compare Porównaj (0)

Nie masz konta?

Zarejestruj się
 • -5%
search

SODA KALCYNOWANA - Węglan Sodu BEZWODNY LEKKI, 1 kg, Wild Nature

 • Synonimy: soda kalcynowana.
 • Jakość: czysty do analizy.
 • Wzór: Na2CO3.  
 • Nr CAS: 497-19-8.
 • Oznakowanie WE: 207-838-8069-1.

Czym jest soda kalcynowana (węglan sodu) 

Węglan sodu (nazwy zwyczajowe: soda, soda kalcynowana Na2CO3) to nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu węglowego i sodu. W temperaturze pokojowej jest białą, higroskopijną substancją, która topi się w temperaturze 852°C i dobrze rozpuszcza się w wodzie. Z roztworu krystalizuje w postaci dużych bezbarwnych kryształów, wietrzejących na powietrzu. W przyrodzie związek ten występuje w stanie naturalnym tzw. jeziorach sodowych oraz w popiele roślin morskich. Stanowi też ważny składnik wielu minerałów."

Sodę kalcynowaną wykorzystuje się podczas wyrobu szkłapapieru. Przydatna jest także w produkcji mydła i środków piorących. Ma działanie zmiękczające wodę. Ponadto jest wykorzystywana w garbarstwie, papiernictwie, w syntezach chemicznych i w laboratoriach jako odczynnik chemiczny. 5–6% roztwór sody służy do odżywiczania powierzchni drewna metodą zmydlania.

Soda Kalcynowana w użytku domowym

Najczęściej użytkownicy kupują ją do przyrządzania własnych proszków do prania. Przykładowy przepis na proszęk z bloga organiczni.eu

"Składniki:

 • 1 część sody oczyszczonej (np. 4 łyżki),
 • 1 część sody kalcynowanej - nadwęglanu sodu (np. 4 łyżki),
 • 2 części boraksu (np. 8 łyżek),
 • 1 część octu (np. 4 łyżki),
 • opcjonalnie kilka kropel olejku eterycznego.

Składniki suche dokładnie mieszamy w misce lub słoiku, następnie zalewamy octem i znów dokładnie mieszamy, ewentualnie dodajemy olejek eteryczny. Soda z octem chwilę się będą pienić (ulatnia się dwutlenek węgla), dlatego nie zakręcamy słoika!

Dobrze mieszamy łyżką, aby powstała biała, w miarę jednorodna pasta (nadwęglan sodu występuje w postaci malutkich granulek i taki pozostanie). Przekładamy ją do foremek do lodu lub innych niewielkich pojemniczków, odstawiamy w ciepłe, suche miejsce (z dala od źródła ognia, nadwęglan sodu jest BARDZO łatwopalny, a dokładnie: ułatwia spalanie się substancji łatwopalnych). Po kilku godzinach tabletki są gotowe – wystarczy „wystukać” je z foremki i używać jak zwykłych tabletek."

Czy soda kalcynowana to produkt bezpieczny?

Tak, dlatego jest często stosowany przez osoby przyrządzające samodzielnie środki czystości. Warto wiedzieć, że sodę kalcynowaną wykorzystuje się także jako dodatek do żywności. Niemniej jednak jej długotrwałe wdychanie i spożywanie w większych ilościach nie będzie dla nas zdrowe. Polecamy lekturę sekcji ZAGROŻENIA. 

Czy soda kalcynowana to to samo co soda oczyszczona?

Nie, jest to produkt uboczny powstający podczas produkcji sody oczyszczonej. Co ciekawe można ją samodzielnie uzyskać z sody oczyszczonej, układając ją na blasze w piekarniku rozgrzanym do ok. 200 stopni Celsjusza i zapiekaniu przez ok. godzinę.

Zastosowanie sody kalcynowanej

 • jako dodatek do domowych środków czystości
 • jako dodatek do domowych tabletek do zmywarki
 • pomaga usuwać trudne plamy (np. z tłuszczu i kawy)
 • pomaga zmiękczać tkaniny
 • można ją używać jako zmiękczacz wody

Opakowanie zawiera 1 kg sody kalcynowanej. 

Zagrożenia

H315 działa drażniąco na oczy. P264 dokładnie umyć ręce po użyciu. P280 stosować rękawice ochronne/odzież ochronną/ochronę oczu/ochronę twarzy. P305+P351+P338: w przypadku dostania się do oczu: ostrożnie płukać wodą przez kilka minut. Wyjąć soczewki kontaktowe, jeśli można je łatwo usunąć. Nadal płukać wodą./ P337+313 W przypadku utrzymania się  działania drażniącego zgłosić się do lekarza. 

 

 

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Musisz być zalogowany aby móc dodawać komentarze

Zaloguj się
769
Nowy
 • ean13
  5906729510828
Zobacz więcej

Inne produkty tej marki

SODA KALCYNOWANA - Węglan Sodu BEZWODNY LEKKI, 1 kg, Wild Nature

32271 osób kupiło 66382 sztuk

7,59 zł
7,99 zł
Zniżka 5%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 6,29 zł

Wyświetl historię cen produktu

Cena jednostkowa: 7,59 zł szt
Zadaj pytanie Zadaj pytanie
Blisko

Soda kalcynowana. gatunek: czysta - do analizy. Wzór chemiczny: NA2CO3. Składnik wybielający w środkach do prania i czyszczenia. 1 kg

W magazynie
Koszt dostawy od 3,99 zł! Darmowa dostawa: od 150 zł!

Zobacz także

Ładowanie...