Blog search

Lucart: ekorozwiązania dla biur, hoteli i nie tylko

Lucart: ekorozwiązania dla biur, hoteli i nie tylko

Kartony na napoje, zwane popularnie tetrapakami (nie wszystkie jednak są produkowane przez firmę Tetra Pak), są materiałem trudnym w recyklingu. Po zużyciu stanowią odpad tzw. wielomateriałowy, złożony z trzech rodzajów materiału. Można ich jednak użyć do produkcji zupełnie nowych przedmiotów, co pokazuje Lucart: włoska firma z odpowiednim pomysłem i technologią.

Przetworzenie opakowań po napojach może być opłacalne, jeśli zastosuje się odpowiednie metody odzysku materiałów. Opakowania składają się przede wszystkim z wysokiej jakości papieru, który może zostać użyty np. do produkcji papieru toaletowego czy ręczników papierowych. Wymaga to nakładu sił i pomysłu. Taką pomysłowością wykazała się włoska firma Lucart, która opracowała metodę pełnego przetwarzania opakowań po napojach na swoje produkty:

  • chusteczki higieniczne,

  • papier toaletowy,

  • ręczniki papierowe,

  • dozowniki mydła,

  • dozowniki papieru toaletowego,

  • kosze na śmieci.

Produkty te sprawdzą się szczególnie w biurach i hotelach. Ale nie tylko. Część z nich przyda nam się w domu. 

Jak to działa?

Przetwarzanie opakowań w obiegu zamkniętym wymaga odpowiednich maszyn. W skrócie mówiąc, zgromadzone opakowania wielomateriałowe po napojach muszą być najpierw rozczłonkowane na poszczególne materiały: papier, aluminium i polietylen.

Następnie w fabryce Lucart pozyskane materiały są przetwarzane na dwa rodzaje produktów: opartych na papierze oraz opartych na aluminium i polietylenie.

Jak mówi przedstawiciel Lucart w Polsce:

Przetwarzamy 100% opakowania i wszystkie zawarte w nim surowce. Produkcja wyrobów EcoNatural jest procesem o obiegu zamkniętym. Z celulozy produkujemy wyroby papierowe, natomiast z polietylenu i aluminium dozowniki zmniejszające zużycie papieru. Bez żadnego marnotrawstwa.

Produkty oparte na papierze odzyskanym z kartonów po napojach

Lucart to firma z ponad 65-letnim doświadczeniem w branży papierniczej. Linia Lucart EcoNatural to produkty powstające wyłącznie z materiałów pozyskanych z kartonów po napojach.

W przeciwieństwie do standardowego procesu produkcji wyrobów z makulatury, produkcja wyrobów EcoNatural jest procesem czysto fizycznym, dlatego, że surowiec papierowy jest doskonale zabezpieczony przez pozostałe warstwy kartonika na napoje.

- mówi Michał Jaworski, przedstawiciel Lucart w Polsce.

Rozdzielanie opakowań na poszczególne surowce ma charakter mechaniczny. W całym procesie nie używamy ani chemii ani wybielaczy - stąd naturalny kolor drewna. Jest to ważny element naszej misji. Bo jaki sens miałoby wybielanie lub stosowanie toksycznej chemii, jeśli chcemy uzyskać produkt ekologiczny, bezpieczny dla planety i użytkownika?

Chusteczki higieniczne w paczkach

>>tu zamówisz

W zestawie znajduje się 10 paczek po 9 chusteczek.

Chusteczki kosmetyczne w pudełku, 100 sztuk

>>Zamówisz tutaj

Pudełko zawiera 100 dwuwarstwowych chusteczek kosmetycznych z włókien celulozowych pozyskanych z kartonów po napojach.

Papier toaletowy dwuwarstwowy 180 listków

>>tu zamówisz

W zestawie znajduje się 6 rolek dwuwarstwowego papieru toaletowego wykonanego z włókien celulozowych pochodzących z opakowań po napojach typu Tetrapak. 

