Blog search

Kubeczek menstruacyjny a wkładka wewnątrzmaciczna

Kubeczek menstruacyjny a wkładka wewnątrzmaciczna

Czy można bezpiecznie używać kubeczek menstruacyjny mając założoną wkładkę wewnątrzmaciczną?

Bardzo często spotykam się z pytaniem o bezpieczeństwo używania kubeczka menstruacyjnego w przypadku stosowania wkładki wewnątrzmacicznej. Czasami osoby, które już używają kubeczek chcą założyć wkładkę, lecz obawiają się "jak to dalej będzie". Często także użytkowniczki wkładek wewnątrzmacicznych chcą spróbować kubeczka po raz pierwszy. Najczęstszą obawą jest przypadkowe wyciągnięcie wkładki podczas wyjmowania kubeczka.

Tak naprawdę, aby bez problemów stosować kubeczek razem z wkładką wewnątrzmaciczną musimy pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze, nie można ciągnąć za sznureczki wkładki ani ciągnąć za zassany kubeczek. W myśl tej zasady - odpowiednia aplikacja i wyjmowanie kubeczka to klucz do jego bezproblemowego używania.

Warto trochę odczekać ze stosowaniem kubeczka menstruacyjnego po założeniu wkładki. Na wizycie kontrolnej (około 4 - 6 tygodni po umieszczeniu wkładki) można skonsultować z lekarzem, czy położenie wkładki jest prawidłowe i czy można stosować już kubeczek.

Jeśli chcesz dopiero kupić kubeczek menstruacyjny i już używasz wkładki wewnątrzmacicznej

 • wybierz jak najbardziej miękki. Taki kubeczek będzie Ci łatwiej odessać przy wyjmowaniu. Odpowiednimi kubeczkami będą np.:

 • zwróć uwagę na spód kubeczka, warto wybrać taki model, który będzie Ci się dobrze trzymało podczas wyjmowania. Przydatne będą linie lub wypustki na dnie kubeczka. 

Jeśli dopiero planujesz założenie wkładki

Możesz poczekać z kupowaniem kubeczka i pojemność kubeczka dostosować do rodzaju wkładki. Jeśli wybierzesz hormonalną wkładkę wewnątrzmaciczną, bardzo prawdopodobne jest, że Twoje miesiączki ulegną osłabieniu, może nawet krwawienie zaniknie. W takim przypadku wystarczy wybierać modele kubeczków o mniejszej pojemności.  W przypadku wkładek miedzianych obfitość krwawienia będzie większa i warto wtedy wybrać jak najbardziej pojemny z odpowiednich dla Ciebie kubeczków. 

Jeśli już masz kubeczek menstruacyjny i planujesz założenie wkładki domacicznej zwróć szczególną uwagę na sposób zakładania i wyjmowania kubeczka. Bardzo możliwe, że po założeniu wkładki będziesz wolała inny typ kubeczka (bardziej miękki niż ten, którego obecnie używasz), ponieważ obecny będziesz odczuwała jako zbyt twardy.

Możesz skonsultować ze swoim lekarzem stosowanie kubeczka razem z wkładką domaciczną. Najlepiej zabierz swój kubeczek na wizytę, żeby lekarz mógł ocenić jego długość i twardość. Bardzo prawdopodobne, że będzie widzieć kubeczek menstruacyjny pierwszy raz :) Możesz poprosić o skrócenie nitek wkładki, tak, aby bezpiecznie zakładać kubeczek. 

Jak zakładać kubeczek menstruacyjny mając założoną wkładkę wewnątrzmaciczną?

Dla bezpieczeństwa spróbuj założyć kubeczek tak, aby niteczki (o ile nie są skrócone) znalazły się w kubeczku a nie zostały przyciśnięte przez kubeczek do ścianki pochwy. Jak to zrobić?

 • Pierwszy ze sposobów, to zakładanie kubeczka w pozycji stojącej. Kiedy stoisz, szyjka macicy jest wyżej, niż gdy siedzisz lub kucasz. Dzięki takiej aplikacji minimalizujesz możliwość przyciśnięcia niteczek przez kubeczek menstruacyjny.

 • Możesz pozwolić kubeczkowi na rozłożenie się, kiedy nie został jeszcze całkowicie wprowadzony do pochwy. Gdy już kubeczek będzie otwarty, delikatnie wpychaj go palcem ku górze. Dobrze sprawdzi się w takiej sytuacji kubeczek z usztywnianym spodem, np. Mooncup.

 • Staraj się zakładać kubeczek tak nisko, jak to tylko możliwe, aby był dla Ciebie komfortowy.

Jak bezpiecznie wyjąć kubeczek menstruacyjny, gdy masz założoną wkładkę wewnątrzmaciczną?

Bardzo ważne, aby podczas wyjmowania kubeczka nie pociągnąć za sznureczki!

 • koniecznie rozszczelnij kubeczek, nigdy nie ciągnij kubeczka w dół, gdy jest zassany,

 • jeśli możesz dotknąć palcem do góry kubeczka, sprawdź bardzo delikatnie, czy w którymś miejscu nie wyczuwasz nitek. Jeśli czujesz je przy którejś ze ścianek, pamiętaj, aby delikatnie odessać kubeczek właśnie z tej strony, aby przypadkowo nie pociągnąć za nitki,

 • wyjmuj kubeczek bez pośpiechu,

 • jeśli poczujesz podczas wyjmowania kubeczka dyskomfort, ból, skurcz brzucha itp. to przerwij wyjmowanie i odczekaj przed kolejną próbą,

 • jeśli to możliwe, kontroluj podczas wyjmowania kubeczka, czy wyczuwasz niteczki,

 • jeśli wyjmując kubeczek ściskasz / składasz go, aby łatwiej wyjąć go z pochwy rób to dopiero, gdy kubeczek jest już bardzo nisko. Dzięki temu unikniesz zaciśnięcia nitek w kubeczku i przypadkowego wyjęcia wkładki.

Artykuł dodano dnia: 2021-06-02 by Gosia Jackowska - Poloch Home, Poradnik, Kubeczek Menstruacyjny 423

O autorce / autorze ;)

Komentarze

Porównać 0
Wyświetleń
Dalej

Brak produktów

To be determined Przesyłka (domyślna 1)
0,00 zł Podatek
0,00 zł Razem:

Podane ceny są cenami brutto

Realizuj Zamówienie