compare Porównaj (0)

Nie masz konta?

Zarejestruj się
Wybierz temat
Jak prać pieluszki wielorazowe? Poradnik ekspertki.
blog article icon

Jak prać pieluszki wielorazowe? Poradnik ekspertki.

Pieluszki wielorazowe

Jak prać pieluszki wielorazowe? To pytanie słyszę bardzo często. Młodzi rodzice obawiają się nowości i często są przerażeni ogromem prania i składania. Niepotrzebnie. Wyjaśnimy wszystko krok po kroku.

Nazywam się Olga Dajewska-Ćwirek, od 4 lat jestem certyfikowanym doradcą pieluchowania wielorazowego. Opowiem Ci jak łatwo i dobrze prać pieluszki wielorazowe.

Na początku każdego spotkania z rodzicami pytam zarówno o to, co zachęciło ich do podjęcia tematu pieluch wielorazowych, jak i o to, czego najbardziej się obawiają. Na korzyść wielo wypadają zwykle aspekty zdrowotne, ekologiczne i finansowe. Obawy pojawiają się przy praniu.

Czy faktycznie jest się czego obawiać? Niech za odpowiedź posłuży Ci stwierdzenie, że pierwsze spotkania z rodzicami zazwyczaj wieńczy poczucie ulgi. Rodzice dowiadują się ode mnie, że do właściwego prania pieluch wielorazowych wystarczy im pralka. W dzisiejszych czasach nie potrzebujemy już gara z wrzątkiem ani żelazka!

Co daje właściwe pranie pieluszek wielorazowych?

 • pieluszki czyste, o neutralnym zapachu;
 • pieluszki higieniczne (pozbawione niebezpiecznych patogenów);
 • pieluszki o długiej żywotności (niewłaściwe pranie przyspiesza degradację włókien),
 • pieluszki bez alergenów i szkodliwych substancji.

UWAGA! Poniższe rady nie dotyczą prania pieluszek wełnianych. O tym w osobnym artykule.

Sprawdź naszą kategorię: Pranie pieluszek wielorazowych

Zasady prania pieluszek wielorazowych

Właściwe pranie pieluszek wielorazowych nie jest trudne. Należy tylko przestrzegać kilku prostych zasad. Rozłożę je teraz na czynniki pierwsze, aby wszystko stało się jasne i klarowne (jak nasze pranie!).

1. Wypłucz pieluchy

Jeśli dziecko przyjmuje pokarm z piersi i jeszcze nie rozpoczęliście rozszerzania diety, wystarczy wypłukać wszystkie pieluszki w pralce i nie ma potrzeby robić z nimi nic więcej. Jeśli karmione jest mlekiem modyfikowanym bądź przyjmuje już różne pokarmy, przed płukaniem w pralce, spłucz stałe nieczystości z pieluszki pod bieżącą zimną wodą.

Program: Płukanie

2. Załaduj bęben pralki

Do pralki włóż wszystkie pieluszki wielorazowe (nie musisz rozdzielać kolorów). W pralce nie powinno znajdować się ani zbyt mało, ani zbyt dużo pieluch. Należy załadować ją prawie do pełna, pozostawiając tyle luzu, aby pranie swobodnie się w niej poruszało (prawidłowo zapełniony bęben powinno sprawdzać się w trakcie pracy pralki, kiedy pieluchy zalane są wodą i ubite pod jej ciężarem. Wówczas pranie powinno zajmować nie mniej niż połowę bębna, a optymalnie około 75% jego objętości).

Jeśli po płukaniu w Twojej pralce znajduje się zbyt dużo luzu, dołóż do pieluch białe ubranka, ścierki, skarpetki itp.

Czy wiesz, że:

Są materiały, które potrzebują zwiększonego tarcia, aby właściwie się doprały. Takim przykładem jest bawełna i bambus. Dlatego w instrukcji obsługi pralki znajduje się informacja o zalecanym załadunku bębna dla danego programu. W przypadku programu Bawełna sugeruje się pełny załadunek, a na programie Syntetyki tylko połowę.

