Blog search

Kubeczek menstruacyjny - ekologiczny następca tamponów

Kubeczek menstruacyjny - ekologiczny następca tamponów

Kubeczek menstruacyjny, czyli ekologiczny następca tamponów. Dowiedz się wszystkiego o kubeczku menstruacyjnym i zmień swoje myślenie o miesiączce. Z kubeczkiem menstruacyjnym okres staje się przyjemniejszy, tak twierdzi wiele kobiet, które zdecydowały się na miseczkę menstruacyjną.


Jak działa kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny zbiera w sobie krew miesiączkową. Działa jak rodzaj pojemniczka, czy miseczki - dlatego też spotykamy go także pod nazwą miseczka menstruacyjna lub pojemnik menstruacyjny.

Zobacz film o kubeczkach z silikonu medycznego Lady Cup: 

Kubeczek menstruacyjny zakłada się podobnie jak zwykły tampon, z tą jednak różnicą, że tampon należy wprowadzić do pochwy głębiej niż kubeczek menstruacyjny.

Różnicę w ułożeniu tampony i kubeczka bardzo dobrze pokazuje poniższy obrazek:

Tampon czy kubeczek menstruacyjny

 

Jak zakłada się kubeczek menstruacyjny? Czy to trudne?

O ile pierwsza aplikacja bywa dla niektórych pań trudna i czasami stresująca, kolejne próby z założeniem kubeczka menstruacyjnego są już zazwyczaj łatwe. Dlaczego się tak dzieje? Miseczka menstruacyjna to dla nas nowość, dodatkowo rozmiar kubeczka menstruacyjnego może przestraszyć - kubeczek menstruacyjny jest większy od tamponu. Dlatego właśnie przy pierwszej aplikacji część pań po prostu się boi, że nie da rady prawidłowo założyć miseczki menstruacyjnej. Jednak już po pierwszej próbie stres przechodzi. Panie często piszą do mnie wiadomości, w których szczerze zachwycają się wygodą i łatwością stosowania kubeczka menstruacyjnego.

Przed założeniem kubeczka menstruacyjnego dokładnie umyj ręce, zegnij miseczkę menstruacyjną tak, by zmniejszyć jej średnicę, a następnie wsuń ją do pochwy. Kubeczek menstruacyjny powinien rozłożyć się wewnątrz Twojego ciała w taki sposób, że krew miesiączkowa będzie wpływała do niego.

 

 

Czy kubeczek menstruacyjny jest szczelny?

Wiele kobiet zastanawia się, czy kubeczek menstruacyjny będzie odpowiednim zabezpieczeniem przed przeciekaniem. Czy z miseczką menstruacyjną można iść na basen? Odpowiedź brzmi TAK. Kubeczek menstruacyjny zasysa się w pochwie i dzięki temu zapewnia doskonałą ochronę przed przeciekaniem. Dobrze dobrany i odpowiednio zaaplikowany kubeczek sprawia, że można z nim uprawiać właściwie każdy sport, pływać, tańczyć, wspinać się na skałki, jeździć rowerem.

Poniższy filmik pokazuje, jak działa kubeczek podczas gdy my się ruszamy. Krew miesiączkowa nie wycieka z niego niezależnie od pozycji, jaką przyjmie nasze ciało.

Jaką twardość kubeczka menstruacyjnego wybrać?

LadyCup to kubeczek menstruacyjny wykonany z silikonu medycznego - materiał ten jest sprężysty i elastyczny, dzięki temu bardzo łatwo się rozkłada i dobrze dopasowuje. LadyCup występuje w jednej tylko twardości.

MeLuna proponuje aż trzy różne twardości kubeczków,jest to związane z rodzajem tworzywa, z którego wykonano kubeczki menstruacyjne MeLuna (TPE). Tworzywo to nie jest tak elastyczne jak silikon medyczny. Jak zdecydować, która twardość będzie odpowiednia?

Przede wszystkim znaczenie ma to, jak silne są mięśnie dna miednicy. Jeśli uprawiasz sport lub ćwiczysz mięśnie kegla, powinnaś wybrać twardszy kubeczek (Classic lub Sport, jeśli mięśnie są w naprawdę dobrej kondycji).

Dla tych kobiet, które mają słabsze mięśnie oraz dla tych, które odczuwają ból w czasie stosunku lub zakładania tamponu, odpowiedni będzie kubeczek Soft.

Kubeczki menstruacyjne Soft, Classic i Sport różnią się pod względem twardości oraz tego jak szybko otwierają się po aplikacji. Poniższy filmik pokazuje różnice w twardościach kubeczka menstruacyjnego MeLuna:

 

Dlaczego kubeczek menstruacyjny jest przyjazny dla środowiska?

Kubeczek menstruacyjny jest środkiem higienicznym wielorazowego użytku. Dzięki temu nie produkujesz dużej ilości odpadów. Nie musisz już wyrzucać tamponów czy podpasek. Jednego kubeczka menstruacyjnego możesz używać przez 5 a nawet 10 lat

 

Artykuł dodano dnia: 2015-01-06 by Gosia Home, Poradnik, Kubeczek Menstruacyjny 231

O autorce / autorze ;)

Majłgorza-Jackowska.jpg

Jestem pasjonatką zdrowych, ekologicznych i ekonomicznych produktów. Każdego dnia testuję na sobie nowe produkty. Z wykształcenia filolog angielski i polski. 

Jest niekwestionowaną profesjonalistką w doborze kubeczków menstruacyjnych. Od wielu lat doradza kobietom jaki rozmiar i typ kubeczka menstruacyjnego dobrać. 

Ponadto jest ekspertem w pieluszkach wielorazowych, podpaskach wielorazowych i ekologicznych środkach czystości. Szczególnie poleca kule piorące lub surowce do własnych proszków do prania. 

Komentarze