compare Porównaj (0)

Nie masz konta?

Zarejestruj się
Wybierz temat
Pranie i przechowywanie pieluszek wielorazowych
blog article icon

Pranie i przechowywanie pieluszek wielorazowych

Poradnik

Pranie i przechowywanie pieluszek wielorazowych, jeżeli działamy odpowiednio, pozwoli wydłużyć ich trwałość. Poznajcie nasze porady

Najważniejsze porady o praniu i przechowywaniu pieluszek wielorazowych - skrót

 • brudne pieluszki przechowujemy w worku PUL lub wiaderku na pieluszki

 • przed praniem pieluszek wyrzuć większe nieczystości do toalety

 • ustaw pralkę na płukanie z wirowaniem

 • po wypłukaniu pieluszek wypierz je w 40 stopniach z dodatkiem odkażacza lub w 60 stopniach bez dodatku odkażacza

 • wybierz długi program - najlepiej z podwójnym płukaniem

 • wysusz pieluszki w suszarce bębnowej lub tradycyjnej

Sprawdź nasz szeroki wybór w kategorii: pieluszki wielorazowe

Jak przechowywać czyste pieluszki wielorazowe?

Jak tylko chcesz! Mogą cieszyć oko, leżąc dosłownie wszędzie – mogą być przewieszone przez łóżeczko, aby każdy widział serię barw i coraz to piękniejsze wzory, mogą leżeć na przewijaku i czekać na swój czas, ale możesz je też ukryć przed wścibskim spojrzeniem sąsiadki spod dwójki. Pieluszkom będzie dobrze wszędzie tam, gdzie sucho.

Jak przechowywać brudne pieluszki wielorazowe?

W tym przypadku wiele do powiedzenia ma nasz… nos. Tak, tak! Nos, który woli, aby zabrudzone pieluszki wylądowały w koszu lub w worku PUL.

Przechowywanie w koszu na pieluszki: to nic innego jak zwykły kosz z tworzywa, najlepiej taki z pokrywką, jednak nie zamykaj jej szczelnie, zostaw choć minimalny dostęp powietrza. Na dno takiego kosza możesz położyć kawałek materiału, ściereczki, czy myjki, który skropisz odrobiną olejku eterycznego (polecamy np. mandarynkowy lub eukaliptusowy albo… jaki tylko Ci się podoba. Olejek ma na celu zniwelowanie brzydkiego zapachu, który może się pojawić podczas przechowywania pieluszek.


Przechowywanie w worku PUL: woreczki te skutecznie zatrzymują zapachy wewnątrz a także nie przepuszczają wilgoci. Służą do przechowywania mokrych ubrań i brudnych pieluszek. Niezastąpione na spacerach, w żłobkach i na wszelkich wyjściach. Worek PUL możesz prać w pralce razem z brudnymi pieluszkami.

PAMIĘTAJ!

Przed włożeniem pieluszki do kosza na pieluszki lub worka PUL pozbądź się stałych nieczystości – o ile to możliwe, wrzuć kupkę dziecka do toalety! Możesz też spłukać pieluszkę pod silnym strumieniem wody. W przypadku kupy mlecznej (przed rozszerzeniem diety, gdy maluszek jest karmiony wyłącznie mlekiem) nie musisz spłukiwać i wyrzucać nieczystości do toalety – o czym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jak prać pieluszki wielorazowe?

 • wyjmij wszystkie wkłady z kieszonek, języki z pieluszek AIO itd.

 • pieluszki przed rozszerzeniem diety, gdy dziecko jest karmione tylko mlekiem, wystarczy wrzucić do pralki bez wcześniejszego spłukiwania strumieniem wody (woda z łatwością rozpuści nieczystości).

 • pieluszki po rozszerzeniu diety wrzuć do pralki - po wcześniejszym pozbyciu się większych nieczystości.

 • ustaw pralkę na płukanie z wirowaniem bez żadnego detergentu - to bardzo ważne, aby pieluszki nie prały się w brudnej wodzie. Wirowanie najlepiej 800 obrotów na minutę, aby uchronić gumki przed rozciąganiem.

 • po wypłukaniu pieluszek z wirowaniem ustaw w pralce długi program (bawełna lub syntetyki), najlepiej, aby nie był krótszy niż około 2 godziny.

 • wirowanie 800 obrotów na minutę (ochrona gumek) - chyba, że nie korzystasz z otulaczy/kieszonek/AIO, czyli pieluszek, które posiadają gumki. W takim przypadku przy praniu samych wkładów, prefoldów i tetry spokojnie możesz zwiększyć obroty.

 • pierzemy w 40 stopniach Celsjusza z dodatkiem odkażacza typu Nappy Fresh lub Igiennizante Bucato oraz pełną dawką proszku do białego (pieluszki wielorazowe traktujemy jako bardzo brudne pranie) - dawkę dostosuj także do stopnia twardości wody.

 • można także prać w 60 stopniach Celsjusza bez dodatku odkażacza - dawkowanie proszku jak wyżej. Jeśli nie masz pewności, że Twoja pralka grzeje wodę do 60 stopni Celsjusza, możesz również dodać odkażacz. Jeśli pierzesz bez dodatku odkażacza ważne, aby temperatura 60 stopni Celsjusza utrzymywała się minimum przez 20-25 minut. Min. dlatego też zaleca się dłuższe cykle prania. Po 20 minutach prania w 60 stopniach ginie większość bakterii.

 • Najlepiej będzie, jak wykonasz, a raczej pralka, podwójne płukanie, aby pozbyć się resztek detergentów.

Jakie proszki i płyny zalecane są do prania pieluszek wielorazowych?

Takie, które zawierają mniej niż 5% mydła. Zbyt duża ilość mydła może zatłuszczać naturalne wkłady np. tetrę, bawełniane wkłady i prefoldy. Przez co nie będą chłonęły tak, jak powinny.

Produkty, które zalecamy do stosowania podczas prania pieluszek wielorazowych:

Dodatek do proszku Nappy Fresh

Płyn do prania pieluszek wielorazowych i ubranek dziecięcych Baby Anthyllis

Niebiologiczny i hipoalergiczny proszek do prania Bio-D

Ekologiczny proszek do prania Ekos

W przypadku większych, trudnych do usunięcia plam, polecamy hipoalergiczny i ekologiczny odplamiacz Bio-D, który jest bezpieczny nawet dla wrażliwej skóry.

Jak suszyć pieluszki wielorazowe?

 • większość wkładów można suszyć w suszarce bębnowej.

 • większość pieluszek AIO można suszyć w suszarce bębnowej na programie do tkanin delikatnych (upewnij się poprzez sprawdzenie przepisu prania i suszenia na metce).

 • zarówno wkłady, jak i pieluszki, możesz suszyć tradycyjnie na zwykłej suszarce lub sznurku. Najlepiej jednak, żebyś pieluszki z gumkami suszyła na płasko - połóż płasko pieluszki na prążkach suszarki - zapobiegnie to nadmiernemu rozciąganiu gumek.

Ciekawostka: jeśli masz twardą wodę, wkłady mogą zrobić się sztywne. Jednak po suszeniu w suszarce bębnowej znów będą mięciutkie jak kaczuszka! :)

Uwaga! Powyższe zalecenia dotyczą wkładów i pieluszek z PULem. Instrukcje prania pieluszek wełnianych (otulacze, gatki, longi) znajdziesz w innym artykule.

Przeczytaj także: 

Magdalena Szkudlarek

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Ładowanie...