3. Wybierz odpowiedni detergent (proszek)

Odpowiedni detergent to zawsze proszek (nie płyn!). Tylko proszki do białego (i to nie wszystkie) spełniają bowiem wytyczne producentów dotyczące składu detergentów do prania pieluszek wielorazowych. Pamiętaj, że pieluchy to pranie bardzo brudne, a więc skład proszku ma tu duże znaczenie!

Czy więc zmuszeni jesteśmy korzystać z mocnej i agresywnej chemii? Nie! Przecież właśnie tego próbujemy uniknąć rezygnując z „jednorazówek”... Na szczęście na polskim rynku istnieje kilka ekologicznych proszków, które zapewnią nam efektywne pranie pieluch wielorazowych, ponieważ zawierają takie związki jak nadwęglan sodu oraz TAED. Są to np. 

  

Ten pierwszy został przebadany zgodnie z normą PN EN 1276, co oznacza, że ma dowiedzioną skuteczność w walce z najbardziej niebezpiecznymi patogenami (E. coli, bakteriami wywołującymi zapalenie płuc i tężec itp.).

Czy wiesz, że:

Co równie ważne, nie musisz kupować osobnych detergentów do prania pieluch. W tych proszkach możesz prać również ubrania i inne rzeczy należące do Twojej rodziny. Jeśli jednak z jakiejś przyczyny musisz pozostać przy swoich dotychczasowych detergentach, dodawaj do prania Antybakteryjny dodatek do prania pieluch Nappy Fresh. Jego skuteczność również została przebadana zgodnie z normą, a wystarczy dodać go tylko kilkanaście gram do prania.

Czy wiesz, że:

Jedną z najczęściej występujących przyczyn alergii na detergenty są substancje zapachowe? Warto więc unikać produktów o silnych, syntetycznych zapachach, ponieważ mogą one powodować alergie, podrażnienia czy wysypki. Jeśli Twoje dziecko jest alergikiem, najlepiej, aby cała rodzina stosowała łagodną, ekologiczną chemię do prania. W ten sposób unikniesz przenoszenia alergenów z Twojej skóry i odzieży.

4. Wsyp odpowiednią ilość detergentu

Większość z nas dozuje proszek „na oko”. To praktyka, od której chciałabym Was odwieźć. Zbyt dużo proszku to problemy z pianą, białymi zaciekami czy wręcz podrażnieniami na skórze. Zbyt mało to z kolei niedoprane pranie.

Pranie pieluch wielorazowych musi odbyć się w odpowiedniej ilości detergentu. Na opakowaniu każdego proszku powinna znajdować się tabela, która informuje o zalecanym dozowaniu w zależności od twardości wody, załadunku bębna i stopnia zabrudzenia prania.

Dobierz więc ilość proszku do:

 • twardości Twojej wody (możesz sprawdzić ją na stronie www Twoich wodociągów);
 • załadunku Twojej pralki (jeśli Twoja pralka ma ładowność 6-8 kg, dozuj zgodnie z tabelą. W przypadku mniejszych lub większych pralek zaleca się zmniejszenie bądź zwiększenie dawkowania o około 25%);
 • prania bardzo brudnego (pieluchy wielorazowe to ZAWSZE pranie bardzo brudne). Wystarczy, że zrobisz to jeden, jedyny raz. No chyba, że zmienisz pralkę, proszek lub miejsce zamieszkania…

5. Wybierz odpowiedni program pralki

Program do prania pieluch wielorazowych powinien spełniać określone warunki:

 • zwiększony pobór wody, aby detergent mógł wniknąć głęboko we włókna materiałów, a następnie zostać z nich prawidłowo wypłukany;
 • wyższą temperaturę (60°C), aby jeszcze skuteczniej zwalczać bakterie, których prawdopodobieństwo wyginięcia znacząco rośnie wraz z wyższą temperaturą prania.
 • wirowanie 800-1000 obr/min, aby nie uszkodzić gumek w pieluszkach;
 • czas trwania powyżej 2 h (optymalnie 2,5 h), aby zapewnić pieluszkom odpowiednio długie tarcie oraz wystarczający kontakt z detergentem i temperaturą.

