Olej z czarnuszki to naturalny kosmetyk, który coraz chętniej wykorzystuje przemysł kosmetyczny.
- Dodaje się go do naturalnych kremów, szamponów i mydeł.
- Jest bardzo trwały (o ile jest odpowiednio przechowywany: w ciemnej butelce, bez dostępu do światła, w lodówce).
- Ma dość charakterystyczny zapach, który jednak szybko się ulatnia.
- Może być dla niektórych zbyt intensywny, mimo wszystko warto go stosować do codziennej pielęgnacji skóry i włosów.
Czym jest olej z czarnuszki i jak jest pozyskiwany?
Czarnuszka najbardziej znana jest jako przyprawa. Dodawana do pieczywa, kanapek i sałatek stanowi dobry zamiennik pieprzu, a przy tym nie działa drażniąco na błonę śluzową żołądka.
Roślinę doceniano już w starożytności. Wykorzystywano ją nie tylko w kuchni (jako naturalny konserwant), ale też jako środek leczniczy (m.in. przy braku apetytu oraz chorobach układu krążenia). Tłoczony z nasion czarnuszki olej stosowano też w chorobach skóry, m.in. łuszczycy.
Lata rozwoju przemysłu kosmetycznego sprawiły, że kosmetyki naturalne, w tym olej z czarnuszki, odeszły w zapomnienie. Ostatnio jednak wróciły do łask. I słusznie, bo oto na wyciągnięcie ręki mamy produkt wysokiej jakości, w pełni naturalny i o wielu cennych właściwościach leczniczych.
Pozyskiwanie oleju z nasion czarnuszki siewnej
Olej pozyskuje się z nasion czarnuszki w wyniku tłoczenia na zimno. Wyróżnia się w nim:
- frakcję tłustą, bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe (głównie z grupy omega-6),
- frakcję eteryczną (zawiera tymochinon, p-cymen, alfatujen czy karwakrol),
- substancje chemiczne pochodzenia roślinnego takie jak: tokoferole, fitosterole, saponiny i flawonoidy.
W drogerii ekologicznej Betterland dostępne są:
• naturalny olej z czarnuszki ESENT, tłoczony na zimno (100 ml za 19,89 zł),
• nierafinowany olej z czarnuszki ESENT, tłoczony na zimno (50 ml za 12,99 zł),
• olej z nasion czarnuszki EFAS-MAROKO, tłoczony na zimno (60 ml za 21,90 zł).
Cenne właściwości oleju z czarnuszki
Dzięki obecnym w nim składnikom (m.in. takim jak tymochinon) olej z czarnuszki wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Ta zdolność do niwelowania wolnych rodników sprawia, że wykorzystuje się go w produktach o działaniu przeciw starzeniu się skóry.
Obecne w niej składniki dodatkowo pozytywnie wpływają na elastyczność skóry. Dzięki obecności kwasów tłuszczowych wielonienasyconych (omega-6 oraz omega-9) w składzie, olej z czarnuszki poprawia też strukturalność błon komórkowych komórek skóry.
Olej z czarnuszki wykazuje też działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwalergiczne, stąd poleca się go w łagodzeniu objawów łuszczycy i atopowego zapalenia skóry.
Zastosowanie oleju z czarnuszki w pielęgnacji skóry
Dobrej jakości olej z czarnuszki działa niczym najdroższy kosmetyk naturalny. Pielęgnuje skórę, wygładza ją i odżywia. Można go stosować na co dzień, jak również gdy pojawiają się łagodne zmiany zapalne. Świetnie sprawdza się przy suchej i szorstkiej skórze.
Właściwości lecznicze oleju z czarnuszki: od nawilżania do regeneracji skóry
• łagodzi stany zapalne,
• wykazuje działanie zmiękczające,
• zmniejsza ilość zaskórników i zmian trądzikowych,
• działa kojąco na podrażnioną i zaczerwienioną skórę,
• eliminuje świąd,
• neutralizuje działanie wolnych rodników,
• przyspiesza gojenie się skóry,
• spowalnia proces starzenia się skóry,
• reguluje pracę gruczołów łojowych,
• chroni skórę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.
Olej z czarnuszki na skórę: efekty stosowania
Olej pozyskiwany z nasion czarnuszki mocno nawilża skórę. Pozostawia ją miękką i elastyczną, bez efektu ściągania. Z czasem też staje się jędrna.
Obecne w oleju składniki działają też antybakteryjnie i przeciwzapalnie, stąd olej z czarnuszki pomaga oczyścić skórę z toksyn, zmniejsza ilość zaskórników i zmian trądzikowych oraz wyrównuje koloryt.
