compare Porównaj (0)

Nie masz konta?

Zarejestruj się
Wybierz temat
Pranie, sprzątanie i mycie przy AZS – nasze osobiste doświadczenie
blog article icon

Pranie, sprzątanie i mycie przy AZS – nasze osobiste doświadczenie

Poradnik

Atopowe Zapalenie Skóry, uczulenie na środki czystości pełne zapachów i substancji drażniących – takie dolegliwości u dziecka „wywracają” życie rodziców do góry nogami. U nas też tak było. Gdyby nie AZS, nie byłoby BetterLand! Dziś dzień AZS na świecie dlatego przekazujemy Wam nasze doświadczenia dotyczące prania, sprzątania i mycia przy AZS.

Sprawdź naszą kategorię: ekologiczne proszki do prania dla alergików

Wszystko zaczęło się 12 lat temu, w lipcu. Urodziła się Weronika, nasza pierwsza córka. Podobnie jak inni rodzice oczekiwaliśmy jej przyjścia przygotowani pod każdym względem. W domu było przygotowane łóżeczko, pomalowane ściany, wszystko wymyte, wysprzątane i wyprane. 

Posiadaliśmy wszystkie akcesoria i byliśmy też absolwentami najlepszej możliwej szkoły rodzenia ;). Przeczytaliśmy tony książek i gazet. 

Byliśmy przekonani, że nic nas nie zaskoczy. Zaskoczyło bardzo szybko, bo już po kilku dniach po powrocie ze szpitala. 

Objawy uczulenia na środki czystości

O poranku drugiej nocy w domu Weronika była cała wysypana czerwonymi kropkami. To był pierwszy sygnał. Szybko umówiliśmy się do pediatry, ale tak naprawdę sami doszliśmy do diagnozy po kilkunastu dniach. Było to uczulenie na środki czystości pełne zapachów i substancji drażniących. A używaliśmy tych najdroższych, najlepszych, pięknie pachnących i najskuteczniejszych w praniu. Wtedy jeszcze nie myśleliśmy, że to uczulenie jest związane z AZS… nie znaliśmy kompletnie tej choroby. 

Przeczytaj: TAED w proszkach do prania

Gdzie szukać bezzapachowych środków piorących

Pierwszym krokiem była więc wymiana środków piorących na te, które nie mają w sobie zapachów i bardzo wielu innych substancji. Okazało się, że jest to niezwykle trudne a półki marketów nie są w ogóle wyposażone w te produkty. Zresztą kwestią dyskusyjną jest, czy są obecnie… 

Koszt takich produktów był ogromny. Wtedy początkowo zdecydowaliśmy się na kule piorące, które wychodziły ekonomicznie. To produkt kontrowersyjny, jak się dziś okazuje. Jedni są ich zwolennikiem inni nie. U nas zadziałało i dziś już wiemy dlaczego. Ich skład jest mało inwazyjny, kule uwalniają mało substancji chemicznych do wody. Wadą jest to, że ubrania nieco szarzeją. 

To nie był jednak koniec naszych zmagań, bo na dłoniach Weroniki, łokciach i kolanach nadal od czasu do czasu utrzymywały się niepokojące zaczerwienia, niekiedy rany. Z czasem po konsultacjach u lekarzy doszła diagnoza - AZS. 

Środki czystości przy AZS. Jak wybrać? 

Kolejna zmiana to nieinwazyjne:

No generalnie całą chemię domową wymieniliśmy na nieinwazyjną. Co się okazało, wszyscy odczuliśmy wyższy komfort.

To jednak jeszcze nie koniec zmian… bo na AZS wpływa także odporność, pogoda a zwłaszcza stres. Wystarczy zła dieta lub stres, by skóra stała się bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne. 

Jedną ze zmian jaką trzeba było też wprowadzić, to poproszenie wszystkich innych domowników o nie używanie np. perfum, marketowych dezodorantów itp. Pamiętam jak Weronika, kiedy tylko poszła do babci na ręce, to po chwili na buzi miała wysypkę… to była reakcja alergiczna na stosowane perfumy. 

Tak… w zapachach jest mnóstwo substancji potencjalnie alergizujących. 

Certyfikowane kosmetyki i środki czystości dla alergików

Wtedy też postanowiliśmy takich produktów z odpowiednimi certyfikatami poszukać za granicą. Tak trafiliśmy na markę Baby Anthyllis i BioD . Produkty tej drugiej marki posiadają certyfikat Allergy UK.

