Blog search

Na tropie… eko prezentów

Na tropie… eko prezentów

Skrót dla niemających czasu na czytanie (bo są np. zajęci poszukiwaniem prezentów świątecznych dla bliskich;-))

 1. Święta to cudny czas - obdarowywanie się prezentami go jeszcze ubogaca.
 2. Skoro już wręczamy sobie prezenty, miło by było, gdyby mogły być "ekologiczne".
 3. Nie jest łatwo określić czym jest "prezent ekologiczny". 
 4. Pomijając kwestie definicji, można wskazać kilka pomysłów na eko-prezent świąteczny. 
 5. Na końcu tekstu znajdziesz konkretne pomysły na świąteczne eko- podarki, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
 6. Opakowanie to integralna część prezentu - pakujmy także "ekologicznie".

Wielorazowe płatki Soft Moon
Co to jest "prezent ekologiczny"?

Bo, w sumie cóż to znaczy "ekologiczny prezent"? Żeby nie generował śmieci, powinno go… nie być, ale Święta to cudowny czas - w którym element obdarowywania jest bardzo ważny i niejako je konstytuuje (patrząc poza kontekst jedynie religijny). Miło więc, gdy te prezenty jednak znajdą się pod choinką:)

Poniżej prezentuję Wam kilka praktycznych pomysłów na świąteczne podarki jak najbardziej w duchu "eko"...

Snails

Prezent idealny

Moim zdaniem, prezent powinien być (a przynajmniej próbować takim być) związany z osobą, która ma być obdarowana. Podarki mogą być: mniej lub bardziej - praktyczne, odnosić się do zainteresowań, marzeń lub wspomnień. Mogą być też inspiracją, pewnym zawoalowanym komunikatem. Myślę, że każdy prezent jest "dobry", jeśli jest dany z serca (choć może się oczywiście zdarzyć, że ktoś prezentem zrobionym na szybko, pochopnie i bez refleksji, sprawi komuś naprawdę wielką radość - i bardzo dobrze:)).
Ciekawa jestem Waszej definicji "dobrego" prezentu.

Eko, eko, eko - pomysły na prezenty świąteczne (lista subiektywnie nakreślona)

Cóż to tym ekologicznym prezentem może więc być..?

Baby Anthyllis

DIY z tego co już mam

Rękodzieło jest całkiem "eko". To znaczy może być:) Prezent wykonany z tego, co mamy w domu - z rzeczy już nam niepotrzebnych, którym można nadać nową jakość, użyteczność, po prostu drugie życie, to całkiem ekologiczny wybór. To, co wykonamy, zależy w tym przypadku nie tylko od tego, co chcielibyśmy podarować, ale czym dysponujemy i jakie mamy umiejętności.

Na szczęście, jeśli chodzi o to drugie, to sieć aż kipi od różnych filmików instruktażowych z hasztagiem "DIY". Uzbrojeni w Internet, możemy znaleźć nie tylko mnóstwo inspiracji, ale i dokładnych wskazówek jak daną rzecz wykonać. A tworzyć możemy wszystko i z wszystkiego. To mogą być samodzielnie wykonane kosmetyki naturalne, świeczki, obrazy, oryginalne ubrania, włóczkowe stworki i inne zabawki, ozdoby, przetwory a nawet meble (np. z palet czy skrzynek). Aż mi niezręcznie wypisywać te pomysły, bo lista jest bardzo długa i podanie tylko kilku przykladów może brzmieć dość groteskowo;-)

Podsumowując. Zastanów się czy mógłbyś w tym roku świąteczne prezenty wykonać sam. Jeśli tak, to do dzieła! Do Świąt pozostał niecały miesiąc, a 6 grudnia jest tuż, tuż...

Nieco abstrakcji - talon na…

Kolejnym patentem na prezent - taki od serducha - jest przygotowanie talonu, karnetu, bonu "na..." Oczywiście może to być kupny karnet na siłownię, basen czy jogę. Niezłym pomysłem jest spełnienie marzeń o zdobyciu nowych umiejętności lub doskonaleniu już nabytych, czyli wykupienie jakiś warsztatów i samodzielne zadbanie o oprawę graficzną tego prezentu (własnoręczne przygotowanie takiego zaproszenia). Dla miłośników muzyki, teatru, kina - idealny będzie bilet lub jakiś karnet kulturalny;)

I teraz znów otwieram skrzynię z pomysłami, taką bez dna… Świetną sprawą, choć wymagającą może nieco więcej kreatywności i zaangażowania, jest przygotowanie "osobistego", bardzo spersonalizowanego bonu, np. na 1000 uśmiechów albo co najmniej 100 buziaków, na czas poświęcony tylko tej osobie...

