Blog search

Czy Twoja bambusowa szczoteczka jest etyczna?

Czy Twoja bambusowa szczoteczka jest etyczna?

Bambusowe szczoteczki stały się już symbolem idei zero waste. Między innymi dlatego, że zwykłe, plastikowe szczoteczki (często wielomateriałowe) są dużym wyzwaniem w recyklingu. Tymczasem bambus jest kompostowalny i oprócz główki z włosiem może wylądować w naszym kompostowniku. Używasz szczoteczki bambusowej? To znakomicie. Ale czy wiesz, jak została wyprodukowana?

Chcemy być eko, chcemy mniej śmiecić, żyć zdrowo i zgodnie z naturą. To naprawdę wspaniała wiadomość, że coraz więcej użytkowników sięga po naturalne tworzywa takie jak bambus.

Bambus jest co prawda rośliną rosnącą w Azji i nie zmienimy jednej rzeczy: śladu węglowego związanego z jej importem do Europy, ale jest to roślina wyjątkowa. Niezwykle szybko rośnie i nie potrzebuje nawożenia czy dodatkowego nawadniania. Do tego drewno bambusowe ma właściwości antyseptyczne i znakomicie nadaje się jako surowiec na szczoteczki do zębów.

Surowiec odnawialny

Szczoteczki Hydrophil są wykonane w 100% z surowców odnawialnych:

  • rączka szczoteczki jest zrobiona z drewna bambusowego Moso (szybko rosnącej odmiany tej rośliny, która w ciągu dwóch lat osiąga nawet 20 metrów wysokości),
  • włosie jest wykonane z oleju rycynowego, przetworzonego na bionylon; nie zawiera BPA ani substancji ropopochodnych,
  • farby pokrywające końcówki szczoteczek są ekologiczne i bezpieczne dla środowiska,
  • opakowanie to wykonane z recyklingu tekturowe pudełka.

Z jednego bambusa powstaje około tysiąca szczoteczek. Co ciekawe, roślina ta ma większe możliwości wiązania dwutlenku węgla niż rodzime europejskie drzewa, dzięki czemu plantacje bambusowe mają pozytywny wpływ na klimat.

Szczoteczki Hydrophil są wegańskie.

Produkcja

Szczoteczki Hydrophil powstają w Chinach w fabrykach w Lishui i Ningbo, blisko upraw bambusowych.

Właściciele Hydrophila - Christoph i Wanja - co roku odwiedzają fabryki, dzięki czemu mogą zagwarantować klientom: tak powstają nasze szczoteczki.

Wszyscy pracownicy zatrudnieni w chińskich fabrykach szczoteczek Hydrophil dostają pensję o 20% wyższą od obowiązującej minimalnej. Są wyposażani w odpowiednią odzież ochronną. Muszą mieć ukończone 18 lat.

Dla Hydrophila to naprawdę ważne, aby pracownicy mieli godne warunki pracy i uczciwą zapłatę. To jednak nie wszystko.

Woda

Twórcy marki Hydrophil wspierają organizację Viva con Agua poprzez przekazywanie 10% zysku ze sprzedaży na jej konto. Viva con Agua działa na rzecz udostępniania wody pitnej i podstawowych sanitariatów potrzebującym ludziom na całym świecie. Realizują projekty w Nepalu, Etiopii, Ugandzie i Rwandzie.

Szczoteczki Hydrophil to nie jest zwykły produkt do mycia zębów. To idea stojąca za marką i realna pomoc oraz działania etyczne.

Czy inne szczoteczki bambusowe to potrafią?

Pamiętaj:

  • Myj zęby co najmniej dwa razy dziennie!
  • Wymieniaj swoją szczoteczkę co 3 miesiące - po tym czasie włosie traci swoje właściwości.
  • Szczoteczkę Hydrophil możesz kompostować - odłam tylko główkę z włosiem (tę wrzuć do odpadów zmieszanych).

Artykuł dodano dnia: 2019-07-23 by Joanna Baranowska Home, Poradnik 4471

O autorce / autorze ;)

Redaktorka i dziennikarka, absolwentka UW, prowadzi proekologiczny blog Organiczni.eu. Mama dwóch synów, żona aktywisty rowerowego. Wnikliwie przygląda się wszystkiemu, co nosi nazwę "eko" i tropi greenwashing. Działa w warszawskim Stowarzyszeniu Kooperatywa Spożywcza DOBRZE.

Komentarze

Porównać 0
Wyświetleń
Dalej

Brak produktów

To be determined Przesyłka (domyślna 1)
0,00 zł Podatek
0,00 zł Razem:

Podane ceny są cenami brutto

Realizuj Zamówienie