Blog search

Czy pH płynu do higieny intymnej ma znaczenie?

Czy pH płynu do higieny intymnej ma znaczenie?

Czy wiesz, że pH płynu do higieny może być różne? Zazwyczaj producenci nie podają tej informacji na opakowaniach, a wbrew pozorom poziom pH (kwaśny, bardzo kwaśny) może mieć znaczenie dla naszej skóry. Dlatego jeśli potrzebujesz szczególnie delikatnego kosmetyku do higieny intymnej, sprawdź pH wybranego produktu samodzielnie lub spytaj producenta.

Skrót dla niemających czasu:

  • pH pochwy zdrowej kobiety waha się między 3,5 a 4,5 (podczas okresu - 5).
  • pH pochwy zmienia się także z wiekiem, dlatego płyny do higieny intymnej warto dostosowywać do aktualnych potrzeb ciała.
  • Płynów do higieny intymnej używamy tylko do zewnętrznych narządów płciowych (u kobiet jest to wulwa).
  • Warto wiedzieć, że płyny do higieny intymnej różnią się między sobą nie tylko pH, ale też składem. Warto przeczytać opis producenta, jakie właściwości kosmetyku deklaruje i dla jakiego wieku przeznaczył produkt.
  • Kosmetyki do higieny intymnej są także w wersji dla dzieci i nastolatków, mających inne potrzeby pielęgnacyjne. 

Jak zmierzyć pH płynu do higieny intymnej? W domowych warunkach możemy użyć specjalnych pasków lub miernika. Skala pH to zakres 1 - 14, gdzie 1 jest najbardziej kwaśne, a 14 najbardziej zasadowe. 7 to pH neutralne (odczyn obojętny).

pH naszego ciała

Nasza skóra zazwyczaj ma odczyn lekko kwaśny, który mieści się w przedziale 4,5 - 6,2. Przyjmuje się, że kosmetyki zmywalne (a więc i żele do higieny intymnej) bezpieczne dla naszej skóry mogą mieć pH w granicach 2 - 10,5. Płyn do higieny intymnej to kosmetyk służący do mycia zewnętrznych narządów płciowych. Nie tylko kobiecych, istnieją też płyny do higieny intymnej specjalnie dla mężczyzn. Kosmetyki te nie służą do mycia wewnętrznych narządów płciowych, choć mylnie mówi się o myciu pochwy: podczas standardowych zabiegów higienicznych myjemy ujście pochwy i wulwę (czyli warg sromowe i okolice), możemy także myć odbyt - chyba że wolimy zrobić to osobno np. zwykłym mydłem. Pamiętamy, żeby myć się zawsze od przodu do tyłu!

pH pochwy u zdrowej kobiety jest kwaśne i mieści się w granicach 3,5 - 4,5. Jednak podczas miesiączki pH rośnie do 5, czyli staje się mniej kwaśne. Co ciekawe, z wiekiem także podnosi się pH pochwy - u kobiet dojrzałych jest to około 5,a tych, które przeszły menopauzę, wynosi nawet 7. Jest to wynik spadku estrogenów, które mają wpływ na to, jak nawilżona jest pochwa i ile pałeczek kwasu mlekowego się w niej znajduje.

Osobnym tematem jest pH pochwy kobiet w ciąży, które zazwyczaj jest w górnej granicy standardowego przedziału (około 4,5), co sprawia, że ciężarne są nieco bardziej narażone na infekcje intymne.

Czy pH płynu do higieny intymnej ma znaczenie?

Dobrze jest dobierać płyn do higieny intymnej (jeśli takiego potrzebujemy) zgodnie z naszym wiekiem oraz sytuacją - gdy jesteśmy w ciąży.

Jak widać na poniższych przykładach, producenci mają w ofercie różne kosmetyki, których pH i skład są dostosowane do konkretnej grupy odbiorców. 

Chociaż podczas zwykłych kąpiel czy brania prysznica nie myjemy pochwy, a jedynie jej przedsionek, to warto dbać o odpowiednie pH kosmetyku dostosowane do pH pochwy. Dzięki odpowiedniej kwasowości swojego środowiska broni się ona przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, więc szkoda zaburzać naturalną ochronę niewłaściwym kosmetykiem.

Podczas rozmowy z Pierpaoli, kosmetyków m.in. do higieny intymnej, dowiedzieliśmy się, że ich produkty są przeznaczone dla kobiet w wieku rozrodczym. Stąd - jak zobaczycie poniżej - pH ich produktów to około 5.

Jakie pH mają płyny do higieny intymnej?

Sprawdziliśmy wyrywkowo, jakie pH mają produkty do higieny intymnej dostępne w Better Land. Poniżej znajdziecie nazwy oraz wynik pomiaru (który nie był żadnym profesjonalnym badaniem, po prostu użyliśmy elektronicznego miernika pH, więc wyniki nie muszą być dokładne).

Od najwyższego pH (7 - to poziom neutralny, 1 - bardzo kwaśny):

Na jakie składniki jeszcze zwracać uwagę?

Jednym z najczęściej wykorzystywanych i bardzo cennych składników są bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus. Występują one naturalnie w pochwie i chronią ją przed atakami grzybów czy niechcianych bakterii. Taki dodatek do płynu do higieny intymnej będzie dobrym uzupełnieniem pielęgnacji okolic intymnych (choć, jak już wspomnieliśmy, myjemy wyłącznie zewnętrzne narządy płciowe).

Także kwas mlekowy jest cennym składnikiem - znajdziemy go w INCI pod nazwą lactic acid. Nie tylko reguluje on pH kosmetyku, ale też działa dobroczynnie na skórę.

Żele do higieny intymnej mogą zawierać także różne wyciągi roślinne (z tymianku, lawendy, rumianku, nagietka) o działaniu łagodzącym czy antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym.

Ciekawostką jest >>emulsja do higieny intymnej w kostce Naga z Natury - kosmetyk w stałej postaci, którego używa się jak mydła. Jego pH wynosi jednak 3,9.

Najczęściej wybieracie

Waszymi ulubionymi kosmetykami są:

Pierpaoli Ekos z ekstraktem z ekologicznego rumianku 


Pierpaoli Ekos z ekstraktem z ekologicznego tymianku 


Anthyllis z wyciągiem z borówki i nagietka


TooFruit pianka dla dzieci brzoskwinia i aloes

I nic dziwnego, bo są to produkty o bardzo dobrej jakości, wydajne, ale też w świetnej cenie.

Jeśli potrzebujecie specjalnego płynu do higieny intymnej, przejrzyjcie całą ofertę tych produktów w Better Land, z pewnością dobierzecie kosmetyk do Waszych potrzeb! 

Artykuł dodano dnia: 2021-06-08 by Joanna Baranowska Home, Poradnik, Naturalne kosmetyki 168

O autorce / autorze ;)

Redaktorka i dziennikarka, absolwentka UW, prowadzi proekologiczny blog Organiczni.eu. Mama dwóch synów, żona aktywisty rowerowego. Wnikliwie przygląda się wszystkiemu, co nosi nazwę "eko" i tropi greenwashing. Działa w warszawskim Stowarzyszeniu Kooperatywa Spożywcza DOBRZE.

Komentarze

Porównać 0
Wyświetleń

Brak produktów

To be determined Przesyłka (domyślna 1)
0,00 zł Podatek
0,00 zł Razem:

Podane ceny są cenami brutto

Realizuj Zamówienie