Stosowany na skórę głowy łagodzi podrażnienia i hamuje rozwój grzybów odpowiedzialnych za pojawienie się m.in. łupieżu. Wzmacnia cebulki i przyspiesza porost włosów.
Wypróbuj: Naturalny olej z czarnuszki, do codziennej pielęgnacji twarzy i ciała
Pielęgnacja twarzy olejem z czarnuszki: jak to robić?
Olej z czarnuszki jest bardzo łagodny dla skóry: nie obciąża jej i nie podrażnia. Można więc nakładać go bezpośrednio na skórę twarzy. Nie potrzeba go wiele: wystarczą 3-4 krople, które na lekko wilgotnej skórze zadziałają rewelacyjnie!
By jednak lepiej się rozprowadzał, można połączyć go z sokiem z aloesu lub kwasem hialuronowym.
Jest odpowiedni do każdego typu cery, również wrażliwej oraz narażonej na podrażnienia.
Właściwości przeciwzapalne i lecznicze oleju z czarnuszki
Olej z czarnuszki jest odpowiedni nie tylko jako element profilaktyki promiennej cery. Dawniej wykorzystywano go też jako cenny lek na problemy skórne, m.in. łuszczycę, blizny i atopię oraz grzybicze zapalenia skóry. Dziś warto do tego powrócić.
W jego składzie znajdują się składniki o działaniu przeciwzapalnym, m.in. wspomniany już tymochinon, ale też przeciwgrzybiczym (metanolowe i chloroformowe ekstrakty).
Olej z czarnuszki zmniejsza też widoczność blizn i rozstępów. Można go stosować punktowo lub dodawać kilka kropel oleju do kąpieli.
Olej z czarnuszki w pielęgnacji włosów
Olej z czarnuszki nadaje się też do olejowania włosów. Nadaje im blasku, odżywia je i regeneruje. Zapobiega rozdwajaniu końcówek włosów, pobudza i nawilża cebulki. Poleca się też wcierać go w skórę głowy (m.in. dotlenia i nawilża skórę głowy, przyczynia się do utrzymania jej prawidłowego pH, łagodzi świąd i działa przeciwłupieżowo). Szczególnie sprawdzi się u osób, które mają problem z puszącymi się, wysoko porowatymi włosami. Olej pozyskany z czarnuszki domyka łuski, doskonale konserwuje i wygładza włosy od zewnętrz.
Oprócz wielu substancji aktywnych, olej z czarnuszki zawiera również biotynę, która wpływa na porost włosów i poprawę ich kondycji.
Zapobieganie wypadaniu włosów dzięki olejowi z czarnuszki
Olej z czarnuszki bywa też stosowany jako remedium na nadmiernie wypadające włosy. Stosowany na skórę głowy wzmacnia cebulki i pobudza włosy do wzrostu.
Wspomaga leczenie łysienia telogenowego, które wiąże się ze skróconą fazą wzrostu włosa i zwiększoną ilością włosów naturalnie wypadających.
Pielęgnacja włosów olejem z czarnuszki: jak to robić?
Olej można stosować na sucho i na mokro. Rozprowadza się jego niewielką ilość na całej długości, następnie przykrywa ręcznikiem i spłukuje po 20-30 min (trzeba też umyć włosy szamponem). Bez obaw: olej z czarnuszki nie obciąży włosów i nie sprawi, że staną się tłuste, przeciwnie: będą się mniej przetłuszczały.
Kluczowe składniki oleju z czarnuszki
Wszystkie opisane wyżej zastosowania oleju z czarnuszki wynikają z tego, że produkt stanowi bogactwo substancji biologicznie czynnych. Zawiera m.in.
- alkaloidy diterpenowe i alkaloidy indazolowe,
- steroidy (m.in. stigmasterol, fitosterol, cholesterol itd.) i flawonoidy (glikozydy kemferolu, kwercetyny),
- saponozydy triterpenowe (melantyna, hederakozyd C),
- kwasy tłuszczowe (m.in. linolowy, oleinowy, palmitynowy),
- olejki eteryczne, w skład którego wchodzą nigellon oraz tymochinon,
- witaminy i sole mineralne (witamina E, wapń, cynk, miedź, potas, żelazo).
Zawartość kwasów tłuszczowych w oleju z czarnuszki
Frakcja tłuszczowa to cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie oleinowego, linolowego oraz α-linolenowego, a także mało spotykanego eikozadienowego. W składzie są również kwasy nasycone, m.in. palmitynowy, stearynowy, arachidowy, mirystynowy, behenowy i lignocerynowy.
Antyoksydanty w oleju z czarnuszki: korzyści dla skóry
Obecne w oleju z czarnuszki składniki takie jak nigellon oraz karwakrol hamują reakcje utleniania oraz normalizują potencjały oksydoredukcyjne.
Komentarze (0)