Blog search

Auć! Coś mnie ugryzło. Co robić?

Auć! Coś mnie ugryzło. Co robić?

Ugryzienia insektów, zwłaszcza komarów, są zazwyczaj niegroźne, ale za to bardzo nieprzyjemne w skutkach. Z kolei użądlenia (czyli wbicie w nasze ciało żądła) przez takie owady, jak osa czy pszczoła, to już nieco boleśniejsza sprawa. Jeszcze poważniejsze są ukąszenia (czy raczej wkręcenia się) kleszczy, które nie są owadami, a pajęczakami. Jak postąpić, gdy spotka nas taki atak?

Skrót dla niemających czasu

  1. Ukąszenia komarów nie wiążą się zazwyczaj z dużą reakcją alergiczną. Miejsce ugryzienia wystarczy zdezynfekować, ewentualnie posmarować żelem łagodzącym skutki ukąszenia.
  2. Użądlenia takich owadów, jak pszczoły czy osy, są zazwyczaj niegroźne, ale niektóre osoby są silnie uczulone na ich jad. Jeśli widzisz, że ktoś ma objawy wstrząsu anafilaktycznego, natychmiast dzwoń po pogotowie.
  3. Skutki ukąszenia lub użądlenia można zmniejszać także domowymi sposobami, np. okładami z octu. Zazwyczaj jednak tak czy inaczej musimy znieść opuchliznę przez kilka dni.
  4. Kleszcze nie gryzą, natomiast wkręcają się w naszą skórę za pomocą specjalnego aparatu gębowego. Wkręconego kleszcza należy jak najszybciej usunąć odpowiednim narzędziem (dostępne są w aptekach różne przyrządy do wyciągania kleszczy), a miejsce po kleszczu zdezynfekować.
  5. W wypadku ukąszeń najlepsza będzie profilaktyka: możemy korzystać z różnych preparatów odstraszających kleszcze i komary, odpowiednio się ubierać, a jeśli chodzi o owady żądlące - nie prowokować ich do ataku.

Zdjęcie FRANCO PATRIZIA z Pixabay

Gotowe produkty na ukąszenia komarów

Zazwyczaj ugryzienia tych owadów kończą się na reakcji w postaci lekko spuchniętego, swędzącego miejsca na skórze wokół ukąszenia. Rzadko, ale jednak zdarzają się reakcje silniejsze, w postaci mocnej opuchlizny. Gdyby jednak okazało się, że jesteśmy podatni na ponadprzeciętną reakcję alergiczną, dobrze zapytać lekarza o ewentualne leki antyhistaminowe, które możemy wziąć w takim wypadku.

Zwykle jednak komar zostawia po sobie nieduże, swędzące miejsce. Aby zminimalizować późniejsze przykrości związane z uszkodzoną skórą, należy NIE DRAPAĆ (tak, wiem, to trudne!) takiego miejsca i ewentualnie posmarować żelem czy innym preparatem łagodzącym opuchliznę.

Polecamy dwa produkty z naszej oferty, które mogą okazać się niezwykle przydatne, zwłaszcza gdy mamy dzieci o wiele trudniej znoszące pogryzienie przez komary. Preparaty te pomagają złagodzić skutki ukąszenia komara.

Środek łagodzący na ukąszenia komarów, w kulce, antyseptyczny na bazie krotonu, do każdego rodzaju skóry, 50 ml, ZEROPICK, Beba

Wygodny w aplikacji - opakowanie z kulką - szybko przyniesie ulgę. Ma właściwości łagodzące i antyseptyczne. Wyprodukowany z naturalnych składników.

Jak użyć produktu ZEROPICK w kulce? Wystarczy delikatnie rozsmarować go za pomocą kulki w miejscu, gdzie ugryzł nas komar. Ulgę odczujemy bardzo szybko!

>>Tu zamówisz!

Naturalny żel na ukąszenia komarów, na bazie krotonu, łagodzący, antyseptyczny, do każdego rodzaju skóry, 50 ml, ZEROPICK, Beba

Jest to żel na ukąszenia komarów na bazie krotonu, w tubce. Stosujemy go miejscowo w miejsce ukąszenia. Żel ma właściwości łagodzące i antyseptyczne, daje poczucie ulgi.

>>Tu zamówisz!

Użądlenia 

Część owadów, które żądlą, np. pszczoły, mają taką budowę żądła, że zostaje ono w naszej skórze (niestety razem częścią odwłoka owada, przez co on po jakimś czasie ginie). W taki wypadku konieczne jest zdezynfekowanie miejsca użądlenia i usunięcie żądła.

Razem z żądłem trafia do nas jad, wywołujący najczęściej bolesną opuchliznę. Schodzi ona samoistnie po kilku dniach, jednak może dać się we znaki. Dlatego można zastosować jeden z domowych sposobów na zmniejszenie bólu:

Ale uwaga - część osób może reagować na taki jad silną reakcją alergiczną - wstrząsem anafilaktycznym, który może doprowadzić do śmierci. Pamiętajmy, jeśli jesteśmy świadkami zdarzenia, podczas którego użądlona osoba zaczyna słabnąć, ma kłopoty z oddychaniem, reagujmy błyskawicznie. Przede wszystkim trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie, a potem, jeśli to możliwe, podać takiej osobie adrenalinę.

Zdjęcie Capri23auto z Pixabay

Wkręcenie się kleszcza

Kleszcze są pajęczakami przenoszącymi bardzo groźne choroby, takie jak borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu. Czas, w jakim usuniemy kleszcza, ma znaczenie dla ewentualnego przeniesienia na nas przez kleszcza jakiegoś wirusa lub bakterii.

Usuwanie kleszcza powinno odbyć się w spokoju, w dobrym oświetleniu. Kleszcza absolutnie nie należy smarować masłem czy innymi specyfikami, po prostu musimy go wyjąć. Służą do tego takie narzędzia, jak specjalne pęsety czy lassa.

Po usunięciu kleszcza należy miejsce po nim zdezynfekować, a następnie obserwować, czy po jakimś czasie (zwykle 3 tygodni) nie pojawi się przy nim rumień. Rumień może też pokazać się na innej części ciała! Jest on znakiem, że zostaliśmy zarażeni boreliozą. Jednak tylko 30% zarażeń łączy się z rumieniem, dlatego warto obserwować się pod kątem innych objawów i gdy podejrzewamy boreliozę (lub rzadsze odkleszczowe zapalenie mózgu), niezwłocznie udać się do lekarza.

Zdjęcie Marc Pascual z Pixabay

Jak unikać ukąszeń?

Zdecydowanie, o wiele bardziej opłaca się unikać ukąszeń niż potem zmagać się z ich skutkami.

>>Polecamy całą gamę produktów odstraszających owady i kleszcze, o których przeczytacie w tym artykule.

Artykuł dodano dnia: 2020-07-16 by Joanna Baranowska Home, Poradnik, Naturalne kosmetyki 664

O autorce / autorze ;)

Redaktorka i dziennikarka, absolwentka UW, prowadzi proekologiczny blog Organiczni.eu. Mama dwóch synów, żona aktywisty rowerowego. Wnikliwie przygląda się wszystkiemu, co nosi nazwę "eko" i tropi greenwashing. Działa w warszawskim Stowarzyszeniu Kooperatywa Spożywcza DOBRZE.

Komentarze

Porównać 0
Wyświetleń
Dalej

Brak produktów

To be determined Przesyłka (domyślna 1)
0,00 zł Podatek
0,00 zł Razem:

Podane ceny są cenami brutto

Realizuj Zamówienie