Blog search

Kiedy dziecko nie chce wielopieluch! Co robić?

Kiedy dziecko nie chce wielopieluch! Co robić?

W sieci możemy przeczytać mnóstwo artykułów na temat zalet wielopieluchowania. Praktycznie większość z nich mówi o tym, jakie są właściwości zdrowotne, ekologiczne i finansowe z używania wielopieluszek. Ze świecą natomiast szukać porady w chwili kiedy to dziecko samo nie chce używać wielopieluch. Kiedy tak się dzieje? Kiedy postanawiamy zacząć wielopieluchowanie starszego dziecka. Przeglądamy strony sklepów, czytamy posty, staramy się jak najlepiej edukować, wybieramy system i wzory, które nam się spodobały.

Zamawiamy paczkę i z wielką ekscytacją zaczynamy wielopieluchowanie. I czar pryska. Dziecko zaczyna wariować i biegać chcąc ściągnąć pieluszkę. Zaczynamy się zastanawiać co poszło nie tak. Przecież byliśmy świetnie przygotowani! Zrezygnowani chcemy już sprzedać pieluszki i wrócić do wygodnych jednorazówek. 

Nie poddawaj się! Zobacz co możesz zrobić lub jak przygotować na taką sytuację. 

Zanim przeczytasz poniższe rady musisz wiedzieć, że taki problem niemal nie dotyczy dzieci, które pieluchowane są wielorazowo od początku. Dla nich pieluszki wielorazowe to jedyny świat jaki znają. No może poza rzadkimi sytuacjami, kiedy mama z jakiś powodów musi założyć jedno razówkę. Wówczas dziecko niechętnie zakłada... ale pieluszkę jednorazową. 

Lepiej zapobiegać niż leczyć.

 1. Jeśli dziecko jest już starsze, ma około roczku możesz przed złożeniem zamówienia pokazać mu taką pieluszkę zdjęciach. Podobnie jak ty, Twoje dziecko też zainteresuje się różnymi wzorami czy kolorami. Kiedy paczka przyjdzie otwierajcie ją razem. Produkt będzie już mu trochę znany i dziecko nie będzie zaskoczone.
 2. Kiedy już przyjdzie do Was paczka z pieluszkami, możecie wspólnie założyć taką pieluszkę na przykład lalce czy misiowi, żeby pokazać dziecku, że to nic złego. 
 3. Grunt to dobra zabawa - spróbuj wybrać pieluszkę ze wzorem, które dziecko już kojarzy i lubi  - autka, kwiatki, postać z bajki czy z jego ulubionym kolorem.
 4. Gdy przyjdzie paczka to od razu z entuzjazmem nie leć założyć dziecku pieluszki. Możesz położyć pieluszki w widocznym miejscu niech dziecko się im przygląda a nawet bawi.
 5. Pamiętaj też, by nie ćwiczyć swoich umiejętności na dziecku. Najpierw naucz się dobrze ją zakładać i obsługiwać na przykład na lalce. Zakładanie pieluszki starszemu, zazwyczaj uciekającemu dziecku do łatwych nie należy więc jeśli zauważy, że trwa to przy nowej pieluszce znacznie dłużej niż normalnie to nic dziwnego, że nowa pieluszka będzie mu się kojarzyć z przykrym obowiązkiem. 
 6. Możesz wykazać się nieco sprytem i pieluszkę wyjąć z opakowania lub tego samego miejsca co wyjmowaliście pieluszki jednorazowe. 

Gdy dziecko nie chce pieluszki wielorazowej. 

 1. Dajcie sobie czas. Samo to, że chcesz przejść na wielo jest super! Każda jedna zmiana pieluszki z wielo na jednorazówkę to o jednego śmiecia mniej.
 2. Poproś o wsparcie w świecie wielo na przykład w grupach pieluchowych takich jak nasza Pieluszki Wielorazowe BetterLand, lub Pieluchy Wielorazowe Bez Tajemnic czy Pieluchy Wielorazowe oraz NHN, u producentów czy w sklepach. Świat wielo jest bardzo otwarty i pomocny.
 3. Daj dziecku wybierać - ze wzorów jakie będzie miało.  
 4. Spróbuj raz dziennie przez kilka dni zakładać pieluszkę wielorazową. Być może dziecko w końcu ją zaakceptuje. Jeśli tak będzie, to zakładaj 2-3 razy dziennie, aż przejdziecie w całości na wielo.
 5. Zawsze możesz tez stosować system mieszany, czyli część dnia i nocy w wielo a część w jednorazówkach. 
 6. Raczej odradzamy podstępy, np. za słodycz, lub gdy dziecko przyśnie itp. Bo być może to poskutkuje, ale dziecko nie będzie Ci ufało w innych sprawach na przykład w pierwszych dniach przedszkola.
 7. Pokaż dziecku inne dzieci z taką pieluszką, a już wspaniale by było gdyby Twojej koleżanki dziecko nosiło pieluszkę wielorazową i Twoje dziecko by widziało na nim taką pieluszkę. Działa tu mechanizm modelowania, który jest jak najbardziej dobrą metodą w postępowaniu z dziećmi, która nie ingeruje w jego integralność i poczucie własnej wartości.

Pamiętaj, że ma to być dla was komfortowe a nie coś co przyprawia o ból głowy i stres. Zrób wszystko na spokojnie i w zgodzie ze sobą.

Mimo wszystko nadal dziecko nie chce pieluszki:

 1. Pamiętaj o naszym programie Gwarancji Wykupu Pieluszek firmy Magabi

 2. Nie miej wyrzutów, uda się przy następny. Tak się często zdarza.

 3. Czasami wystarczy poczekać kilka dni lub tygodni i dziecko się przyzwyczai. 

Które pieluszki wielorazowe na początek dla starszego dziecka?

Dla starszych dzieci proponujemy rozmiar OS, czyli One Size. Oczywiście wszystko zależy od wagi i budowy ciała dziecka. W większości przypadków przy każdej pieluszce jest napisany zakres wagowy. 

Możesz wypróbować:

Dla dzieci które korzystają już świadomie z nocnika polecamy majtki trenerki:

Kupując pieluszkę w BetterLand marki Magabi masz gwarancję, że ją odkupimy! Czyż to nie wspaniałe?

To nadal nie koniec dobrych wiadomości. W BetterLand naprawiamy pieluszki na swój koszt.

Bo na serio chcemy by świat był wielorazowy!

Artykuł dodano dnia: 2021-04-15 by Kamila Kmiećkowiak Home, Poradnik, Pieluszki wielorazowe 153

O autorce / autorze ;)

Komentarze

Porównać 0
Wyświetleń

Brak produktów

To be determined Przesyłka (domyślna 1)
0,00 zł Podatek
0,00 zł Razem:

Podane ceny są cenami brutto

Realizuj Zamówienie