compare Porównaj (0)

Nie masz konta?

Zarejestruj się
Wybierz temat
Kubeczek menstruacyjny - jak o niego dbać?
blog article icon

Kubeczek menstruacyjny - jak o niego dbać?

Kubeczek Menstruacyjny

Jak przygotować kubeczek menstruacyjny do pierwszego użycia?

Kubeczek menstruacyjny musi być czysty i bezpieczny, dlatego przed pierwszym założeniem trzeba go odpowiednio przygotować. Nigdy nie zakładaj i nie “przymierzaj” kubeczka nawet na chwilę bez przygotowania go.

Nowy kubeczek najpierw dokładnie umyj. Jeśli to kubeczek silikonowy, najlepiej użyć specjalnego żelu Lunette. Żel ten zawiera składniki, które nie uszkodzą kubeczka ani nie będą miały złego wpływu na pH pochwy a równocześnie dokładnie wymyją i odświeżą kubeczek.

Następnie zdezynfekuj kubeczek menstruacyjny. Jest kilka sposobów dezynfekcji:

Wygotowanie kubeczka

Możesz wygotować miseczkę menstruacyjną - producenci różnych kubeczków proponują gotowanie od 2 do nawet 20 minut. Kubeczek można gotować w garnuszku (najlepiej mieć jeden wyznaczony garnuszek tylko do tego celu). Jeśli zamierzasz wygotować kubeczek, upewnij się, że w garnuszku jest dużo wody i że kubeczek nie dotyka do dna lub ścianek garnuszka. Nigdy nie zostawiaj kubeczka podczas wygotowywania bez nadzoru. Należy też pamiętać, że częste wygotowywanie kubeczka może osłabić materiał, z którego go wykonano i w rezultacie kubeczek szybciej się zużyje.

Dezynfekcja w mikrofalówce

Możesz także wygotować kubeczek w mikrofalówce używając specjalnego pojemniczka np. Yuuki pojemniczek do dezynfekcji.

Dezynfekcja chusteczkami Lunette

To bardzo szybka i wygodna metoda dezynfekcji kubeczka zarówno pomiędzy aplikacjami, w podróży czy na koniec miesiączki oraz przed jej rozpoczęciem. Chusteczki Lunette możesz mieć zawsze ze sobą, bez trudu zmieszczą się w torebce czy kieszeni spodni.

Czyszczenie kubeczka w czasie miesiączki

Jeśli używasz kubeczka z silikonu medycznego, wystarczy, że przy opróżnianiu kubeczka wypłuczesz go czystą wodą. Na silikonie medycznym nie namnażają się bakterie, dlatego samo płukanie wodą jest wystarczające. Nie musisz dezynfekować kubeczka przed każdą aplikacją.

Co kilka aplikacji warto kubeczek dokładnie wymyć, żeby uniknąć pozostawania drobinek np. w otworkach odpowietrzających, na łodyżce czy na powierzchni na spodzie kubeczka (gdzie specjalne wypustki pomagają złapać kubeczek). Kubeczek najlepiej myć specjalnym żelem, który został tak skomponowany, żeby był bezpieczny i skuteczny. Możesz także użyć mydła, ale pamiętaj, że musi być ono bezzapachowe, nie może zawierać olejów a jego pH powinno wynosić od 3,5 do 5,5.

Dezynfekcja kubeczka po miesiączce - czy trzeba to robić?

Zdecydowanie dezynfekcja kubeczka po miesiączce jest bardzo ważna. Umyty, zdezynfekowany i suchy kubeczek nie będzie przyjaznym miejscem do namnażania się bakterii. Najszybszym sposobem dezynfekcji jest przetarcie kubeczka chusteczkami Lunette.

Jak wymyć kubeczek menstruacyjny poza domem?

Jeśli nie masz dostępu do umywalki w kabinie toalety publicznej, warto nosić ze sobą butelkę z wodą. Dzięki temu będziesz mogła opłukać kubeczek bez wychodzenia z kabiny. Najwygodniejszym sposobem wymycia kubeczka poza domem jest wytarcie go chusteczkami Lunette. Chusteczki te myją i dezynfekują kubeczek jednocześnie, dzięki temu możesz być pewna, że kubeczek jest bezpieczny. Chusteczki pakowane są pojedynczo, łatwo zmieścisz chusteczkę do kieszeni czy torebki.

