Blog search

Boraks to boraks? Czego więcej chcieć od boraksu?

Boraks to boraks? Czego więcej chcieć od boraksu?

Boraksowa przygoda i ciekawa lekcja: chemii, polityki, geografii, medycyny, sportu i pokory :) Jeszcze w piątek byliśmy przekonani, że boraks to boraks i co tu dużo więcej się zastanawiać... Zresztą, zobaczcie sami.


Boraksowe początki

Ponad dwa lata temu wprowadziliśmy do asortymentu kolejny naturalny eko środek czyszczący pod magiczną jeszcze dla nas nazwą: BORAKS. Cena wydawała się całkiem dobra, bo można go nabyć już za 6,49 zł/kg a w promocji jego cena to nawet 5,59 zł/kg. Boraks od razu i systematycznie zaczął lądować w koszykach naszych klientów.

Jednak ciekawie z boraksem zrobiło się po około tygodniu od jego wprowadzenia do sklepu. Otóż około 10 rano w sobotę zadzwonił Pan, który zapytał czy można u nas zamówić boraks przez telefon. Odparłem, że oczywiście, że świadczymy taką usługę, wystarczy powiedzieć ilość, jaką sobie życzy i na jaki adres wysyłać paczkę. Pan zamówił 4 kilogramy boraksu. I na koniec nagle zagaił: a pan wiesz w ogóle, co to jest ten boraks? Zamurowało mnie, przyznałem szczerze jak na spowiedzi, że boraks sprzedajemy od niedawna. Wtedy on zauważył, że wydobywa go się z dwóch na świecie miejsc. Od razu przez myśl przeszło mi czy aby na pewno mamy boraks z dobrego źródła. Na szczęście Pan zapewnił mnie, że Boraks zarówno z Turcji jak i Kanady jest bardzo dobry :). Tym wstępem rozbudził moją ciekawość i zapytałem go, czy mógłby mi przybliżyć, do czego on stosuje na co dzień boraks. Wówczas otrzymałem tajemniczą radę, bym... sprawdził w internecie i np. wpisał w google: "terapia boraksem" lub podobne. I tak odkryłem inny świat.

Boraksowe podziemie? 

Po wpisaniu w google terapia boraksem na pierwszym miejscu pojawia się artykuł z Monitora Polski, o intrygującym tytule "boraksowa konspiracja". Tytuł mnie trochę przestraszył i przywołał różne skojarzenia, ale potem było już całkiem nieźle. Artykuł wydaje się być rzetelny, choć powiem szczerze: nie miałem czasu tego sprawdzać. 

Można się z niego jednak dowiedzieć paru ciekawych istotnych rzeczy: 

  • o zdrowotnych skutkach boru i jego działaniu, 
  • leczeniu artretyzmu borem przez dra Rexa Newnhama,
  • o wpływie braku boru na poziom magnezu i wapnia w organizmie: " Suplementboraksu zmniejsza ten ubytek o prawie 50 procent.", 
  • wykorzystaniu boraksu do leczenia grzybic, pleśniawek pochwy, terapii przeciwko drożdżakom,
  • jak korzystać z borkasu do codziennego spożywania, jedzenia, picia!!! 
  • jak z boraksem walczą firmy farmaceutyczne, 
  • jak to jest z tym wpływem boraksu na ciążę i płodność,
  • że w Polsce boraks JESZCZE jest legalny bo np. w Niemczech można go zamówić w małych ilościach do apteki jako truciznę... 

Tych, których to naprawdę interesuje odsyłam do wspomnianej strony

Boraks jadalny

Mnie najbardziej zainteresował fakt, że boraks można spożywać dlatego tu kilka słów z artykułu:

I tak oto w Monitorze Polski czytamy następujący przepis na spożywanie boraksu: 

"Po pierwsze, należy rozpuścić lekko zaokrągloną łyżeczkę do herbaty (5-6 g) boraksu w jednym litrze wody. To będzie nasz stężony roztwór, który należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.
Standardowa dawka to jedna łyżeczka (5 ml) wyżej opisanego stężonego roztworu. Zawiera ona 25-30 mg boraksu i zapewnia około 3 mg boru. Należy brać codziennie jedną taką dawkę z napojem lub posiłkiem. Jeśli czujemy się po niej dobrze, możemy przyjąć drugą dawkę przy kolejnym posiłku. Jako dawkę podtrzymującą można przez nieokreślony czas przyjmować jedną lub dwie porcje dziennie.
Jeśli ktoś cierpi na zapalenie stawów, osteoporozę i pokrewne schorzenia, menopauzę czy też sztywność z powodu zaawansowanego wieku lub jeśli ktoś ma potrzebę poprawienia niskiej produkcji hormonów płciowych, wówczas powinien zwiększyć spożycie do trzech lub więcej standardowych dawek rozłożonych w czasie, aż poczuje, że jego problem uległ wystarczającej poprawie. Potem można wrócić do jednej lub dwóch dawek dziennie. Jeśli ktoś chce spróbować większą dawkę zalecaną przez Earth Clinic w leczeniu drożdżaków (Candida) i usuwaniu fluoru z organizmu, powinien użyć stężonego roztworu w następujący sposób:
 niższa dawka dla osób od małej do normalnej wagi: 100 ml (odpowiednik 1/8 łyżeczki boraksu w proszku), pić w różnych porach dnia; wyższa dawka dla osób o większej wadze: 200 ml (odpowiednik 1/4 łyżeczki boraksu w proszku), pić w różnych porach dnia.
Zawsze należy zaczynać od standardowej dawki i zwiększać ją stopniowo do zamierzonego maksimum. Maksymalną dawkę stosować przez cztery lub pięć dni w tygodniu, dopóki istnieje taka potrzeba."  

