Blog search

Zrób proszek do prania dopasowany do Twoich potrzeb!

Zrób proszek do prania dopasowany do Twoich potrzeb!

Ekologiczny proszek do prania możesz zrobić w domu w kilka minut i zaoszczędzić sporo pieniędzy. To jednak nie wszystko. Liczy się oczywiście skuteczność i bezpieczeństwo, ale także oddziaływanie na środowisko. Gotowe detergenty do prania, nawet te eko, wciąż mogą być nieobojętne dla przyrody.

Na pewno słyszałaś/eś o kolejnych przypadkach zakwitu toksycznych sinic w Bałtyku w tym roku. To nie przypadek: winni są między innymi użytkownicy detergentów zawierających fosforany i fosfoniany (dodawanych w celu zmiękczenia wody, dzięki czemu łatwiej jest pozbyć się brudu z ubrań). Obecność tych związków chemicznych w wodzie przyczynia się do wzrostu ilości niebezpiecznych bakterii (a przy okazji do odtleniania wód i śmierci innych organizmów tlenowych). 

Niestety, nie wszystkie gospodarstwa domowe są podłączone do oczyszczalni ścieków, a nawet jeśli - to nie wszystkie oczyszczalnie radzą sobie ze związkami fosforu. Fosfor jest obecny i w fosforanach, i fosfonianach (te drugie niesłusznie uznawane są za ekologiczne). Jeśli natkniecie się na proszek do prania albo do zmywarki z fosfonianami, pamiętajcie, że nie jest on obojętny dla środowiska.

Zrób własny proszek

Samodzielne przygotowanie proszku do prania (w dwóch wersjach: do białego i zwykłej) zajmie Ci kilka minut. Dzięki użyciu prostych składników, znanych od czasów naszych prababć, uzyskasz środek do prania, który nie tylko będzie skuteczny, ale też bezpieczny.

Do zrobienia swojego proszku przygotuj:

 • szczelnie zamykany słoik, 
 • miarkę (np.szklankę),
 • boraks,
 • sodę kalcynowaną,
 • sodę oczyszczoną,
 • nadwęglan sodu,
 • płatki mydlane.

Jak połączyć składniki:

 • pół szklanki boraksu,
 • pół szklanki sody oczyszczonej,
 • pół szklanki sody kalcynowanej,
 • pół szklanki nadwęglanu sodu (opcjonalnie, w wersji do prania białego),
 • 2-4 łyżki płatków mydlanych.

Proponowane proporcje mogą okazać się dobre do Twojej pralki i wody, której używasz. Jeśli jednak uznasz, że proszek działa za słabo, możesz poeksperymentować z proporcjami. Nie dodawaj jednak więcej płatków mydlanych, żeby nie zapchać pralki.

Ważne: nie dodawaj do proszku do prania kwasku cytrynowego. Ma on w wodzie odczyn kwaśny, podczas gdy reszta składników tworzy roztwór zasadowy. Taka mieszanka neutralizuje działanie składników i proszek nie zadziała.

Nasze produkty są pakowane w torebki strunowe oraz dodatkowo w folię stretch. Jest to wymaganie Sanepidu, żeby nie nastąpiło nieumyślne otwarcie torebki.

Surowce potrzebne do zrobienia proszku do prania pakujemy także w słoiki - jest to opcja zero waste.

Boraks

>>Tu zamówisz boraks!

Boraks to znany środek czyszczący, dawniej powszechnie używany do sprzątania. Działanie boraksu jest między innymi odkażające, grzybobójcze, antyseptyczne.

W proszku do prania, oprócz tego, że odkaża, zmiękcza wodę (ułatwia usuwanie brudu z tkanin). Jego roztwór jest alkaliczny.

Uwaga. Podczas używania boraksu należy uważać, żeby go nie wdychać - działa drażniąco na układ oddechowy. Kobiety w ciąży nie powinny używać boraksu ze względu na jego działanie teratogenne (może uszkodzić płód).

Soda oczyszczona

>>Tu zamówisz sodę oczyszczoną!

Dobrze nam znana z różnych zastosowań, także kuchennych. Jeśli nie mamy sody kalcynowanej, możemy dodać do proszku więcej sody oczyszczonej.

Jest uniwersalnym środkiem czyszczącym. W proszku do prania jej działanie to przede wszystkim odkażające. Soda znana jest ze swoich właściwości pochłaniających zapach, pranie w proszku z sodą będzie więc bezzapachowe - chyba że dodamy do szufladki na płyn do płukania kilka kropel olejku eterycznego.

Soda kalcynowana

>>Tu zamówisz sodę kalcynowaną

Zwana jest inaczej sodą piorącą, ponieważ ma właściwości czyszczące i znakomicie sprawdza się do prania ubrań. Dodatkowo zmiękcza wodę, co ułatwia usuwanie brudu z ubrań.

W działaniu jest nieco silniejsza niż soda oczyszczona.

Nadwęglan sodu

>>Tu zamówisz nadwęglan sodu

Nadwęglan sodu jest naturalnym wybielaczem. W ciepłej wodzie uwalnia tlen, aktywnie działający na tkaniny: usuwa zabrudzenia, zapobiega żółknięciu i szarzeniu białych materiałów. Nadaje wodzie odczyn zasadowy.

Dodajemy go do proszku przeznaczonego do jasnych tkanin lub silnie zabrudzonych.

Płatki mydlane

>>Tu zamówisz płatki mydlane

Płatki mydlane, które dodamy do proszku, powinny być specjalnie przeznaczone do prania. To ważne, ponieważ zwykłe mydło będzie się osadzało w zakamarkach pralki i może ją zapchać.

Wybierz płatki mydlane o zerowym przetłuszczeniu i uważaj, żeby nie było ich zbyt dużo. Mydło usuwa z ubrań zabrudzenia, jest detergentem, ale jeśli nie chcesz, nie musisz dodawać go do proszku.

Jak stosować proszek do prania?

Zazwyczaj wystarczy dodać 2 łyżki proszku na jedno pranie. Jeśli ubrania są bardzo zabrudzone, możesz dodać więcej nadwęglanu sodu. 

Zachęcamy do sprawdzania proporcji samodzielnie, bo w każdym domu stoi inna pralka i jest podłączona do innej sieci wodociągowej - woda może być twarda, bardzo twarda albo miękka.

Spróbuj zrobić swój proszek, użyj go, a zobaczysz, że nie sięgniesz więcej po gotowy!

Artykuł dodano dnia: 2019-08-13 by Joanna Baranowska Home, Poradnik, Ekologiczne sprzątanie i... 4496

O autorce / autorze ;)

Redaktorka i dziennikarka, absolwentka UW, prowadzi proekologiczny blog Organiczni.eu. Mama dwóch synów, żona aktywisty rowerowego. Wnikliwie przygląda się wszystkiemu, co nosi nazwę "eko" i tropi greenwashing. Działa w warszawskim Stowarzyszeniu Kooperatywa Spożywcza DOBRZE.

Komentarze

Porównać 0
Wyświetleń
Dalej

Brak produktów

To be determined Przesyłka (domyślna 1)
0,00 zł Podatek
0,00 zł Razem:

Podane ceny są cenami brutto

Realizuj Zamówienie