compare Porównaj (0)

Nie masz konta?

Zarejestruj się
Wybierz temat
Farby bez PPD: dlaczego to najlepszy wybór?
blog article icon

Farby bez PPD: dlaczego to najlepszy wybór?

Poradnik

Farby bez PPD są coraz popularniejsze, a to dlatego, że mamy coraz większą świadomość tego, jak poszczególne składniki produktów do koloryzacji mogą wpływać nie tylko na kondycję samych włosów, ale też nasze zdrowie. Czy zatem jest owiany złą sławą PPD? I dlaczego zaleca się go unikać? 

Skrót dla niemających czasu

• PPD to toksyczna i silnie alergizująca substancja chemikom znana pod nazwą 1,4-Fenylenodiamina.

• Znajdziemy ją m.in. w farbach do włosów (im ciemniejsza farba, tym więcej PPD jest w mieszance), szamponach koloryzujących czy mieszankach używanych do tatuażu i makijażu permanentnego. 

• PPD osłabia strukturę włosów, m.in. sprzyja rozdwajaniu się końcówek.

• Może też sprzyjać alergii kontaktowej, dając takie objawy jak: świąd skóry głowy, szyi, czoła, uszu lub powiek oraz zaczerwienienie skóry. W skrajnych przypadkach może dojść do obrzęku twarzy i reakcji anafilaktycznej.

• W Betterland kupisz wyłącznie farby bez PPD. Do wyboru są: henny, ziołowe i żelowe farby Indus Valley, a także naturalne farby do włosów Herbatint.

Sprawdź naszą kategorię: naturalne farby do włosów

PPD: co to jest?

Pod niewinnie brzmiącym skrótem PPD skrywa się substancja o nazwie 1,4-Fenylenodiamina (potocznie nazywana sztuczną henną, choć z naturalną henną nie ma nic wspólnego).

Jest toksyczna i stanowi bardzo silny alergen, mimo to w niewielkich ilościach jest dopuszczona do użycia jako składnik farb do włosów (im ciemniejsza farba, tym więcej PPD jest w mieszance), szamponów koloryzujących czy mieszanek używanych do tatuażu.

Coraz częściej jednak mówi się o szkodliwości tego związku, jak również o tym, że niekorzystnie wpływa na strukturę włosa: uszkadza ją, powoduje rozdwajanie się końcówek i zwiększoną łamliwość. Są też doniesienia mówiące o tym, że koloryzacja farbami z dodatkiem PPD może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. A im częściej farbujemy włosy, tym ryzyko ich uszkodzenia jest wyższe.  

Objawy alergii na farbę do włosów

Wiele kobiet farbuje włosy u fryzjera, choć coraz popularniejsze staje się nakładanie farby w domowym zaciszu. Ułatwia to fakt, że produkty do koloryzacji są dziś łatwo dostępne i można je kupić w każdej drogerii i hipermarkecie. 

Problem polega na tym, że trudno nam rozszyfrować skład farb do włosów. Najczęściej zresztą nie zwracamy na niego uwagi, skupiając się jedynie na odcieniu, który mamy uzyskać. 

To błąd, zwłaszcza jeśli mamy wrażliwą skórę i skłonność do alergii kontaktowej. PPD i inne szkodliwe substancje obecne w farbie mogą doprowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, która objawia się świądem skóry głowy, szyi, czoła, uszu lub powiek (w skrajnych przypadkach może dojść do obrzęku twarzy). Czujność powinny wzbudzić też takie objawy jak zaczerwienienie skóry, jej pieczenie i kłucie. Objawami alergii kontaktowej są też pęcherze na skórze i jej łuszczenie się. 

Objawy alergii na farbę do włosów najczęściej pojawiają się natychmiast po jej nałożeniu, jednak może się zdarzyć, że dojdzie do reakcji opóźnionej i wystąpią dopiero po 24-48 h od koloryzacji.

