Blog search

10 powodów, dla których warto kompostować!

10 powodów, dla których warto kompostować!

Dziś kompostowanie wraca do łask! Kompostować możemy w ogródku, na działce, a nawet w domu. Dlaczego warto kompostować? O czym warto wiedzieć i skąd czerpać inspiracje? Z okazji Tygodnia Wielkiego Kompostowania podrzucamy Wam powody, dlaczego warto spróbować zająć się swoimi odpadkami bio!

Jeśli potrzebujecie pomocy w wystartowaniu z własnym kompostownikiem - czy to w domu, czy w ogrodzie - koniecznie zajrzyjcie do książki „Jak kompostować? To proste!".

>>Książkę „Jak kompostować? To proste!" kupicie tutaj! 

W ciągu Tygodnia Wielkiego Kompostowania kupicie ją z rabatem 10%.

10 powodów, żeby kompostować

Kompostowanie dla niektórych jest całkowicie naturalne, a niektórzy uważają to za zajęcie wyłącznie dla osób siedzących non stop z nosem w grządkach. Tymczasem kompostowanie, które wpisuje się w ideę zero waste i należy do pięciu podstawowych zasad ratowania naszej planety (obok odmawiania, ograniczania, używania ponownie i recyklingu), jest dostępne dla każdego.

1. Kompostowanie jest pożyteczne

Może to brzmi jak sprawa oczywista, ale dzięki samodzielnemu kompostowaniu osobiście dbamy o to, żeby nasze odpadki stały się czarnym złotem. To, co jest zbędne w naszej kuchni, staje się niezbędne w ogrodzie! Dzięki kompostowaniu wypełniamy cykl obiegu materii i sprawiamy, że nic się nie marnuje.

2. Kompostowanie poprawia humor

To udowodnione naukowo! W kompoście żyją promieniowce, rodzaj bakterii, które produkują geosminę. Związek ten ma zapach kojarzący się ze świeżą ziemią (tam też zresztą występuje), a ludzki mózg reaguje na niego... endorfinami! Dlatego prace w ogrodzie i przy kompoście są takie uszczęśliwiające.

3. Kompostowanie daje dostęp do najlepszego nawozu

Dzięki temu, że nasze odpadki bio zamieniają się w kompost (niemal bez naszego udziału), zyskujemy wspaniały, naturalny i bezpieczny nawóz dla naszych roślin. Kompostu możemy używać zarówno do nawożenia roślin doniczkowych, jak i warzyw na działce czy krzewów w ogrodzie.

4. Kompostować możesz na różne sposoby

To naprawdę niesamowite, że kompost można uzyskać dzięki różnym metodom. Można kompostować w domu, można kompostować w ogrodzie, z użyciem dżdżownic, za pomocą fermentacji... Możemy dopasować metodę do swoich możliwości i potrzeb, rodzaju odpadków i tego, czy na przykład chcemy mieć dżdżownice na balkonie.

Dzięki tej różnorodności każdy znajdzie swój sposób na kompost!

5. Kompostowanie jest lekcją biologii

Możemy na własne oczy zobaczyć, jak to jest z tym rozkładem materii. Jak to się dzieje, że zostaje w obiegu? Że coś, co już jest martwe, staje się pokarmem dla nowego życia?

A dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na dżdżownice, będziemy mogli obserwować życie tych niesamowitych zwierząt, pracujących dzielnie wśród naszych odpadków.

6. Kompostowanie uczy nas oszczędzania jedzenia

Dzięki tej obserwacji, ile odpadków i jakich wyrzucamy do kompostownika, zyskujemy dużą wiedzę na temat tego, co z naszych talerzy czy lodówki nie zostało zjedzone. 

Niektórzy dzięki takim spostrzeżeniom zaczynają oszczędniej obierać warzywa - lub nie obierać ich wcale, dokładniej ogryzać jabłka, żeby ogryzek był mniejszy, a nawet wykorzystywać sam ogryzek!

7. Kompostowanie pomaga zagospodarować odpadki, których nie wrzucimy do pojemnika na bio

Nasze odpadki bio są obostrzone pewnym rygorem, i słusznie. Nie wrzucimy do pojemnika na frakcję bioodpadów np. ziemi od kwiatka. Tymczasem nasze kompostowniki (zwłaszcza te zewnętrzne) nie będą narzekać na dodatek makulatury, a nawet >>bambusowych patyczków do uszu czy końcówek od >>bambusowych szczoteczek do zębów (pamiętajcie, aby odłamać końcówkę z włosiem i wrzucić ją do zmieszanych).

8. Kompostowanie zbliża nas do natury

Jak wszystko, co naturalne i w czym uczestniczymy osobiście, daje nam wgląd do jej tajemnic. Możemy poczuć puls naszej planety nawet w zjawisku pojawiania się ciepła w naszym kompostowniku. Obserwacja organizmów, które pojawiają się, by rozłożyć naszą materię organiczną, przypomni nam o różnorodności w świecie mikro. 

9. Kompostowanie będzie modne!

Może na razie mówi się o tym za mało, ale na szczęście coraz więcej osób zaczyna kompostować. Niedługo wszyscy, którzy chcą być eko i pochwalić się życiem bliżej natury, nie obędą się bez kompostownika!

10. Kompostowanie jest proste

Jeśli nie będziemy przeszkadzać procesom zachodzącym w kompostowniku, przekonamy się, że niewiele trzeba, żeby uzyskać kompost. Większość pracy zachodzi bez naszego udziału, a nam potrzebna jest podstawowa wiedza, co i jak. 

Zachęceni? Do dzieła, kompostujmy!

>>Sprawdź, co jeszcze jest w promocji podczas Tygodnia Wielkiego Kompostowania!

Artykuł dodano dnia: 2020-05-18 by Joanna Baranowska Home, Poradnik, Kompostowanie 1827

O autorce / autorze ;)

Redaktorka i dziennikarka, absolwentka UW, prowadzi proekologiczny blog Organiczni.eu. Mama dwóch synów, żona aktywisty rowerowego. Wnikliwie przygląda się wszystkiemu, co nosi nazwę "eko" i tropi greenwashing. Działa w warszawskim Stowarzyszeniu Kooperatywa Spożywcza DOBRZE.

Komentarze

Porównać 0
Dalej

Brak produktów

To be determined Przesyłka (domyślna 1)
0,00 zł Podatek
0,00 zł Razem:

Podane ceny są cenami brutto

Realizuj Zamówienie