Blog search

Ekologiczne pieluszki jednorazowe: Bambo Nature, Beaming Baby, Muumi

Ekologiczne pieluszki jednorazowe: Bambo Nature, Beaming Baby, Muumi

Nawet najbardziej zagorzali miłośnicy pieluch wielorazowych sięgają czasem po jednorazówkę. Dzięki temu, że w Polsce mamy coraz większy wybór pieluszek jednorazowych, uważni rodzice mają szansę wybrać taki produkt, który spełni ich oczekiwania. Niezależnie od tego, czy chodzi o okazjonalne, czy codzienne użycie, liczą się mądre wybory: dla dziecka i dla środowiska.

Na blogu Organiczni.eu swego czasu przeprowadziłam porównanie pieluszek jednorazowych, które są reklamowane jako ekologiczne (tu ranking). Po długich poszukiwaniach informacji na temat produkcji, składu i biodegradowalności okazało się, że wyprodukowanie jednorazówki przyjaznej dla pupy dziecka i dla środowiska jest trudne. Wszystkie dzisiejsze pieluszki tego typu mają syntetyczny wkład zawierający SAP, czyli poliakrylan sodowy, chłonne granulki, tak skutecznie chroniące przed wilgocią.

Niektóre firmy stosują SAP wyprodukowany z roślin, dzięki czemu biodegradacja granulek jest szybsza. Przypomnę tylko, że standardowa pielucha jednorazowa rozkłada się na wysypisku śmieci nawet 300 lat i więcej, przyczyniając się przy tym do ocieplania klimatu. Producenci ekopieluszek zachwalają, że biodegradacja ich jednorazówek zajmuje zazwyczaj tylko kilka lat, ale nasze dwuletnie obserwacje rozkładania się pieluch w kompoście wskazują, że raczej nie należy na to liczyć.

Duńskie pieluszki Bambo Nature wygrały nasz ranking  pobiły rywali dzięki połączeniu jakości i ceny. Drugie miejsce zdobyły pieluszki z Finlandii  Muumi. Jednak gdybym miała wskazać moje ulubione pieluszki, to były to Beaming Baby. Co można powiedzieć o tych markach?

Bambo Nature

Pieluszki są zaprojektowane z dużą dbałością o szczegóły – zdobi je sympatyczny miś, który nie tylko spodoba się dzieciom, ale także szybko podpowie rodzicom, gdzie jest przód pieluszki. Same pieluszki są wyjątkowo miękkie i cienkie, dopasowują się do dziecka.

Pieluszki mają certyfikat Nordic Ecolabel, co oznacza, że – na co szczególnie zwracają uwagę Skandynawowie – nie zawierają żadnych substancji zapachowych i alergizujących, zostały także wyprodukowane z daleko idącą troską o środowisko.

Bambo Nature chwali się również wynikami badań pod kątem zawartości metali ciężkich, pieluszki nie zawierają lateksu, ftalanów, chloru i innych substancji drażniących. Bambo Nature są też testowane dermatologicznie, nie są wybielane za pomocą chloru (więcej informacji znajdziecie w opisie pieluszek).

Skład pieluszek jest głównie syntetyczny: polietylen, polipropylen, PET/Co-PET, elastyn, kauczuk syntetyczny, do tego dochodzi celuloza; wkład chłonny składa się z SAP, pulpy celulozowej (certyfikat FSC) oraz skrobi pszennej. Dzięki temu składowi Bambo Nature są najcieńszymi i najwygodniejszymi ekologicznymi pieluszkami jednorazowymi, jakie miałam w ręku.

Dostępne rozmiary: od wcześniaczka do XL (16–30 kg), większe rozmiary występują również w postaci pieluchomajtek. Dzięki dużym opakowaniom koszt pieluszki jest opłacalny – np. za opakowanie 33 pieluszek w rozmiarze MIDI (3) – dla dzieci ważących od 5 do 9 kg – zapłacimy około 32 zł.

Beaming Baby

Te pieluszki spełnią wymagania rodziców oczekujących jak największej naturalności. Choć Beaming Baby są droższe od Bambo Nature (za paczkę 40 pieluch dla dziecka o wadze 4–8 kg zapłacimy około 70 zł), ich jakość jest tego warta. Zaprojektowane dość minimalistycznie, są wygodne i miękkie.

Ich skład to mieszanina bawełny i skrobi kukurydzianej (nie-GMO) oraz SAP, rzepy są z polipropylenu - dlatego zanim zdecydujemy się wrzucić pieluszkę do kompostu, należy je odczepić. Producent deklaruje, że pieluszka rozkłada się w 65% w 4 lata.

Oprócz ceny pieluszki Beaming Baby mają wadę w postaci odległego miejsca produkcji – przybywają do nas aż z Meksyku.

Dostępne rozmiary: od MINI (26 kg) do JUNIOR (15+).

Muumi

W BetterLand kupcie także pieluszki Muumi, które swego czasu zajęły w naszym rankingu drugie miejsce.

Te fińskie jednorazówki urzekają swoim wzorem w sympatyczne Muminki. Delikatny nadruk na pewno spodoba się rodzicom, którzy zaczytywali się w książkach Tove Jansson (choć pisała po szwedzku, była Finką).

Pieluszki Muumi nie zawierają żadnych substancji drażniących ani zapachowych, nie są wybielane chlorem, ale za pomocą bezpiecznego tlenu. Otrzymały certyfikat Allergy and Asthma Federation, dzięki czemu rodzice mogą zaufać Muumi jako produktowi hipoalergicznemu. Również certyfikat Nordic Swan potwierdza wysoką jakość materiałów i ekologiczny sposób produkcji pieluszek.

Nie są przeznaczone do kompostowania.

Za paczkę 50 pieluch dla dziecka o wadze 5–8 kg zapłacimy około 78 zł.

Dostępne rozmiary: od NEWBOBRN (2 – 5 kg) do XL (16–26 kg), większe rozmiary także w wersji pieluchomajtek.

 

Ten krótki przegląd ekologicznych jednorazówek być może podpowiedział Wam, po które sięgnąć w momencie, gdy wyjątkowo nie możecie użyć wielorazówek. A jeśli wciąż macie wątpliwości, najlepiej przetestujcie wszystkie trzy firmy, bo z pewnością są tego warte!

Artykuł dodano dnia: 2016-10-04 by Joanna Baranowska Home, Poradnik, Pieluszki wielorazowe 7461

O autorce / autorze ;)

Redaktorka i dziennikarka, absolwentka UW, prowadzi proekologiczny blog Organiczni.eu. Mama dwóch synów, żona aktywisty rowerowego. Wnikliwie przygląda się wszystkiemu, co nosi nazwę "eko" i tropi greenwashing. Działa w warszawskim Stowarzyszeniu Kooperatywa Spożywcza DOBRZE.

Komentarze

Porównać 0
Wyświetleń
Dalej

Brak produktów

To be determined Przesyłka (domyślna 1)
0,00 zł Podatek
0,00 zł Razem:

Podane ceny są cenami brutto

Realizuj Zamówienie