Blog search

Czym są biopodpaski? Czy biopodpaski można kompostować?

Czym są biopodpaski? Czy biopodpaski można kompostować?

Biopodpaski, podpaski kompostowalne, podpaski ekologiczne - czym są, z czego są zrobione, czy są skuteczne i czy rzeczywiście są eko? Przyjrzyjmy się podpaskom Vivicot i sprawdźmy ich właściwości.

>>Tutaj znajdziesz całą ofertę podpasek Vivicot

Z czego składają się podpaski Vivicot?

Skład podpaski to podstawa, jeśli chcemy mieć pewność, że jest to produkt kompostowalny.

Do kompostu nie może trafić nic, co nie jest wykonane z naturalnych materiałów - musi mieć szansę, żeby się rozłożyć na materię organiczną. Dlatego nie wrzucamy do kompostownika plastiku. Większość podpasek jednorazowych jest wykonana z materiałów ropopochodnych, w tym z warstwy chłonnego poliakrylanu sodu (SAP), które będą się rozkładać na składowiskach przez setki lat. 

Vivicot włoskiego producenta Sanicot to podpaski, które można kompostować. Ich skład umożliwia pełny rozkład podpaski w kompoście w ciągu 90 dni.

Podpaski Vivicot składają się z kilku warstw bawełny organicznej, niebielonej chlorem, oraz z biodegradowalnego tworzywa Mater-Bi, dzięki któremu możemy przymocować podpaskę do bielizny. 

Podpaski Vivicot są opakowane pojedynczo w opakowania ze skrobi kukurydzianej (także są kompostowalne).

Kompostowanie podpasek - ważne!

Nigdy nie wrzucamy zużytych podpasek ani tamponów do odpadów bio (brązowy pojemnik)! Polskie przepisy nie pozwalają na umieszczanie tam odpadów zanieczyszczonych wydzielinami i wydalinami. Jeśli to zrobimy (podobnie jeśli wrzucimy do bioodpadów pieluchy, waciki bawełniane, bambusowe szczoteczki czy patyczki do uszu, a także - oczywiście - psie kupy).

Kompostowalne podpaski możemy kompostować w domowych kompostownikach - zakopujemy je w pryzmie. W ciągu trzech miesięcy podpaski powinny się skompostować.

Jeśli macie wątpliwości, czy miesiączka powinna znaleźć się w Waszym kompoście przeczytajcie ten wpis: >>Czy można kompostować miesiączkę?

Skorzystajcie z tygodnia promocji w Better Land - niższe ceny podpasek bio:

Artykuł dodano dnia: 2021-02-01 by Joanna Baranowska Home, Poradnik, Podpaski ekologiczne 850

O autorce / autorze ;)

Redaktorka i dziennikarka, absolwentka UW, prowadzi proekologiczny blog Organiczni.eu. Mama dwóch synów, żona aktywisty rowerowego. Wnikliwie przygląda się wszystkiemu, co nosi nazwę "eko" i tropi greenwashing. Działa w warszawskim Stowarzyszeniu Kooperatywa Spożywcza DOBRZE.

Komentarze

Porównać 0
Wyświetleń

Brak produktów

To be determined Przesyłka (domyślna 1)
0,00 zł Podatek
0,00 zł Razem:

Podane ceny są cenami brutto

Realizuj Zamówienie