Opróżnianie kubeczka w toalecie publicznej - strach przed zakrwawionymi palcami…

Wiele pań ma obawy przed opróżnieniem i aplikacją kubeczka w toalecie publicznej. Strach budzi myśl o brudnych palcach.

Jeśli jednak wiesz, że będziesz korzystać z kubeczka i opróżniać go w toaletach publicznych, możesz się do tego dobrze przygotować.

Jest kilka przedmiotów, które bardzo ułatwiają życie. Pianka do czyszczenia rąk sprawi, że będziesz mogła wymyć ręce już po wejściu do kabiny. Możesz także użyć specjalnych protektorów na palce, są przydatne zwłaszcza dla kobiet z długimi paznokciami.

Kubeczek opróżniasz, wycierasz chusteczką Lunette i ponownie zakładasz.

Po aplikacji kubeczka ręce myjesz znowu pianką. I gotowe :)

Jak myć otworki odpowietrzające

Bardzo ważne jest, żeby otworki w kubeczku menstruacyjnym były czyste i drożne, tylko wtedy kubeczek może dobrze się zasysać.

Aby wyczyścić otworki, napełnij kubeczek wodą, przyłóż swoją dłoń od góry, aby zablokować wodzie ujście a następnie ściśnij kubeczek. Woda wyleje się poprzez otworki i udrożni je.

Możesz także użyć specjalnych małych szczoteczek, którymi precyzyjnie wyczyścisz otworki.

Co zrobić gdy kubeczek menstruacyjny brzydko pachnie?

Czasami może się zdarzyć, że kubeczek menstruacyjny zacznie brzydko pachnieć. Jest wiele czynników, które to powodują. Wpływ ma między innymi nasza dieta, to jak często opróżniamy kubeczek, poziom hormonów. Brzydki zapach może być także spowodowany rozwijającą się infekcją, warto więc udać się w takim przypadku do lekarza.

Aby zapobiegać brzydkiemu zapachowi, przy opróżnianiu kubeczka ZAWSZE opłukuj go najpierw zimną wodą. Nigdy nie płucz kubeczka od razu ciepłą wodą, ponieważ utrwala ona plamy oraz może przyczynić się do powstawania brzydkiego zapachu.

Jeśli kubeczek brzydko pachnie, spróbuj któregoś z poniższych sposobów:

  • używaj do mycia kubeczka specjalnego żelu do silikonowych kubeczków (np. Lunette)

  • wygotuj kubeczek przez 5 - 10 minut

  • zdezynfekuj kubeczek w roztworze tabletek Milton

  • użyj chusteczek do dezynfekcji Lunette

  • Użyj soku cytrynowego - namaczaj kubeczek w soku cytrynowym przez godzinę lub przetrzyj kubeczek sokiem. Bardzo ważne, żeby później kubeczek dokładnie wymyć i wygotować, aby nie pozostał na nim sok

Czego NIGDY nie robić z kubeczkiem menstruacyjnym

Kubeczka menstruacyjnego nigdy nie myj w zmywarce ani nie używaj do mycia płynu do mycia naczyń.

Nie przechowuj kubeczka pomiędzy miesiączkami w szczelnie zamkniętym plastikowym pudełku. Kubeczek powinien mieć dostęp powietrza. Przechowuj go w woreczku lub w pojemniczku z otworkami.

Nie używaj ostrych narzędzi do czyszczenia otworków odpowietrzających.

Masz inne pytania dotyczące kubeczków menstruacyjnych? Sprawdź nasz FAQ - kubeczki menstruacyjne

Małgorzata Jackowska - Poloch

Jestem pasjonatką zdrowych, ekologicznych i ekonomicznych produktów. Każdego dnia testuję na sobie nowe produkty. Z wykształcenia filolog angielski i polski.

Jest niekwestionowaną profesjonalistką w doborze kubeczków menstruacyjnych. Od wielu lat doradza kobietom jaki rozmiar i typ kubeczka menstruacyjnego dobrać.

Ponadto jest ekspertem w pieluszkach wielorazowych, podpaskach wielorazowych i ekologicznych środkach czystości. Szczególnie poleca kule piorące lub surowce do własnych proszków do prania.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Ładowanie...