Jeśli ktoś z Was ma jakieś ciekawe przepisy i doświadczenia związane z boraksem proszę podzielcie się z nimi na naszym forum lub napiszcie na mejla: biuro@drogeria-ekologiczna.pl

 

Kolejny telefon boraksowy

Tym razem Pani sprzątająca poprosiła o 5 kilogramów boraksu. Także przez telefon, co było trochę surrealistyczne. Tego samego dnia dwa zamówienia telefoniczne na boraks ... ale ok... Przeznaczenie, bo i tym razem Pani zaczęła rozmowę interesująco: jaki macie państwo Boraks? Pięciowodny czy dziesięciowodny? Zastrzeliła mnie. Przyznałem się oczywiście do niewiedzy i poprosiłem Panią o cierpliwość i możliwość sprawdzenia tego faktu. Przez myśl mi wtedy przeleciało: przecież boraks to boraks, o co tu chodzi z tym boraksem? Jak się jednak okazuje są i różne boraksy. Tzw. pięciowodny: trochę słabiej się rozpuszcza (potwierdziła to też Pani, która do mnie zadzwoniła) dziesięciowodny ma właśnie tę właściwość, że ulega łatwiej rozpuszczeniu i jest kupowany przez osoby, które stosują go np. do sprzątania. My w sklepie mamy boraks dziesięciowodny :)

Macie jeszcze jakieś ciekawostki na temat boraksu? Piszcie, dzielcie się: biuro@drogeria-ekologiczna.pl Chyba chciałbym zostać boraksowym ekspertem, na razie jestem żółtodziobem ;) 

Kolejne boraksowe propozycje - tu je będziemy dodawać 

Kolejne telefony naszych klientów dowiodły, że boraks nie ma końca zastosowań. Nasze własne eksperymenty także potwierdzją, że boraksem nie tylko można prać ale także bawić się, leczyć, wykonywać dzieła sztuki itd.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się jak wykonywać własny proszek do prania, czy tabletki do zmywarki z boraksu to zajrzyjcie tu >> 

Przepisy z użyciem boraksu - sprzątanie łazienki >> 

Przepisy z użyciem boraksu - własny proszek do prania >> 

No to zaczynamy: 

Artykuł dodano dnia: 2015-01-13 by Paweł Poloch Home, Poradnik, Ekologiczne sprzątanie i... 60126

O autorce / autorze ;)

Paweł Poloch.jpgWłaściciel sklepu, od początku do 2013 roku współtworzył pierwszą w Polsce społeczną szkołę demokratyczną TRAMPOLINA oraz przyczynił się do powstania Fundacji Edukacja Demokratyczna. Przedsięwzięcie wzmocniło i otworzyło drogę do powstania szkół demokratycznych w całej Polsce. Do dziś wspiera członków grup inicjatywnych szkół demokratycznych oraz propaguje szkoły demokratyczne i rodzicielstwo w bliskości. 

Był przewodniczącym i vice przewodniczącym Kół Naukowych propagujących pedagogikę społeczną oraz ekologię. Uczestniczył w wielu konferencjach, prowadził badania a także odczytywał wiele referatów.

Drogeria Ekologiczna to kolejne wyzwanie wynikające z zamiłowania do eko stylu życia, ale także do prowadzenia i tworzenia innowacyjnych przedsięwzięć zmieniających rzeczywistość na lepszą. Większość naszych zysków przeznaczamy na dalszy rozwój naszych pasji i zainteresowań innowacjami i problemami społecznymi. Już niedługo powstanie sklep internetowy ze zdrowa żywnością oraz Fundacja Better Land: http://www.betterland.pl 

Komentarze

Porównać 0
Wyświetleń
Dalej

Brak produktów

To be determined Przesyłka (domyślna 1)
0,00 zł Podatek
0,00 zł Razem:

Podane ceny są cenami brutto

Realizuj Zamówienie