compare Porównaj (0)

Nie masz konta?

Zarejestruj się
Wybierz temat
Jak prać podpaski wielorazowe?
blog article icon

Jak prać podpaski wielorazowe?

Podpaski ekologiczne

Podpaski wielorazowe, to coraz popularniejszy wybór środków ochrony podczas menstruacji. Wiele kobiet chciałoby ich spróbować, jednak nie do końca wie, jak o nie dbać podczas użytkowania. Dostajemy wiele pytań o to jak prać podpaski wielorazowe. Wyjaśniamy krok po kroku.

Jak prać podpaski wielorazowe? Skrót dla niemających czasu:

  1. Podpaski wielorazowe są bezpieczne dla zdrowia, ekologiczne i ekonomiczne;
  2. By podpaski wielorazowe nam długo służyły, wystarczy odpowiednio o nie dbać;
  3. Użyte podpaski najlepiej składować na sucho;
  4. Trwałość zabrudzeń zależy m.in. od materiału, z którego uszyta jest podpaska;
  5. Podpaski można prać zarówno ręcznie, jak i w pralce;
  6. Do prania podpasek wielorazowych używaj naturalnych środków, lepiej płynów, niż proszków; unikaj płynów zmiękczających;
  7. Nie powinno się suszyć podpasek w suszarce bębnowej, ani na kaloryferze.

Podpaski wielorazowe wydają się bardzo słusznym wyborem. Są zdrowe - uszyte z naturalnych, przewiewnych materiałów, niwelują więc ryzyko wystąpienia podrażnień i infekcji. Są ekologiczne - nie generują takiej ilości odpadów, jak zwyczajne drogeryjne środki higieny kobiecej. Są też ekonomiczne - odpowiednio traktowane mają kilkuletnią żywotność.

Dla wielu kobiet te argumenty są przekonujące. Przed zakupem powstrzymuje je jedynie… kwestia "obsługi" podpasek, a dokładniej - ich czyszczenie.

Dziś postanowiłam podać Wam przepis na wzorcowe pranie podpasek wielorazowych. Przy okazji obalonych zostanie kilka mitów, dotyczących ich użytkowania - w kontekście czyszczenia. Wszystko to po to, żeby zachęcić wahające się do panie do podjęcia próby przejścia menstruacji w towarzystwie podpasek wielorazowych, a także - by rozwiać wątpliwości kobiet, które już stosują podpaski, ale nie są pewne czy odpowiednio o nie dbają.

Zaczynamy:)

Soft Moon

Składowanie użytych podpasek wielorazowych i ich namaczanie

W zależności od materiału, z którego jest uszyta nasza podpaska, nieco różnić się będzie także poziom trudności usuwania zabrudzeń. Najłatwiej dopierają się mikropolar, coolmax i welur. Największe ryzyko powstania plam istnieje w przypadku podpasek wyściełanych tymi najbardziej naturalnymi materiałami, czyli bawełną organiczną oraz włóknem bambusowym. Przy tych ostatnich odmaczanie plam może potrwać dłużej.

Czy zużyte podpaski trzeba przed praniem namaczać?

Jest kilka sposobów na składowanie użytych podpasek. Można je zbierać na "sucho" - zalecane jest to w przypadku materiałów, które chętniej oddają plamy (czyli wspomniane już: mikropolar, coolmax, welur). W  przypadku materiałów, które trudniej doczyścić, przed odłożeniem podpasek czekających na pranie możemy najpierw wypłukać je pod zimną wodą. Następnie takie wypłukane podpaski suszymy i odkładamy do innych brudnych podpasek czekających na pranie. Nie zawsze "ręczne" namaczanie jest konieczne.