W przypadku fryzjerów i fryzjerek PPD nierzadko powoduje alergiczne kontaktowe zapalenie skóry umiejscowione głównie na rękach i przedramionach. Zagadnienie to od lat interesuje naukowców, którzy na podstawie badań epidemiologicznych wskazują, że praca na stanowiskach fryzjerów, zwłaszcza damskich, wiąże się z najwyższym ryzykiem wystąpienia chorób zawodowych skóry. Problemy mogą pojawić się już u uczennic, a rokowanie co do wyleczenia i możliwości kontynuacji pracy jest niepomyślne.

A PPD to tylko jeden z budzących kontrowersje składników produktów do koloryzacji. Towarzyszą mu m.in. duże ilości barwników i konserwantów, które mogą wchodzić ze sobą w reakcje krzyżowe.

Farby bez PPD. Gdzie kupić?

Wszystkie dostępne w Betterland farby do włosów pozbawione są nie tylko PPD, ale też amoniaku i innych budzących wątpliwości składników. Są w 100 proc. roślinne i posiadają certyfikat ekologiczny.

Godne uwagi są Henny Indus Valley, których głównym składnikiem są  liście krzewu hennowego, potocznie zwane henną. Ten naturalny barwnik jest od wieków wykorzystywany do koloryzacji skóry i włosów. 

W farbie Indus Valley towarzyszą mu zioła pochodzące z organicznych, ekologicznych upraw w Dolinie Indusu, co sprawia, że włosy nie tylko zyskują nowy kolor, ale też są odżywione, nawilżone i wzmocnione. 

Co najważniejsze jednak, wszystkie te składniki są łagodne dla skóry głowy i bezpieczne (mogą je stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią). 

Wysokiej jakości są też ziołowe farby Indus Valley, które dobrze sprawdzają się przy farbowaniu siwych włosów (zapewniają ich dobre pokrycie). Pozwalają na uzyskanie odcieni od średniego brązu do czarnego.

W ich składzie (wolnym od PPD i amoniaku) obecne są zioła (m.in. rumianek, kozieradka), które regenerują rozdwojone końcówki, ograniczają łupież i wypadanie włosów, a także nawilżają suche włosy, poprawiają ich objętość i stymulują wzrost.

Ziołowe farby Indus Valley dostępne są w wielu różnych kolorach. Do wyboru są m.in.: indyjska czerń, brąz, mahoń, orzechowy blond, płomienny rudy czy złocisty blond.

Osobom  ze skłonnościami do alergii kontaktowej i które mają skórę wrażliwą i skłonną do alergii szczególnie polecana jest hipoalergiczna farba do włosów. Jest bez amoniaku, nadtlenków i PPD. Zawiera kompozycję ośmiu indyjskich ziół i pozwala na koloryzację w odcieniach: 

ciemny brąz,

średni brąz,

jasny brąz,

indyjska czerń.

Żelowe farby do włosów 

Inna farba bez PPD to żelowa farba do włosów Indus Valley. W jej składzie jest ponad 90 proc. składników roślinnych i naturalnych (co potwierdza certyfikat Bio-Natural). Są wśród nich wyciągi ziołowe, olejki roślinne oraz miód, które są znane ze swojego działania odżywczego i rewitalizującego. 

Żelowe farby Indus Valley mają jeszcze jedną zaletę: przyjemny pomarańczowy zapach.

Są też bardzo wydajne, bo – w zależności od długości włosów – jedno opakowanie może wystarczyć nawet na cztery aplikacje.

PPD nie mają też naturalne farby do włosów Herbatint. Łagodnie uwalniać barwnik pomagają tu zioła – rozmaryn, chinowiec i łupina orzecha włoskiego, które dodatkowo odżywiają i wzmacniają włosy.

Farby bez PPD to bardzo dobry wybór dla każdego. Ich naturalne odpowiedniki kupisz w drogerii ekologicznej Betterland. Są niewiele droższe od konwencjonalnych produktów do koloryzacji, ale co najważniejsze – są bezpieczne i łagodne dla skóry głowy. 

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Ładowanie...