Blog search

Ekologicznie czysta łazienka - tanio i pachnąco - 11 przepisów

Ekologicznie czysta łazienka - tanio i pachnąco - 11 przepisów

Błyszcząca wanna, nienagannie czysty sedes i lśniące krany jak z reklam TV – to nie musi być zasługa wyłącznie silnych środków czystości. Każda łazienka może wyglądać idealnie, nawet jeśli unikamy gotowych detergentów, nieobojętnych dla środowiska i naszego zdrowia.

Ekologiczne sposoby na czysty i pachnący dom – jeśli do tej pory ich nie znaliście – zaskoczą Was prostotą wykonania, ceną składników i skutecznością porównywalną do tych najbardziej znanych sklepowych środków.


Większość poniższych przepisów nie wymaga żadnego szczególnego przygotowywania. Wystarczy, że sięgniemy po któryś ze standardowych, ekologicznych środków, takich jak boraks, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, ocet, mydło w płynie. Jeśli chcemy, aby w łazience unosił się przyjemny zapach np. lawendy, wystarczy do przepisu dodać kilka kropel olejku eterycznego, który nas dodatkowo zrelaksuje lub zabije bakterie. 

Ekologicznie czysta łazienka to także łazienka ekonomiczna – cena własnoręcznie przygotowanych detergentów jest zwykle kilkanaście–kilkadziesiąt razy niższa od gotowców ze sklepu.

Większość tych produktów można kupić w Drogerii Ekologicznej.

Uniwersalny płyn do czyszczenia łazienki

Jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do używania jednego, sprawdzonego płynu do czyszczenia różnych powierzchni, dobrze mieć taki środek pod ręką na wypadek, gdy potrzebujemy szybkiego działania. Takim środkiem jest wywar z orzechów piorących.

 • Wywar z orzechów piorących - przepis 1 

Potrzebne będą:

orzechy piorące (10–15 łupin),

– litr wody,

opcjonalnie olejek eteryczny, np. cytrynowy.

Do garnka wlewamy wodę i gotujemy w niej łupiny orzechów przez około 10 minut. Zostawiamy do wystygnięcia. Dodajemy olejek eteryczny i przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Używamy jak płynu do czyszczenia. Wywar jest delikatny, możemy wzmocnić jego działanie, mieszając go (już na czyszczonej powierzchni) z odrobiną sody oczyszczonej.

Wanna i umywalka

Osad z mydła, pasty do zębów itp. warto usuwać co kilka dni. Świetnie nadają się do tego samodzielnie przygotowane środki czystości. Czasem potrzeba tylko szybkiego przetarcia powierzchni, innym razem – dłuższego szorowania gąbką.

 • Boraksowy ekspres - przepis 2

Potrzebne będą:

– łyżeczka boraksu,

– szklanka ciepłej wody,

– opcjonalnie olejek eteryczny, np. herbaciany.

Rozpuszczamy boraks w wodzie i zamaczamy gąbkę w roztworze. Płuczemy powierzchnię wanny/umywalki i wycieramy suchą szmatką. Olejek herbaciany ma dodatkowe działanie odkażające.

Boraks znakomicie rozpuszcza tłuszcz, działa też m.in. grzybobójczo. Pamiętajmy o rękawicach ochronnych! Chociaż boraks używany w niewielkich ilościach do sprzątania nie jest niebezpieczny, wszystkie środki czystości mogą podrażnić delikatniejszą skórę.

 • Pasta z sody i mydła - przepis 3

Potrzebne będą:

soda oczyszczona,

– mydło w płynie.

Mieszamy odrobinę mydła w płynie z sodą oczyszczoną, aby uzyskać pastę. Za pomocą wilgotnej gąbki szorujemy pastą wannę, umywalkę, kafelki itp. Pasta ma lekkie właściwości ścierne i dezynfekujące oraz, dzięki mydłu, usuwa tłuszcz i inne zanieczyszczenia. Świetnie czyści osad oraz nadaje blask wannie i umywalce.

