compare Porównaj (0)

Nie masz konta?

Zarejestruj się
Wybierz temat
Kubeczki menstruacyjne: czy warto kierować się ceną?
blog article icon

Kubeczki menstruacyjne: czy warto kierować się ceną?

Kubeczek Menstruacyjny

Chcesz kupić tani kubeczek menstruacyjny, bo nie wiesz, czy od razu trafisz na swój model? Wolisz nie przepłacać za coś, do czego nie jesteś przekonana? Mam nadzieję, że przekonam Cię do zmiany zdania, a przynajmniej przemyślenia decyzji. W kubeczku menstruacyjnym cena nie jest najważniejsza!

Uwaga, podane ceny obowiązują w styczniu 2020 roku i mogą ulec zmianie.

Najtańszy kubeczek menstruacyjny w ofercie Better Land kosztuje 59,99 zł (Yuuki). Najdroższy 171,99 zł i jest to wyjątkowy kubeczek o nietypowym kształcie: Ziggy Cup szwedzkiej firmy Intimina.

>>Kubeczek Ziggy Cup 

Jeśli przyjrzycie się ofercie kubeczków w Better Land, do czego Was zachęcam, zobaczycie, że cena niekoniecznie oznacza, że kubeczek jest lepszy od tańszego. Czasem różnica polega na dodatkowym wyposażeniu, takim jak woreczek czy etui.

Z czego mogą być zrobione kubeczki menstruacyjne?

W ofercie Better Land kubeczki menstruacyjne są wykonane z trzech różnych materiałów:

Silikon medyczny to surowiec najwyższej jakości, stosowany np. do cewników, ale także do soczewek kontaktowych czy implantów piersi. Jest neutralny dla człowieka, nie powoduje podrażnień czy alergii. Pozyskuje się go z krzemionki, ale sama struktura tworzywa - silikonu - nie jest naturalna (nie występuje samodzielnie w przyrodzie).

TPE to inny rodzaj tworzywa. To elastomery termoplastyczne, które mogą różnić się składem (mogą być mieszanką np. polipropylenu czy poliamidu z miękkim kauczukiem, uzupełnioną modyfikatorami czy wypełniaczami). Przykładem kubeczka z TPE jest >>Genial Day.

Kauczuk naturalny pozyskiwany jest z żywicy specjalnych drzew - kauczukowców brazylijskich. Kubeczki menstruacyjne wykonane z tego materiału są więc naturalne, a do tego - co ważne - mają specjalny certyfikat Fair Rubber, dzięki czemu mamy pewność, że kauczuk pochodzi z legalnych źródeł, a pracujący przy jego pozyskiwaniu pracownicy i pracownice mają odpowiednie wynagrodzenie za swoją pracę. To ważne, ponieważ plantacje kauczuku znajdują się w krajach rozwijających się, gdzie prawa pracownicze bywają nagminnie łamane lub nie ma ich wcale.

A więc jednym z wyznaczników ceny może być materiał, z którego wykonany jest kubeczek menstruacyjny. Materiał taki musi być dokładnie przebadany pod kątem neutralności i całkowitego bezpieczeństwa dla człowieka. Dotyczy to także użytych barwników!

Dlatego kiedy wybieramy kubeczek, upewnijmy się, z jakiego jest tworzywa. Choćby dlatego, że naturalne tworzywo - lateks (kauczuk) - może uczulać. Jeśli mamy alergię na lateks, absolutnie nie możemy decydować się na taki kubeczek, podobnie jak na inne produkty wykonane z kauczuku, np. lateksowe prezerwatywy czy rękawiczki.

Wszystkie kubeczki menstruacyjne w ofercie Better Land są wykonane z bezpiecznych materiałów, a producenci biorą odpowiedzialność za jakość tworzywa.

Jeśli skusimy się na zakup kubeczka z niewiadomego źródła, np. na chińskich serwisach aukcyjnych, gdzie taki produkt kosztuje kilka złotych, ten "oszczędny" wybór ryzykujemy własnym zdrowiem.

Jakie certyfikaty mogą mieć kubeczki menstruacyjne?

Oprócz tego, że kubeczek musi być wykonany z bezpiecznego tworzywa i z założenia produkty sprzedawane w Unii Europejskiej będą właśnie tak zrobione, producenci często zabiegają o dodatkowe certyfikaty, które nie tylko dostarczają dodatkowych informacji o produkcie, ale także uwiarygadniają jego jakość. Podnoszą też jego cenę.

W Better Land kubeczki menstruacyjne mają różne certyfikaty, dzięki czemu można zawęzić kryterium wyboru kubeczka. Te najważniejsze to:

  • Allergy Certified - przebadany pod kątem powodowania alergii (>>Organicup).
  • Fair Rubber - sprawiedliwa produkcja kauczuku (>>Fair Squared)
  • FSC - zazwyczaj dotyczy to opakowania z tektury/papieru, pozyskanego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
  • Vegan - produkt jest wegański, czyli nie był testowany na zwierzętach (dotyczy to również użytych materiałów) i nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego (>>Mooncup, >>Merula, >>Fair Squared).
  • Cruelty Free and Vegan (PETA) (>>Lamazuna).

Jakie akcesoria mogą mieć kubeczki menstruacyjne? Jak to wpływa na cenę?

Kubeczki mogą być sprzedawane bez żadnych akcesoriów: po prostu dostajemy "goły" kubeczek, zapakowany jedynie w torebkę z opisem. To z pewnością ma wpływ na cenę takiego produktu, ponieważ nie płacimy za żadne etui, pudełka, woreczki itd. Jeśli nie potrzebujemy akcesoriów tego typu, możemy śmiało wybrać kubeczek menstruacyjny bez dodatków.