Rolki są zawinięte w dekoracyjną obwolutę.

Długość: 18,87 metra; 180 listków na rolce.

Papier toaletowy w trzech wersjach

>>10 rolek, 190 listków na rolce, dwuwarstwowy,

>>4 rolki, 400 listków na rolce, dwuwarstwowy,

>>6 rolek, 250 listków na rolce, trzywarstwowy.

Papier powstał z włókien celulozowych pozyskanych z opakowań typu Tetra Pak.

10 rolek, długość: 19,8 metra.

4 rolki, długość: 44 metry.

6 rolek, długość: 27,5 metra.

Papier toaletowy w listkach, wkład do dozownika

>>tu zamówisz

Dwuwarstwowy papier toaletowy w listkach, wytworzony ze zrecyklingowanych włókien celulozowych z kartonów po napojach. Opakowanie zawiera 210 listków. Papier pasuje do podajnika Lucart.

Wymiary listka: 220 mm x 105 mm.

Ręcznik papierowy w rolce, dwie wersje: 190 i 450 listków

>>190 listków

>>450 listków

Ręcznik papierowy jest wykonany z włókien celulozowych, które zostały pozyskane z kartonów po sokach. Do jego powstania nie trzeba było ścinać żadnych drzew!

Długość: 135 metrów, 450 listków.

Długość: 70 metrów, 190 listków.

Produkty oparte na aluminium i polietylenie odzyskanym z kartonów po napojach

O produktach z tworzywa AlPE być może wiemy jeszcze - jako konsumenci - mało. Mówi o nich Michał Jaworski, przedstawiciel Lucart w Polsce:

Dozowniki EcoNatural to nasz szczególny powód do dumy i idealny przykład kierunku, w jakim podążamy jako firma nastawiona na zrównoważony rozwój. Obecnie posiadamy 5 takich produktów przeznaczonych dla klienta profesjonalnego: dozowniki na ręcznik składany, papier toaletowy w listkach, papier toaletowy Jumbo, mydło oraz śmietnik. Planujemy stałe poszerzanie tej linii.

W ofercie Better Land w tej chwili znajdują się:

Dozownik na papier toaletowy

>>Zamówisz tutaj

Dozownik na papier toaletowy jest wykonany z tworzywa AlPE, aluminium i polietylenu. Materiały te zostały pozyskane ze zużytych kartonów po napojach.

Oszczędza zużycie papieru toaletowego dzięki dozowaniu go po listku. Pasuje do niego papier toaletowy w listkach EcoNatural.

Dozownik na mydło w płynie

>>Zamówisz tutaj

Dozownik jest wykonany z tworzywa AlPe – aluminium i polietylenu, odzyskanych z kartonów po napojach. Można do niego wlać dowolne mydło w płynie (my polecamy duże pojemności, na przykład >>Ekos).

Kosz na śmieci, pojemność 23 litry

>>Zamówisz tutaj

Kosz na śmieci został wykonany z tworzywa AlPe – aluminium i polietylenu, pozyskanych z kartonów po napojach. Może stać lub być zamontowany na ścianie.

Wymiary:

  • wysokość: 500 mm, 
  • szerokość: 330 mm, 
  • głębokość: 215 mm.
Artykuł dodano dnia: 2019-09-28 by Joanna Baranowska Home 715

O autorce / autorze ;)

Redaktorka i dziennikarka, absolwentka UW, prowadzi proekologiczny blog Organiczni.eu. Mama dwóch synów, żona aktywisty rowerowego. Wnikliwie przygląda się wszystkiemu, co nosi nazwę "eko" i tropi greenwashing. Działa w warszawskim Stowarzyszeniu Kooperatywa Spożywcza DOBRZE.

Komentarze

Porównać 0
Wyświetleń
Dalej

Brak produktów

To be determined Przesyłka (domyślna 1)
0,00 zł Podatek
0,00 zł Razem:

Podane ceny są cenami brutto

Realizuj Zamówienie