Blog search

Dlaczego pomiar wysokości szyjki jest tak ważny?

Dlaczego pomiar wysokości szyjki jest tak ważny?

Skrót dla niemających czasu:

- aby dokonać pomiaru wysokości szyjki nie musisz iść do ginekologa. Zrobisz to sama, w domu,

- wysokość szyjki zmierz podczas pierwszych trzech dni menstruacji – najlepiej rano i wieczorem,

- zbyt krótkie kubeczki mogą przesuwać się ku górze, przez co ciężko będzie je wyciągnąć,

- zbyt długie kubeczki powodują dyskomfort lub ból, mogą się nie otwierać prawidłowo.

Pewnie zastanawiacie się, dlaczego w mailach, czy na grupie „Ekologiczna miesiączka – podpaski wielorazowe, kubeczki menstruacyjne” na portalu społecznościowym Facebook Gosia tak często „męczy” Was o wysokość szyjki? Dlaczego warto poznać wysokość przed doborem kubeczka? Czytajcie dalej ;)

 

Jak zmierzyć wysokość?

Najpierw wskazówki. Jak samodzielnie dokonać pomiaru wysokości szyjki macicy?

Kiedy: pierwsze trzy dni miesiączki (najlepiej rano i wieczorem).

Dlaczego wtedy: podczas pierwszych dni okresu szyjka najczęściej umiejscowiona jest najniżej.

Czy mogę dokonać pomiaru wysokości poza okresem: możesz, ale wynik nie będzie miarodajny. Poza okresem szyjka znajduje się wyżej, natomiast z kubeczka menstruacyjnego będziesz korzystała podczas miesiączki, nie przed, nie po. :)

Jak to zrobić: nie musisz wychodzić z domu, iść do ginekologa, aby dokonać pomiaru wysokości szyjki. Zrobisz to sama w domowych pieleszach. Dokładną instrukcję znajdziesz tutaj.

Najbezpieczniej, gdy zapiszesz sobie wynik w centymetrach – wystarczy zmierzyć długość palca, którym dokonałaś pomiaru wysokości szyjki (od czubka palca do miejsca, w którym zaczynało się wejście pochwy).

 

Dlaczego poznanie wysokości szyjki jest tak istotne?

Do właściwego doboru kubeczka niezbędna jest wysokość szyjki macicy – od jej wysokości zależy długość kubeczka.

Jeśli wybierzesz zbyt krótki kubeczek:

- będzie przesuwał się ku górze przez co będzie go ciężko wyciągnąć,

- szyjka może wejść głęboko do kubeczka, a co za tym idzie, zmniejszy jego pojemność i może dojść do przeciekania nawet, gdy kubeczek nie jest przepełniony.

Jeśli wybierzesz zbyt długi kubeczek:

- może wystawać z pochwy nawet, gdy całkowicie obetniesz łodyżkę,

- może wysuwać się z pochwy podczas codziennych czynności,

- może się nie otwierać w pełni,

- bardzo prawdopodobne, że będziesz odczuwała duży dyskomfort – łodyżka i nasada kubeczka może podrażniać wejście do pochwy, natomiast krawędź kubeczka może powodować ucisk.

 

Znasz już wysokość szyjki. Jak zatem wybrać kubeczek o odpowiedniej długości?

Długość kielicha kubeczka nie powinna przekraczać długości wysokości szyjki, czyli:

  • Jeśli Twoja szyjka jest umiejscowiona na wysokości 4,5 cm to długość kielicha nie powinna przekraczać 4,5 cm, ale może oscylować w granicy np. 4-4,5 cm.

  • Jeśli Twoja szyjka jest umiejscowiona na wysokości 6 cm to długość kielicha nie powinna przekraczać 6 cm ale może oscylować w granicy np. 5,5-6 cm.

To taka najbezpieczniejsza kubeczkowa „granica” długości. Nie wybieraj kubeczków dłuższych niż zmierzona wysokość. W przypadku gdy nie byłaś w stanie dosięgnąć szyjki, wybierz najdłuższy kubeczek, np. Lily Cup (A, B) lub Yuuki (S, L).

Oczywiście są sytuacje, kiedy kobiety z powodzeniem stosują dłuższy kubeczek, np. gdy szyjka jest umiejscowiona bardzo nisko – przykładowo na wysokości 3,5 cm i mają obfite okresy – kobiety często stosują wtedy kubeczek Merula Cup Uniwersalny (One Size), którego kielich ma około 4 cm długości, więc więcej, niż wysokość szyjki. Krótsze kubeczki mają to do siebie, że niestety nie są zbyt pojemne, co może być niewystarczające w przypadku bardzo obfitych krwawień. Merula jest pojemnym kubeczkiem o specyficznym kształcie. Nawet, gdy szyjka macicy wejdzie do kubeczka, nie powinna znacznie zmniejszyć jego pojemności. Dzięki otrzymanych informacji zwrotnych od kobiet, którym Gosia doradziła taki sposób, wiemy, że w większej części przypadków taka opcja się sprawdziła. ALE! Gosia ustaliła to z kobietami indywidualnie, poznając większą ilość szczegółów. Każdy przypadek rozpatrzyła osobno. Jeśli sama chcesz dobrać sobie kubeczek – nie wybieraj kubeczka dłuższego, niż wysokość Twojej szyjki macicy!

Aby porównać wysokość szyjki macicy do długości kubeczków spójrz w tabelę w artykule.

W tabeli znajdziesz konkretne kubeczki z podziałem na średnice i długość kielicha. W dalszej części artykułu zapoznasz się z informacjami na temat stopnia twardości kubeczków i ich pojemności.

Dopasuj kubeczek o odpowiedniej długości, szerokości, miękkości i ciesz się okresem! :)

Jeśli wciąż masz problem z samodzielnym doborem kubeczka menstruacyjnego dołącz do grupy wsparcia na portalu społecznościowym Facebook "Ekologiczna miesiączka – podpaski wielorazowe, kubeczki menstruacyjne".

Artykuł dodano dnia: 2020-02-11 by Magdalena Szkudlarek Home, Poradnik, Kubeczek Menstruacyjny 4231

O autorce / autorze ;)

Komentarze

Porównać 0
Wyświetleń
Dalej

Brak produktów

To be determined Przesyłka (domyślna 1)
0,00 zł Podatek
0,00 zł Razem:

Podane ceny są cenami brutto

Realizuj Zamówienie