Przykładem niech będzie czeski kubeczek Yuuki.

Akcesoria można dokupić też osobno: >>bawełniany woreczek za 12,99 zł czy >>kubeczek do dezynfekcji za 25,79 zł.

Ciekawym przykładem zestawów i ich wpływu na cenę są polskie kubeczki Perfect Cup.

Zestaw dwóch kubeczków umożliwia łatwiejsze dobranie modelu bez dokładnej wiedzy, który będzie nam lepiej pasował. Pamiętajmy, aby nie dzielić się używanym (czy nawet tylko mierzonym!) kubeczkiem z koleżanką. Niestety, kubeczek, który nam nie pasuje, musimy zniszczyć i wyrzucić. 

Ten podwójny zestaw nie jest czymś standardowym  ofercie kubeczków,. Niektórzy producenci wychodzą naprzeciw klientkom, które źle dobrały kubeczek. I to również decyduje o cenie takiego produktu.

>>Mooncup proponuje swoim klientkom dosłanie drugiego kubeczka za darmo, jeśli wybrały one produkt zgodnie z ich sugestią i okazało się, że jest on źle dobrany. Jeśli zdarzy Wam się taka sytuacja z kubeczkiem Mooncup kupionym w Better Land, napiszcie o tym w mailu.

Co jeszcze wpływa na cenę kubeczka menstruacyjnego?

Kolor kubeczka także ma znaczenie. Zazwyczaj przezroczyste kubeczki, niekolorowane, są tańsze od tych, które są barwione.

>>Kubeczek Yuuki w kolorowej wersji (kolorowa wersja jest też miększa od przezroczystej)

Na przykład:

Okazuje się, że niektórzy producenci różnicują cenę w zależności od wielkości kubeczka. Przykład:

Kubeczki >>Merula one size kosztują 129,99 zł, a >>wersja XL - 139 zł.

Kubeczek >>Ziggy jest większy od przeciętnego kubeczka, ma też nietypowy kształt. Stąd wysoka cena, 171,99 zł.

Dlaczego kubeczki menstruacyjne kosztują właśnie tyle?

Pozostaje jeszcze pytanie, dlaczego kubeczki menstruacyjne dostępne w sieciach handlowych są tańsze od tych, które powyżej przedstawiłam.

Kubeczki produkowane pod szyldem marek własnych mogą kosztować nawet o kilkadziesiąt złotych mniej niż te kupowane w Better Land. Czym się różnią? Zazwyczaj są zrobione z silikonu medycznego, a więc bezpiecznego tworzywa. W pudełku obok instrukcji znajdziemy także woreczek bawełniany do przechowywania kubeczka. Różnica w cenie wynika więc przede wszystkim z tego, że wielkie, międzynarodowe sieci handlowe mogą prowadzać do sklepów produkty w niższej cenie, ponieważ i tak im się to opłaci.

Dodatkowo w sieci handlowej nie znajdziemy doradczyni, która pomoże nam wybrać kubeczek, doradzi, jaki rozmiar wybrać. Klientki muszą same zdecydować, czy lepszy będzie dla nich rozmiar S, czy L, kubeczek twardy czy miękki.

Sieci handlowe mają też z głowy promocję kubeczków: Better Land należy do liderów jeśli chodzi o rozpowszechnianie wiedzy o kubeczkach menstruacyjnych. Od kilku lat Gosia Jackowska-Poloch, pierwsza cupfitterka na świecie, wykonuje gigantyczną pracę na rzecz popularyzacji kubeczków i pomagania kobietom w doborze rozmiaru czy modelu. Ma ogromną wiedzę na temat kobiecej fizjologii, ale też samych produktów, które różnią się wielkością, miękkością, materiałem itd. Tego nie znajdziecie w sieciówkach. Które chętnie korzystają z tego, że ktoś inny rozreklamował to rozwiązanie dla kobiet.

Kupuj mądrze

Na koniec najważniejsza kwestia. Nie warto kierować się ceną przy wyborze kubeczka menstruacyjnego, zwłaszcza gdy mamy bardzo określone oczekiwania do jego właściwości.

  • Jeśli potrzebujemy miękkiego kubeczka, nie kupujmy twardego tylko dlatego, że jest tańszy.
  • Jeśli potrzebujemy kubeczka typu short, nie oszczędzajmy na zakupie, wybierając tańszy, ale za duży model.
  • Jeśli jesteśmy przeciwne marnowaniu surowców i wiemy, jaki kubeczek jest nam potrzebny, nie kupujmy zestawu z dwoma kubeczkami.
  • Jeśli chcemy mieć pewność, że kubeczek jest wykonany z bezpiecznego tworzywa, kupujmy w Unii Europejskiej. 

Zły wybór kubeczka, choć nie zdarza się często, to zmarnowane pieniądze i kolejny śmieć do utylizacji.

No i nigdy (czy to dla oszczędności, czy z innych powodów) nie kupujmy używanych kubeczków menstruacyjnych! Możemy sobie bardzo zaszkodzić!

Joanna Baranowska

Redaktorka i dziennikarka, absolwentka UW, prowadzi proekologiczny blog Organiczni.eu. Mama dwóch synów, żona aktywisty rowerowego. Wnikliwie przygląda się wszystkiemu, co nosi nazwę "eko" i tropi greenwashing. Działa w warszawskim Stowarzyszeniu Kooperatywa Spożywcza DOBRZE.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Ładowanie...