Jeśli chodzi o pranie pieluch wielorazowych, wybór odpowiedniego programu to naprawdę kluczowy element. Spójrz, który program w Twojej pralce pobiera najwięcej wody oraz spełnia pozostałe warunki.

Najczęściej jest to program Bawełna 60.

Czy wiesz, że:

szacuje się, że jedna pielucha jednorazowa to koszt środowiskowy wynoszący około 500 l wody? Pieluchy wielorazowe w całym swoim cyklu produkcji i użytkowania nie są w stanie nawet zbliżyć się do tych ilości!

6. Jak suszyć pieluszki wielorazowe?

Przed Tobą ostatni krok. Już za chwilę pupa Twojego dziecka będzie napawać widokiem kolorowych, pięknych i ekologicznych pieluszek!

Jeśli suszysz tradycyjnie, pamiętaj o jednej złotej zasadzie: pieluszki suszymy na płasko lub wzdłuż linii gumek. Nie pozwalamy, aby ciężki od wody wkład naciągał gumki, ponieważ wpływa to niekorzystnie na ich kondycję. Starajmy się też nie wystawiać pieluch na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Jeśli suszysz mechanicznie czyli posiadasz suszarkę bębnową, pamiętaj, żeby przed suszeniem wyjąć wszystkie worki PUL, gatki PUL oraz otulacze PUL. Je należy zawsze suszyć tradycyjnie. Oprócz tego stosuj się do poniższych zasad:

 • wybierz program o dość niskiej temperaturze suszenia (optymalnie około 55°C). Będą to programy typu Mix czy Codzienne. Unikaj programów typu Bawełna do szafy;
 • zanim wyciągniesz pieluchy z suszarki, pozwól im wystygnąć. Naciąganie gorących gumek nie wpływa korzystanie na ich żywotność;
 • jeśli pieluszki nadal są wilgotne, dosusz je w tradycyjny sposób.

Suszenie w suszarce bębnowej może wpływać na aspekt ekologiczny stosowania pieluch wielorazowych. Może także niekorzystnie oddziaływać na ich żywotność. Ponadto, niektórzy producenci nie obejmują gwarancją pieluszek suszonych w ten sposób.

Wielu producentów zezwala na suszenie pieluszek wielorazowych w suszarce. Korzyściom płynącym z takiej formy suszenia nie da się bowiem zaprzeczyć. Dzięki suszarce bębnowej nasze pieluchy:

 • są znacznie szybciej suche (przekłada się to bezpośrednio na aspekt finansowy. Krótszy czas schnięcia to potrzebna mniejsza liczba pieluch);
 • są znacznie bardziej miękkie (naturalne materiały mają to do siebie, że z czasem sztywnieją. Suszarka w dużym stopniu ogranicza ten proces);
 • nie zdobią nam salonu na wiecznie rozstawionej suszarce klasycznej.

Wybór formy suszenia pozostawiam więc do decyzji każdego użytkownika. Chciałam w tym miejscu pokazać zarówno plusy jak i minusy każdego z rozwiązań, aby dać Ci możliwość świadomego wyboru. Osobiście suszę moje pieluchy mechanicznie i jestem z tego zadowolona.

7. Czyszczenie pralki

Pranie pieluch wielorazowych wiąże się z koniecznością częstszego czyszczenia pralki. Absolutnie nie musisz robić tego za każdym razem! Jednak raz w miesiącu zaleca się szybkie czyszczenie, raz na trzy miesiące czyszczenie gruntowne.

Artykuł ten miał w sposób prosty, acz wyczerpujący omówić pranie pieluch wielorazowych. Po więcej informacji zapraszam Cię do mojego bloga: https://pielola.wielocentrum.pl/

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Ładowanie...