compare Porównaj (0)

Nie masz konta?

Zarejestruj się
Wybierz temat
Startujemy z nową Kategorią - ZERO WASTE i Duże Pojemności
blog article icon

Startujemy z nową Kategorią - ZERO WASTE i Duże Pojemności

Poradnik

Ruszamy z kategorią ZERO WASTE! Będą tu przede wszystkim surowce chemiczne pakowane w opakowania z odzysku i do ponownego zastosowania.

Pragnęliśmy tego od bardzo dawna. Chyba około 2 lata temu jedna z naszych klientek zapytała mnie, czy moglibyśmy pakować surowce chemiczne w opakowania z papieru.

Zgodziłem się z nią, że możemy zrobić taki test, choć byłem bardzo sceptyczny, bo wiem, że kiedy w ten sposób wysyłamy na przykład proszki do prania marki BioD to w 90% jeśli nie zostały owinięte folią - rozdzierały się w transporcie.

Zaproponowałem wówczas opakowania z odzysku - słoiki i duże butelki. Oboje jednak mieliśmy jakiś opór. Ja, że narazimy się na śmieszność, że ktoś pomyśli, że przesadzamy. Wierzyłem jednak, że to dobry pomysł, tylko potrzebuje odpowiedniego momentu.

Pomysł leżał w szufladzie, aż do około listopada/grudnia 2016, kiedy coraz silniej zaczynała działać grupa Zero Waste. (Sens działania takich grup jest ogromny! Szczególnie jeśli służą przedsiębiorcom radą i pomocą, a nie hejtem. Pamiętajmy, że za każdą firmą stoją ludzie.) Wówczas przyglądając się ich twórczej pracy i pomysłom, stwierdziłem - czas na słoiki.

Pierwszy krok - zebrać słoiki. Na razie ogłosiłem na prywatnym facebooku, czy ktoś wśród moich znajomych ma do oddania litrowe słoiki? Miałem dobre przeczucie, że wiele osób ma w swych piwnicach mnóstwo tzw. “przydasiek”, które czekają na drugie życie. Polacy są jak mało kto nauczeni odkładania różnych rzeczy na wszelki wypadek. Moje przeczyucie potwierdziło się bo zgłosiło się wielu moich znajomych chętnych oddać bezpłatnie litrowe słoiki.

Jedyny problem to ich odebranie. Wymaga to niestety czasu i dojazdu. Wierzę, że w przyszłości i na to znajdzie się rozwiązanie. Np. zbiorcze pojemniki na osiedlach lub współpraca z restauracjami, które z pewnością wyrzucają dużo opakowań, które można ponownie użyć.

Krok drugi - wcielić w życie. Także wcielamy. Na początek po 10 sztuk z każdego produktu (soda oczyszczona, boraks, nadwęglan sodu, kwasek cytrynowy, a wkrótce soda kalcynowana). Jesteśmy bardzo ciekawi!

Dziękuję mojej klientce za cierpliwość i inspirujące rozmowy. W poniedziałek wysyłamy do Pani pierwsze produkty Zero Waste!

W kategorii ZeroWaste znajdziecie Państwo także produkty bez opakowań oraz w dużych pojemnościach.

Zobacz: Kategoria Zero Waste i Duże pojemności

Paweł Poloch

Właściciel sklepu, od początku do 2013 roku współtworzył pierwszą w Polsce społeczną szkołę demokratyczną TRAMPOLINA oraz przyczynił się do powstania Fundacji Edukacja Demokratyczna. Przedsięwzięcie wzmocniło i otworzyło drogę do powstania szkół demokratycznych w całej Polsce. Do dziś wspiera członków grup inicjatywnych szkół demokratycznych oraz propaguje szkoły demokratyczne i rodzicielstwo w bliskości. 

Był przewodniczącym i vice przewodniczącym Kół Naukowych propagujących pedagogikę społeczną oraz ekologię. Uczestniczył w wielu konferencjach, prowadził badania a także odczytywał wiele referatów.

Drogeria Ekologiczna to kolejne wyzwanie wynikające z zamiłowania do eko stylu życia, ale także do prowadzenia i tworzenia innowacyjnych przedsięwzięć zmieniających rzeczywistość na lepszą. Większość naszych zysków przeznaczamy na dalszy rozwój naszych pasji i zainteresowań innowacjami i problemami społecznymi. Już niedługo powstanie sklep internetowy ze zdrowa żywnością oraz Fundacja Better Land: http://www.betterland.pl 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Ładowanie...