Składowanie podpasek wielorazowych "na sucho"

Najpierw musimy przygotować sobie pokaźny worek z siateczki (lub inny - z przewiewnego materiału) i do niego wkładamy każdorazowo użytą podpaskę. Worek trzymamy w koszu na pranie czy innym pojemniku, w którym składujemy pozostałe zabrudzone ubrania. Ważne jest, by worek miał dostęp do powietrza. Wówczas krew na podpaskach będzie miała możliwość zaschnąć - i o to właśnie chodzi. Po zakończeniu menstruacji, wszystkie podpaski (wyjęte z worka) wkładamy do pralki na płukanie (program z funkcją "woda-stop", "stop-woda", itp.)). Można też, zamiast płukania w pralce, namoczyć dopiero teraz wszystkie podpaski w misce, odmoczyć i włożyć do bębna pralki na właściwe pranie.

LadyPad

Składowanie podpasek wielorazowych po uprzednim namoczeniu / wypłukaniu

Podpaskę można też, po opłukaniu pod zimnym strumieniem wody, wysuszyć i odłożyć do kosza na brudną bieliznę, lub (jeśli lubimy chłodne prysznice) - opłukać ją podczas prysznica (położyć zabrudzona stronę ku górze). To opcja idealna dla osób oszczędzających wodę!

Odplamianie podpasek wielorazowych

Jeśli trafi nam się wyjątkowo mocne zabrudzenie, możemy punktowo użyć odplamiacza, ale takiego, który nie zawiera chloru. W końcu, nie po to używamy ekologicznych podpasek, zamiast syntetycznych bielonych chlorem, żeby je teraz chlorować ;-) Na szczęście mamy duży wybór naturalnych, bezpiecznych, ale i skutecznych środków odplamiających, po które możemy w takiej sytuacji sięgnąć. Nadaje się świetnie do tego, zarówno mydło marsylskie, jak i mydełko galasowe oraz produkty na bazie mydłokrzewu, np. sprej Sonett. Właściwości odplamiające mają także środki odkażające, które rekomendujemy do dodania do prania (ale o tym za chwilkę).
P.s. Pamiętajmy o tym, żeby po takiej miejscowej, odplamiającej, przepierce bardzo dokładnie wypłukać mydło z tkaniny (w innym przypadku - może ją zatłuścić).

HYF

W czym prać podpaski wielorazowe?

Podpaski wielorazowe najlepiej prać w delikatnych ekologicznych płynach do prania - zarówno w pralce, jak i ręcznie. Dlaczego w płynach? Dlatego, że dużo łatwiej wypłukują się z materiału, niż proszek. Ważne jest to, zwłaszcza gdy z naszych kranów płynie twarda woda. Jednym, z najbardziej polecanych przez kobiety, płynów do prania podpasek (w tym także przez mamy, które piorą w nim też pieluszki wielorazowe) jest płyn Baby Anthyllis. Jest delikatny dla tkanin, ale i dla, nawet bardzo wrażliwej, skóry. Jego skład jest całkowicie naturalny - został stworzony ze składników roślinnych, pochodzących z biologicznych upraw. Jest bezpieczny, ekologiczny i biodegradowlany, a przy tym, skuteczny.

Poza tym, żeby środki, w których pierzemy podpaski, były naturalne, ważne jest to, żeby w ich składzie nie było dużej zawartości mydła (saponin). Przy praniu podpasek wielorazowych odpadają więc "tradycyjne" przepisy na domowe proszki i płyny do prania, które tworzy się na bazie płatków mydlanych.

Niezbyt dobrym pomysłem jest też zastosowanie orzechów piorących (które zawierają saponiny). Mydło może nam zatłuścić materiał, który tracić będzie tym samym na chłonności. Zasada jest więc tu podobna do tej dotyczącej prania pieluszek wielorazowych. Można więc zastosować pomysły DIY na proszki, które dedykowane są specjalnie praniu wielorazowych pieluszek (jeśli jedynie wchodzą w grę własnoręcznie "wyprodukowane" środki piorące). 

Kilka przepisów znajdziecie na naszym blogu we wcześniejszych wpisach.