Kabina prysznicowa

Do umycia kabiny prysznicowej możemy użyć boraksowego ekspresu i gąbki do przetarcia wszystkich powierzchni w kabinie. Płuczemy powierzchnię i wycieramy kabinę suchą szmatką.

Gruntowne czyszczenie kabiny prysznicowej wymaga dokładnego wyszorowania jej, np. za pomocą pasty z sody i mydła. Dokładne wypłukanie kabiny po czyszczeniu, a następnie wytarcie wszystkich powierzchni do sucha zapobiega namnażaniu się grzybów.

Raz na jakiś czas warto też oczyścić armaturę z kamienia.

Armatura

Miejsca, gdzie zalega nam kamień, warto potraktować środkami o kwaśnym odczynie.

 • Sposób z kwaskiem cytrynowym - przepis 4 

Potrzebny będzie:

kwasek cytrynowy (kilka łyżek).

Zakładamy rękawiczki ochronne i nakładamy kryształki kwasku cytrynowego na armaturę, słuchawkę prysznica itp. (wcześniej zwilżone wodą). Czekamy kwadrans, po czym czyścimy całość za pomocą wilgotnej gąbki i spłukujemy. Wycieramy suchą szmatką.

 • Sposób z octem - przepis 5 

Potrzebny będzie:

– ocet.

Nasączamy szmatkę octem i przecieramy krany. To szybki sposób na nadanie armaturze blasku.

Jeśli chcemy usunąć kamień ze słuchawki prysznicowej, wkładamy ją na kwadrans do miski z ciepłą wodą (tylko tyle, aby zakryła słuchawkę), do której wlewamy pół szklanki octu.

Pleśń

Zdarza się, że w zakamarkach łazienki pojawi się ciemny osad z pleśni (także na zasłonce prysznicowej czy macie antypoślizgowej). Takie miejsca najlepiej potraktować boraksem, który ma właściwości spowalniające wzrost pleśni.

 • Sposób z boraksem - przepis 6

Potrzebny będzie:

boraks,

– woda,

opcjonalnie olejek herbaciany.

Zakładamy rękawiczki ochronne, bierzemy wilgotną gąbkę lub szmatkę i posypujemy ją odrobiną boraksu, następnie szorujemy powierzchnię przeznaczoną do oczyszczenia. Kika kropel olejku herbacianego wzmocni działanie odkażające. Płuczemy wodą.

Bardziej wymagające miejsca możemy pokryć gęstą pastą z wody i boraksu, i zostawić na noc. Rano możemy jeszcze doczyścić miejsce np. szczoteczką do zębów; spłukujemy pastę wodą.

Lustra, szyby itp.

Aby dobrze umyć szklane powierzchnie i pozostawić je bez smug, najlepiej używać specjalnej szmatki z mikrofibry do luster. Dobre efekty uzyskamy, nawet jeśli zwilżymy ją samą wodą, przetrzemy lustro, a następnie wytrzemy suchą częścią szmatki. Jeśli chcemy uzyskać efekt lekko dezynfekujący, użyjmy octowego ekspresu.

 • Octowy ekspres - przepis 7

Potrzebne będą:

– ocet spirytusowy (jedna miarka),

– woda (dziesięć miarek).

Dodajemy ocet do wody i zanurzamy szmatkę w roztworze. Przecieramy szklane powierzchnie, a następnie wycieramy do sucha (również szmatką z mikrofibry). Denerwujący (niektórych) zapach sam zniknie, kiedy ocet odparuje.

Niektóre kobiety w ciąży skarżą się, że nie mogą znieść zapachu octu. Jeśli lustra i szyby nie są bardzo zabrudzone, wystarczy dobra szmatka z mikrofibry i woda.

Kafelki i fugi

Do przetarcia kafelków można użyć roztworu boraksu (patrz: boraksowy ekspres). O ile nie jest bardzo brudna, glazurę przecieramy raz na dwa, trzy tygodnie. Kafelki na podłodze myjemy ściereczką z mikrofibry przeznaczoną do łazienki raz na tydzień lub częściej, wycieramy.

Raz na jakiś czas możemy wykorzystać właściwości ścierne sody oczyszczonej.

