compare Porównaj (0)

Nie masz konta?

Zarejestruj się
Wybierz temat
Mięśnie dna miednicy a kubeczek menstruacyjny.
blog article icon

Mięśnie dna miednicy a kubeczek menstruacyjny.

Kubeczek Menstruacyjny

Co to są mięśnie dna miednicy?

Możecie spotkać się z różnymi nazwami tych bardzo ważnych mięśni. Bardzo często usłyszycie o mięśniach Kegla. Kegel był ginekologiem, który opracował podstawy rehabilitacji mięśnia łonowo-guzicznego, stąd właśnie zamiennie stosuje się nazwę mięśnie Kegla. Czasami spotkacie się po prostu ze skrótem MDM (mięśnie dna miednicy). Jak sama nazwa wskazuje, mięśnie te znajdują się w miednicy. Połączone są z elementami kostnymi miednicy a ich ułożone warstwami włókna kierują się ku dołowi. Powstaje w ten sposób swego rodzaju lejek, czy koszyczek, którego zadaniem jest jest podtrzymywanie narządów znajdujących się w jamie brzusznej oraz kontrolowanie prawidłowego trzymania moczu w pęcherzu. Jeśli mięśnie są osłabione, dochodzi do nietrzymania moczu. W takim przypadku podczas wysiłku fizycznego, kichnięcia czy śmiania się, możemy bezwiednie popuszczać mocz. W takim przypadku często konieczne jest stosowanie specjalnych podpasek na nietrzymanie moczu.

Problem osłabienia mięśni Kegla jest częstszy u kobiet. Powodów jest kilka; są to między innymi przebyte ciąże i porody. To bardzo logiczne, na zewnątrz ciała doskonale widzimy, jak rośnie i rozciąga się brzuch. Łatwo więc sobie wyobrazić, jak rozciągają się w środku mięśnie, które muszą sprostać swojej funkcji. W  przypadku kobiet spójność mięśni zakłócona jest także większą ilością otworów. W przypadku mężczyzn jest to cewka moczowa i odbyt, w przypadku kobiet dodatkowo pochwa.

Powinniśmy też zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku MDM bardzo ważne są dobre nawyki dotyczące korzystania z toalety. Pamiętaj, że zarówno oddawanie moczu jak i kału nie powinno wiązać się parciem na siłę. Korzystając z toalety powinno się mieć pod stopami podłożony mały stołeczek, tak aby kolana wznosiły się nieco wyżej. Dzięki temu dochodzi do rozluźnienia mięśni i korzystanie z toalety nie wymaga parcia.

Ważne jest także, żeby nie przyzwyczajać się do oddawania moczu “na zapas” przed wyjściem z domu itp. ani nie przetrzymywać moczu, gdy czujemy potrzebę pójścia do toalety. Obie te sytuacje źle wpływają na kondycję mięśni dna miednicy i mogą podnosić ich napięcie spoczynkowe.

Jak “znaleźć” mięśnie Kegla?

Jeśli chcesz określić, gdzie są mięśnie dna miednicy oraz poznać ich siłę, możesz wykonać prosty test. Podczas oddawania moczu spróbuj zatrzymać jego strumień. Jeśli bez problemu to robisz, to oznacza, że mięśnie są sprawne i w dobrej kondycji. Jednak jeśli masz problem z zatrzymaniem strumienia moczu, warto skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym. 

Pamiętaj, aby nie zatrzymywać moczu zbyt często. Możesz wykonać taki test, aby sprawdzić mięśnie, jednak nie próbuj w ten sposób ćwiczyć mięśni. Częste zatrzymywanie strumienia moczu może prowadzić do zalegania moczu w pęcherzu.

Mięśnie Kegla nie powinny być ani zbyt słabe ani zbytnio napięte. Wszelkie problemy z mięśniami warto skonsultować ze specjalistą i pod jego okiem wykonywać odpowiednie ćwiczenia.

Czy siła mięśni ma znaczenie przy wyborze kubeczka menstruacyjnego?

Jeśli Twoje mięśnie są bardzo silne, wybierz kubeczek średni np.

Lunette

lub twardy jak

Meluna Sport

Wybranie zbyt miękkiego kubeczka to ryzyko, ponieważ silne mięśnie mogą ściskać taki kubeczek bardzo mocno, przez co kubeczek będzie nieszczelny. 

Z kolei jeśli masz bardzo słabe mięśnie, odczuwasz problemy z nietrzymaniem moczu, zdecyduj się na miękki kubeczek, np.

Lamazuna

Przy problemach z nietrzymaniem moczu polecamy serię podpasek Vivicot Serena.

Co zrobić, gdy mięśnie dna miednicy są mocno napięte podczas wyjmowania kubeczka?

Czasami nawet bezwiednie napinamy mięśnie Kegla podczas wyjmowania kubeczka i wtedy możemy mieć kłopot z wyjęciem go.

Aby ułatwić sobie wyjęcie kubeczka, możesz wziąć ciepłą kąpiel lub prysznic. Spróbuj się zrelaksować. Jeśli masz problem z wyjęciem kubeczka w pozycji kucającej, spróbuj usiąść (np. na bidecie lub na toalecie). 

Czy noszenie kubeczka menstruacyjnego ma wpływ na siłę mięśni dna miednicy?

Wiele kobiet zastanawia się, czy noszenie kubeczka nie powoduje zmęczenia mięśni, rozciągnięcia ich itp. Kubeczek nie ma złego wpływu na mięśnie, które pracują cały czas, aby podtrzymywać narządy znajdujące się w jamie brzusznej. Tak naprawdę kubeczek jest podtrzymywany po prostu niejako przy okazji przez i tak cały czas pracujące mięśnie. Jedyny moment, kiedy mięśnie Kegla mogą wykonywać dodatkową pracę, to zakładanie i wyjmowanie kubeczka, jeśli chcemy przy użyciu mięśni kubeczek przesunąć wyżej lub niżej.

Poznaj najczęstsze pytania o kubeczek menstruacyjny

Małgorzata Jackowska - Poloch

Jestem pasjonatką zdrowych, ekologicznych i ekonomicznych produktów. Każdego dnia testuję na sobie nowe produkty. Z wykształcenia filolog angielski i polski.

Jest niekwestionowaną profesjonalistką w doborze kubeczków menstruacyjnych. Od wielu lat doradza kobietom jaki rozmiar i typ kubeczka menstruacyjnego dobrać.

Ponadto jest ekspertem w pieluszkach wielorazowych, podpaskach wielorazowych i ekologicznych środkach czystości. Szczególnie poleca kule piorące lub surowce do własnych proszków do prania.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Ładowanie...