatów z wysoką zawartością składników czynnych takich jak tymianek, rumianek i nagietek. 

To płyn do higieny intymnej na bazie naturalnych składników, które zostały skomponowane z myślą o nawet bardzo delikatnej skórze. Zapobiega podrażnieniom i działa przeciwzapalnie. Ma odpowiednio niskie pH (kwaśne). To kosmetyk o łagodnym, ale skutecznym działaniu.

Dobrym przykładem będą:

Pamiętajmy, że higiena intymna polega także na… zdrowym odżywianiu. Jeśli chcemy uniknąć infekcji, ograniczmy węglowodany proste w jadłospisie.

Przyjemnej wiosny!

Joanna Baranowska

Redaktorka i dziennikarka, absolwentka UW, prowadzi proekologiczny blog Organiczni.eu. Mama dwóch synów, żona aktywisty rowerowego. Wnikliwie przygląda się wszystkiemu, co nosi nazwę "eko" i tropi greenwashing. Działa w warszawskim Stowarzyszeniu Kooperatywa Spożywcza DOBRZE.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Ładowanie...