Pudełko dla dwojga

Jeśli jednak prezenty chcesz kupić…

Oferta produktów "ekologicznych", które możemy nabyć za pieniądz, jest równie nieograniczona. Jeśli chodzi o rękodzieło, warto poszukać ciekawych pomysłów na prezent u lokalnych wytwórców. Jeśli nie znajdziesz tam nic, co Cię porwie, pozostają ogólnopolskie targi oraz kiermasze przedświąteczne, no i sklepy internetowe - prowadzone zarówno przez samych rękodzielników, jak i oferujące szerszy asortyment, w tym produkty sprowadzane z całego świata. Warto jednak się upewnić czy na pewno są wytwarzane w duchu Fair Trade. Miło też, gdy mają certyfikaty poświadczające ich (szeroko ujmując) "ekologiczność", włącznie z pochodzeniem surowców.

Upcykling

Upcykling jest coraz bardziej popularny, także jako pomysł na biznes - i bardzo dobrze! Dzięki temu mamy w czym wybierać, także poszukując idealnego prezentu. W ofercie upcyklingowej królują: biżuteria, torebki oraz przedmioty dekoracyjne do wnętrz, w tym meble. Listonoszka ze starego baneru reklamowego, naszyjnik z części pochodzących z "zepsutych" zegarków, a może lampa z gazet..? - nie ma sprawy, upcyklingowi artyści już zadbali o to, żebyś znalazł to, czego tylko zapragniesz.

Body organiczna bawełna

Bawełna organiczna i Fair Trade

Chcąc podarować komuś w ramach prezentu świątecznego ubranie, koniecznie zwróć uwagę na to, skąd dany produkt przybył, z czego jest uszyty, w jakich warunkach pracują ludzie, którzy go wytworzyli (i materiał i produkt końcowy). Niestety sam fakt, że ubranie jest np. z bawełny organicznej, nie gwarantuje tego, że zostało wykonane według etycznych zasad - że ludzie na całym łańcuchu jego produkcji byli sprawiedliwie potraktowani i uczciwie wynagrodzeni.

Recykling

Przy zakupach prezentów, można kierować się też zasadą recyklingu i wybierać przedmioty wykonane z materiałów, które są możliwe do przetworzenia lub wybierać produkty całkowicie albo choć częściowo biodegradowalne. Oczywiście, za biodegradowalnoscią nie może iść więc "długowieczność" oferowanych produktów, ale można w tym przypadku postawić np. na produkty drogeryjne, w tym środki higieniczne - biodegradowalne nie tylko same w sobie, ale i umieszczone w opakowaniach o takich samych właściwościach, designerskie naczynia jednorazowe, które można… zjeść, albo łazienkowy dywanik z mchu...

Klocki drewniane

Zabawki (a raczej książki)

Temat zabawek jest szeroki i wychodzi poza ramy bezpiecznych eko zabawek drewnianych. Jestem wielką zwolenniczką książek dla dzieci. Oczywiście, książki najekologiczniej jest wypożyczać z biblioteki lub zorganizować sobie wymianę książek wśród znajomych, ale ja uwielbiam mieć książki pod ręką. Szperam po recenzjach, szukam ciekawych ujęć tematu, pięknego języka i bajecznych ilustracji. I chyba nawet pałam wiekszą chęcią do ich czytania, niż moje dzieci (to raczej nie jest powód do dumy, ale pracuję nad tym;-)) Zawsze i wszędzie będę więc orędowniczką wybrania książki na prezent (dobrą opcją jest też kupowanie książeczek używanych). Będąc zgodna z myślą przewodnią tego wpisu, polecam między innymi książeczki, które uczą dzieci jak dbać o naszą planetę oraz uczą szacunku do wszystkich stworzeń.