Anavy

Dobrze jest też dodać do prania miarkę środka odkażającego. Zawsze - jeśli pierzemy w temperaturze wody poniżej 60 st.C (i 60 st.C też). Powyżej - nie zaszkodzi :) Wybierając ekologiczne odkażacze, mamy pewność, że są skuteczne, ale jednocześnie bezpieczne dla naszego zdrowia. Spokojnie możemy je dodać do prania, nawet jeśli podpasek nie pierzemy samodzielnie czy oddzielnie - tylko z bielizną, ręcznikami i pościelami. Takie produkt jak Nappy Fresh nie wpłynie negatywnie na stan innych ubrań, które prane osobno, odkażania by nie potrzebowały.

Dlaczego płyny i proszki naturalne?

Wybierając podpaski wielorazowe wolne od szkodliwych składników - pierzmy je w równie przyjaznych dla skóry środkach piorących (żeby nie zniweczyć tego efektu). Podpaska wielorazowa to też wybór eko - nie tylko eko-nomiczny, ale przede wszystkim eko-logiczny. Skoro nie chcemy generować mnóstwa menstruacyjnych śmieci (tj. zużytych syntetycznych podpasek i tamponów), pierzmy w biodegradowalnych środkach nieszkodzących środowisku naturalnemu.

Zmiękczanie/płukanie podpasek wielorazowych

Jeśli chcemy stosować do prania podpasek wielorazowych także płynu zmiękczającego, możemy wybrać Ecozone, który zwiększa chłonność (m.in. podpasek). Jednak nawet i jego nie zaleca się stosować przy każdym praniu, a jedynie od czasu do czasu. W przypadku materiału PUL nie powinno się w ogóle stosować płynów do płukania. Nie zaszkodzi natomiast dodanie kilku kropelek olejku eterycznego, jeśli pierzemy w mało zapachowych środkach:) Oczywiście, jeśli nam bardzo na tym zapachu zależy:)

Charlie_Banana

Suszenie podpasek wielorazowych

Okazuje się, że dla wielu pań większym problemem przy stosowaniu podpasek wielorazowych nie jest samo ich pranie, a suszenie. Nie zaleca się suszenia podpasek wielorazowych w suszarkach bębnowych, choć wiem, że niektóre kobiety suszą podpaski na najniższym programie i nic złego z nimi (podpaskami ;-)) się nie dzieje. Producenci jednak odradzają tę metodę suszenia.

Chcąc dyskretnie wysuszyć podpaski wielorazowe, mamy ochotę ukryć je na łazienkowych lub sypialnianym grzejniku (żeby szybko były gotowe do ponownego użycia). Niestety, suszenie na kaloryferze może nam podpaskę zniszczyć - rozszczelnić, powodując przeciekanie, lub usztywnić - znacząco zmniejszając komfort użytkowania (w zależności od materiału). Po wypraniu, najlepiej podpaskę strzepnąć i powiesić w przewiewnym miejscu - nawet na ogrodzie czy balkonie. Bez stresu - często osoby postronne barwne wielorazowe podpaski biorą za opaski na oczy do spania;-)

Czas suszenia podpasek jest różny - w zależności od materiału (rodzaju i grubości), z którego jest uszyta. Najszybciej wyschnie nam podpaska z coolmaxem…, a najdłużej poczekamy na wyschnięcie podpasek przeznaczonych na noc, które zawierają w sobie grubszy, bardziej chłonny wkład.
Podpasek też nie powinno się prasować (z podobnych, jak wyżej wymienione, powodów).

Prawidłowe dbanie o podpaski wielorazowe nam się bardzo opłaca. Nie dopuszczając do powstania trwałych plam, do zmiany ich właściwości, a tym samym do obniżenia komfortu ich stosowania (już nie wspominając nawet o walorach estetycznych), będą nam dłużej służyły. Inwestycja bardzo szybko nam się zwróci i już nigdy nie pomyślimy, nawet przez chwilę, o powrocie do syntetycznych podpasek jednorazowych.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Informacje dotyczące plików cookies

Ta witryna korzysta z własnych plików cookie, aby zapewnić Ci najwyższy poziom doświadczenia na naszej stronie.

Zarządzanie plikami cookies

Ładowanie...