 • Sodowy peeling dla domu - przepis 8

Potrzebna będzie:

soda oczyszczona,

– woda,

– opcjonalnie olejek eteryczny, np. cytrynowy, lawendowy.

Posypujemy kafelki na podłodze kilkoma łyżeczkami sody oczyszczonej i rozprowadzamy je wilgotną ścierką z mikrofibry do mycia łazienki. Soda lekko dezynfekuje, ma także właściwości ścierne. Większe zabrudzenia w fugach możemy doczyścić za pomocą gęstszej pasty z wody i sody oczyszczonej, pozostawionej przez kilka minut. Następnie ścieramy brud za pomocą szczoteczki do zębów.

Kilka kropel olejku eterycznego nada pomieszczeniu przyjemny zapach.

Sedes

Raz na tydzień należy porządnie wyczyścić muszlę sedesową, nie tylko ze względów estetycznych, ale także (a może przede wszystkim) – higienicznych.

 • Czyszczenie z kamienia - przepis 9

Potrzebny będzie:

ocet spirytusowy.

Wnętrze muszli polewamy octem. Zostawiamy sedes na dłuższy czas, nawet kilka godzin, a następnie czyścimy wnętrze muszli szczotką klozetową; spłukujemy wodę.

 • Czyszczenie deski klozetowej i zewnętrznej strony muszli klozetowej - przepis 10 

Potrzebne będą:

boraks,

– woda,

– opcjonalnie olejek herbaciany.

Zazwyczaj deska klozetowa wymaga przede wszystkim dezynfekcji. Możemy użyć do tego mieszanki wody z boraksem. Posypujemy gąbkę odrobiną boraksu i myjemy deskę i sedes z zewnątrz, łącznie z rezerwuarem. Przecieramy mokrą gąbką, wycieramy do sucha. Kilka kropli olejku herbacianego wzmocni działanie dezynfekujące.

Odpływy

Czyszczenie odpływów powinniśmy powtarzać co dwa tygodnie.

 • Zatkanym odpływom mówimy papa - przepis 10 

Potrzebne będą:

soda oczyszczona – pół szklanki,

– wrzątek.

Do odkrytego odpływu wsypujemy pół szklanki sody oczyszczonej i czyścimy odpływ np. zużytą szczoteczką do zębów. Na koniec zalewamy odpływ ciepłą wodą.

Pralka automatyczna

Tu znajdują się przepisy na ekologiczne proszki do prania >> 

Aby nasza pralka służyła nam długo i dobrze, warto co jakiś czas ją odświeżyć i usunąć kamień.

 • Usuwanie kamienia z pralki - przepis 11

Potrzebne będą:

– ocet (1 szklanka),

– woda (1 szklanka).

Wlewamy wodę z octem do szufladki na proszek i nastawiamy puste pranie w 90°C.

Po co sprzątać ekologicznie?

Wszyscy lubimy, kiedy łazienka błyszczy i ładnie pachnie. Powyższe przepisy sprawią, że sprzątanie nie będzie się już kojarzyło z mocnym zapachem np. chloru, ale przyjemną wonią ulubionego olejku eterycznego. Pamiętajmy, aby używać ekologicznego papieru toaletowego – z makulatury, a może nawet wielorazowego?

Artykuł dodano dnia: 2015-02-02 by Joanna Baranowska Home, Poradnik, Ekologiczne sprzątanie i... 26416

O autorce / autorze ;)

Redaktorka i dziennikarka, absolwentka UW, prowadzi proekologiczny blog Organiczni.eu. Mama dwóch synów, żona aktywisty rowerowego. Wnikliwie przygląda się wszystkiemu, co nosi nazwę "eko" i tropi greenwashing. Działa w warszawskim Stowarzyszeniu Kooperatywa Spożywcza DOBRZE.

Komentarze

Porównać 0
Wyświetleń
Dalej

Brak produktów

To be determined Przesyłka (domyślna 1)
0,00 zł Podatek
0,00 zł Razem:

Podane ceny są cenami brutto

Realizuj Zamówienie