Blog search

Naturalne opryski na mszyce: mydło potasowe

Naturalne opryski na mszyce: mydło potasowe

Mszyce - zmora ogrodniczek i ogrodników, pojawiają się na różach, na pomidorach, a także na innych roślinach, które zaatakowane przez te owady mogą nawet uschnąć. Jakich naturalnych środków możemy użyć w ogrodzie, żeby zapobiec pladze mszyc? Rozwiązaniem jest naturalny oprysk z mydła potasowego!

Skrót dla niemających czasu

  • Mszyce są zagrożeniem dla roślin w ogródkach, warto wiedzieć, jak zniechęcić je do niszczenia roślin.
  • Naturalnym wrogiem mszyc są biedronki, które możesz zwabić do ogródka.
  • Możesz też zasadzić rośliny odstraszające mszyce swoim zapachem, np. czosnek, cebulę.
  • Do naturalnych oprysków zastosuj roztwór mydła potasowego.

Mszyce to niewielkie owady, które choć małe, stanowią duże niebezpieczeństwo dla naszych roślin. Zasiedlają bowiem liście, z których wysysają soki - jeśli jest ich dużo, mogą doprowadzić do zwiędnięcia liści, a nawet do uschnięcia całej rośliny! Mszyce mają wielkość tylko kilku milimetrów, ale rozmnażają się bardzo szybko, więc przy chwili nieuwagi możemy mieć w ogrodzie ich całą plagę.

Zaproś biedronki

Naturalnym wrogiem mszyc są biedronki, dlatego warto wabić nasze rodzime siedmiokropki i dwukropki do ogrodu. Larwa biedronki zjada w ciągu miesiąca nawet 600 mszyc, a po przepoczwarzeniu się - około 50 dziennie!

Jedną z metod zapraszania biedronek do ogrodu jest zwabienie ich białymi oraz żółtymi kwiatami, a jeśli akurat nic takiego u nas nie kwitnie, możemy zawiesić przy grządkach żółte tasiemki. To działa!

Uwaga, larwy biedronek wyglądają zupełnie inaczej niż dorosłe owady. Zapamiętajcie ich wygląd, żeby niechcący nie pomylić ze szkodnikami:

Odstraszające rośliny

Mszyce nie przepadają za niektórymi roślinami, zwłaszcza tymi o intensywnym zapachu. Dlatego możemy zaplanować tak nasz ogródek, żeby nie zabrakło w nim cebuli, czosnku i np. lawendy czy mięty. Można przeplatać uprawy roślinami odstraszającymi - one też umieją pięknie kwitnąć!

Z cebuli i czosnku można robić też robić wywary odstraszające szkodniki. 

Naturalne opryski

Znane są różne metody naturalnych oprysków na mszyce i inne ogrodowe szkodniki. 

Pamiętajmy jednak, że to, co szkodzi mszycom, może zaszkodzić innym owadom - tym pożytecznym. Jeśli nie jest to konieczne, nie stosujmy silnych środków owadobójczych, które mogą wybić zarówno szkodniki, jak i np. zapylacze.

W wypadku stosowania naturalnych oprysków nie nanosimy tych preparatów na kwiaty roślin, żeby ich nie uszkodzić, ale także aby nie odstraszyć np. pszczół. Spryskujemy łodygę i liście rośliny.

Mydło potasowe: jak stosować?

Jeśli chcemy zrobić naturalny oprysk na mszyce z mydła potasowego (czyli wyprodukowanego na bazie wodorotlenku potasu), możemy użyć mydła już w postaci płynnej lub dopiero do rozcieńczenia.

Jeśli mamy mydło do rozcieńczenia, mieszamy je z ciepłą wodą w proporcjach: 1 miarka mydła - 50 miarek wody (czyli np. 20 g mydła, 1000 g wody).

Płynu używamy dopiero, gdy wystygnie!

>>Mydło potasowe w kostce Powrót do Natury

W wypadku gotowego roztworu mydła potasowego musimy się upewnić, jakie jest stężenie. Na przykład mydło w płynie Powrót do Natury zawiera 20-30% mydła potasowego. Zanim użyjemy go do oprysków, także należy je rozcieńczyć (dziesięcio-dudziestokrotnie), żeby znacznie zmniejszyć stężenie mydła.

>>Naturalne mydło potasowe w płynie Powrót do Natury

Myślisz o zrobieniu własnego mydła potasowego? >>Zajrzyj tutaj.

Artykuł dodano dnia: 2021-06-15 by Joanna Baranowska Home, Poradnik 309

O autorce / autorze ;)

Redaktorka i dziennikarka, absolwentka UW, prowadzi proekologiczny blog Organiczni.eu. Mama dwóch synów, żona aktywisty rowerowego. Wnikliwie przygląda się wszystkiemu, co nosi nazwę "eko" i tropi greenwashing. Działa w warszawskim Stowarzyszeniu Kooperatywa Spożywcza DOBRZE.

Komentarze

Porównać 0
Wyświetleń

Brak produktów

To be determined Przesyłka (domyślna 1)
0,00 zł Podatek
0,00 zł Razem:

Podane ceny są cenami brutto

Realizuj Zamówienie