Książki dla dzieci

Eko dom

Czasem w ramach prezentów świątecznych, sprawiamy sobie "coś do domu": nowe urządzenie, sprzęt, z którego będzie korzystała cała rodzina. Może w tym roku wybrać coś co pomoże nam żyć bardziej ekologicznie, oszczędnie, świadomie, albo po prostu zdrowiej? To może być zamontowanie systemu oszczędzania energii lub wody, coś co pozwoli nam generować mniej śmieci (np. inwestycja w zakup domowych środków czystości w dużych pojemnościach lub półproduktów do samodzielnego ich wytwarzania), wymiana dotąd używanych urządzeń na ich bardziej ekologiczne zamienniki. Może i Wy powzięliście w tym roku decyzję o TAKIM prezencie? Bardzo jestem ciekawa na co się zdecydowaliście.

Organiczne kosmetyki i takie tam

Jesteśmy na stronie drogerii ekologicznej. Wielkim "faux pas", byłoby nie wspomnieć o eko kosmetykach;-) Wybór gotowych eko produktów (kosmetycznych ale i środków czystości do domu) - dla osoby, która właśnie takich używa albo chciałaby zacząć, a nie wie od czego - jest świetnym pomysłem na świąteczny prezent. Zwłaszcza, że kierować się możemy: jak najbardziej naturalnym, bezpiecznym składem, certyfikatami poświadczającymi brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne (zarówno certyfikaty dotyczące zawartości jak i opakowań), a także nierzadko i świetnym designem, który aż sam zachęca, by się spakować na prezent;-)

Anthyllis

No właśnie - pakowanie

Tu możliwości są praktycznie nieograniczone - bo tak naprawdę "ogranicza" nas jedynie... nasza wyobraźnia. Do spakowania świątecznego prezentu, można wykorzystać np. resztki papierów pakownych (jeśli jakieś gdzieś tam błądzą po naszych szufladach), przeczytane gazety i czasopisma, a także opakowania po produktach, które zużylismy. W świąteczne opakowanie, możemy też zamienić skrawki materiałów, stare ubrania czy sznurki. Opakowanie może też być samo w sobie prezentem - np. gdy właściwy podarek umieścimy w wykonanym przez siebie ozdobnym pudełku.

Mała ściąga - inspiracje prezentowe z naszej Drogerii:

DLA DZIECKA:

 1. Bezpieczne dziecięce lakiery do paznokci Snails
 2. Książki z serii "Mała Rybka" wyd. Mamania
 3. Drewniane klocki - Likocki
 4. Bambusowe szczoteczki do zębów
 5. Kosmetyki do pielęgnacji Baby Anthyllis
 6. Pieluszki wielorazowe Mommy Mouse
 7. Kubek Hydrophil nadajacy się w 100% do recyklingu
 8. Ubranka z bawełny organicznej Nanaf Organic
 9. Mała szklana butelka Retap
 10. Bambusowy koc Lullalove

DLA DOROSŁYCH:

Dla Niej:

 1. Naturalne kosmetyki z serii Anthyllis
 2. Kubeczek menstruacyjny Lady Cup
 3. Zestaw do rytuału Hammam, Najel
 4. Zestaw rubinowy kolorowych kosmetyków organicznych Felicea
 5. Książka "Mama alergika gotuje"

Dla Niego:

 1. Szklana butelka Retap
 2. Zestaw herbat Yogi Tea
 3. Kosmetyki pielęgnacyjne dla mężczyzn
 4. Mydło Wyrwidąb - naturalne mydło do ciała dla mężczyzn
 5. Kamień peelingujacy do ciała

i coś dla par...

 1. Olejek do masażu "Miłość"
 2. Pudełko dla par - gra dla dwojga

...

Proszę - zarzućcie nas swoimi pomysłami! Do Świąt zostało już niewiele czasu:)

Artykuł dodano dnia: 2017-11-29 by Anna Adamska Home, Poradnik, Naturalne kosmetyki 3391

O autorce / autorze ;)

Komentarze

Porównać 0
Wyświetleń
Dalej

Brak produktów

To be determined Przesyłka (domyślna 1)
0,00 zł Podatek
0,00 zł Razem:

Podane ceny są cenami brutto

Realizuj Zamówienie