Prowadziliśmy już sklep z podpaskami wielorazowymi dla kobiet i przekształciliśmy go w drogerię, której klientami byli rodzice, których sytuacja zaskoczyła tak jak nas. 

Co nam najbardziej pomogło? 

Wtedy jak i teraz używamy do prania BioD, płynu do kąpieli Baby Anthyllis, który jest niezwykle cudownym płynem, bo zawiera proteiny ryżu, które łagodzą stany zapalne, a których nie brakuje na skórze dzieci z AZS. Jest niezwykle łagodny i nawilżający, bo na bazie surfaktantów z oliwy z oliwek. Wszystkie składniki są też wolne od pestycydów oraz metali ciężkich. Płyn jest pod tym względem badany. Postanowiliśmy go importować i sprzedawać w korzystnej cenie w Polsce. Nawet dziś jest tańszy o około 15 złotych, niż we Włoszech. Obecnie w Polsce kosztuje około 35 zł a we Włoszech około 50 zł. Rezygnujemy z własnej marży, by było stać na niego każdego, bo wiemy, że bardzo pomaga, o ile oczywiście w domu nie ma innej szkodliwej chemii. 

W naszym przypadku z czasem wystarczyło tylko pilnować, by Weronika, kiedy będzie w przedszkolu, u babci lub w gościach, nie myła rąk zwykłymi płynami. To wystarczało a zarazem, kiedy o tym zapominała, widzieliśmy reakcję niemal natychmiast. 

Światowy Dzień AZS 

Dziś światowy dzień AZS. Należy pamiętać, że to nie tylko choroba skóry, ale że ma także wpływ na psychologiczne funkcjonowanie osoby dotkniętej tym schorzeniem. Warto o tym poczytać, by lepiej zrozumieć bliskich, którzy zmagają się z tego typu problemem. 

W BetterLand staramy się, by produkty, które sprzedajemy, miały jak najlepszy skład. Szczególnie polecamy ww. marki Baby Anthyllis, które są bardzo przystępne cenowo w porównaniu do aptecznych emolientów, których skład też pozostawia wiele do życzenia i są dość kosztowne. 

Właściwie gdyby nie AZS naszej córki, to nie byłoby BetterLand. 12 lat temu postanowiliśmy popularyzować produkty ekologiczne, wiedzę o nich oraz o AZS. Nasze produkty pomogły tysiącom osób i nie zniszczyły budżetu domowego. Do dziś jesteśmy małą rodzinną firmą zatrudniająca około dwudziestu pięciu osób a nasz model biznesowy to pomagać, wybierać produkty, które są dobre i skuteczne a niekoniecznie ładnie wyglądają na półce. 

Przez tych wiele lat zauważyliśmy, że producenci stosują różne sztuczki, na które łatwo się złowić. Np. tzw. skład marketingowy, który wydaje się być przyjazny, ale składniki czynne są bardzo nisko. Produkty rzadko są testowane na zawartość metali ciężkich. Stosuje się sztuczne zapachy. Stosuje się opakowania sugerujące ekologiczność lub naturalność produktu. 

Zapraszamy do korzystania z drogerii ekologicznej BetterLand i polecania naszego sklepu innym. 

Paweł Poloch

Właściciel sklepu, od początku do 2013 roku współtworzył pierwszą w Polsce społeczną szkołę demokratyczną TRAMPOLINA oraz przyczynił się do powstania Fundacji Edukacja Demokratyczna. Przedsięwzięcie wzmocniło i otworzyło drogę do powstania szkół demokratycznych w całej Polsce. Do dziś wspiera członków grup inicjatywnych szkół demokratycznych oraz propaguje szkoły demokratyczne i rodzicielstwo w bliskości. 

Był przewodniczącym i vice przewodniczącym Kół Naukowych propagujących pedagogikę społeczną oraz ekologię. Uczestniczył w wielu konferencjach, prowadził badania a także odczytywał wiele referatów.

Drogeria Ekologiczna to kolejne wyzwanie wynikające z zamiłowania do eko stylu życia, ale także do prowadzenia i tworzenia innowacyjnych przedsięwzięć zmieniających rzeczywistość na lepszą. Większość naszych zysków przeznaczamy na dalszy rozwój naszych pasji i zainteresowań innowacjami i problemami społecznymi. Już niedługo powstanie sklep internetowy ze zdrowa żywnością oraz Fundacja Better Land: http://www.betterland.pl 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Ładowanie...