Blog search

MYDŁO MARSYLSKIE - czyli jakie?

MYDŁO MARSYLSKIE - czyli jakie?

Skrót dla osób niemających czasu na lekturę:

 1. Mydło marsylskie jest wszechstronnym, naturalnym kosmetykiem - służy zarówno do mycia ciała i włosów, sierści zwierząt, prania, wytwarzania domowych środków czystości DIY, a także do odkażania ran i otarć;

 2. Tradycyjne mydło marsylskie musi spełniać określone standardy;

 3. Prawdziwe mydła marsylskie produkowane są nadal w rejonie Marsylii;

 4. Wytwarzanie mydła marsylskiego odbywa się w oparciu o tradycyjnej receptury oraz tradycyjne metody produkcji;

 5. Oryginalne mydło marsylskie poznasz po pieczęci, potwierdzającej zawartość co najmniej 72% olejów roślinnych w mydle;

 6. Dziś mydła marsylskie produkowane są jedynie w czterech fabrykach. Jedną z nich jest Savonnerie du Midi. To właśnie stamtąd pochodzą oryginalne mydła marsylskie La Corvette. Większość z nich legitymuje się także certyfikatem Ecocert.


mydło marsylskie La Corvette

Jak rozpoznać prawdziwe mydło marsylskie?

 • Mydło marsylskie:

 • jest mydłem sodowym lub potasowym, występującym w formie twardej kostki (lub przyjmującym inny kształt, np. owal);

 • składa się jedynie z roślinnych olejów (bez dodatków tłuszczów zwierzęcych, ale także bez sztucznych barwników, zapachów, konserwantów i innych dodatków ułatwiających produkcję);

 • jest produkowane w Marsylii lub na terenie departamentu Delty Rodanu (Bouches du Rhône);

 • wytwarzane jest według tradycyjnej receptury i w określony sposób.


Prawdziwe mydło marsylskie musi spełniać określone standardy. W 2011 powołano organizację UPSM (Union des Professionnels du Savon de Marseille), która zrzesza cztery największe fabryki mydła marsylskiego. Organizacja ta stoi na straży oryginalności produktu. Podpisano też Kartę Jakości, która gwarantuje zarówno tradycyjny skład, proces produkcji, jak i miejsce pochodzenia mydła.

Producenci dbają nie tylko o czystość tradycji, ale i o wysoką jakość samego mydła. Dzięki temu możemy kupić mydła marsylskie, pochodzące z południa Francji, które legitymują się także innymi, poza poświadczającymi oryginalność, certyfikatami - takimi, jak choćby Ecocert. To daje nam pewność, że składniki są nie tylko naturalne i roślinne, ale pochodzą z kontrolowanych upraw.


Produkcja mydła marsylskiego

Autentyczne mydła marsylskie warzone są według "procedury marsylskiej" w otwartych kadziach. Cały proces podzielony jest na pięć etapów i trwa od 7 do 10 dni. Rozpoczyna się procesem zmydlania olejów roślinnych, czyli mieszaniem ich z ługiem sodowym lub potasowym, podgrzaniem i gotowaniem w specjalnych kotłach. Później powstałą masę miesza się z solą morską - nadal podgrzewając w kotle. W wyniku zachodzących procesów chemicznych, następuje wytrącenie się mydła. Całość dopełnia dodanie stężonego roztworu wodorotlenku sodu. Następnie mydło jest filtrowane (m.in popłuczynami, później czystą wodą). Gładkie, czyste mydło marsylskie jest później suszone, cięte na kostki i znów suszone przez kilkanaście kolejnych dni. Ostatecznie odciska się na nim pieczęć z logo, informującym o oryginalności.

mydło marsylskie lawendowe
Skład mydła marsylskiego


Żeby mydło mogło nosić pieczęć mydła marsylskiego, musi składać się w co najmniej 72% ze zmydlonych olejów roślinnych. Nie może zawierać produktów zwierzęcych ani być testowane na zwierzętach. To co może, a nawet musi się w nim znaleźć to jeszcze woda, wodorotlenek sodu lub potasu, ew. gliceryna, sól. Niektóre mydła marsylskie wzbogacone są także olejkami eterycznymi nadającymi im subtelny zapach i dodające właściwości pielęgnacyjnych. Oleje oraz olejki użyte przy produkcji wpływają także na oryginalny kolor. Śnieżnobiałe mydła marsylskie zazwyczaj, co najmniej w połowie, składają się z oleju palmowego, fioletowe - zawierają olejek lawendowy, a zielone - są mydłami oliwkowymi.

Przykład składu INCI mydła marsylskiego: Sodium Olivate, Sodium Cocoate, Aqua (Water), Sodium Chloride, Sodium HydroxideZalety mydła marsylskiego:

 • ulega biodegradacji w ciągu 28 dni (méthode OCDE 301-D); 
 • jest polecany przez dermatologów do walki z suchą skórą;
 • jest bardzo wydajne (najczęściej występuje w kostce 300g, bardzo dobrze się pieni - wystarcza więc na bardzo długi czas);
 • ma wiele zastosowań - nie tylko w pielęgnacji skóry i włosów, a także w gospodarstwie domowym.
 • jest hipoalergiczne.Historia mydła marsylskiego

Już starożytni Galowie wytwarzali własne mydła. Składały się z popiołu drzewnego i zwierzęcego tłuszczu, a ich głównym zastosowaniem nie było mycie, a pranie i… barwienie włosów na rudy kolor. Dopiero wpływy syryjskie, które dotarły na tereny dzisiejszej Francji w wyniku wypraw krzyżowych spowodowały, że w rejonie Marsylii zaczęły powstawać roślinne mydła na bazie oliwy z oliwek. Pierwsze wzmianki o "mydle marsylskim" pochodzą z XIV wieku. Produkcja rozwijała się podczas kolejnych stuleci, a apogeum osiągnęła za czasów panowania Ludwika XVI, który to nawet wydał edykt (w 1688r. w Colbert), dokładnie określający jakie mydło można nazwać "savon de Marseille" (czyli "mydłem marsylskim").


O syryjskich mydłach Aleppo, wytwarzanych od stuleci według tradycyjnej receptury, będących "inspiracją" do powstania mydła marsylskiego, przeczytasz tutaj.


W kolejnych stuleciach receptura ewoluowała (częściowo z powodów politycznych i gospodarczych, istotne były m.in. skutki epidemii dżumy w XVIII w), stopniowo wypierając oliwę z oliwek na rzecz innych olejów roślinnych. W XIX wieku proces produkcji został znacznie zmechanizowany. Nie wszystkie manufaktury utrzymały się na rynku, nie mogąc konkurować z większymi zakładami.


mydło marsylskie oliwkowe
Sprzedaż nieustannie rosła. Na początku XX wieku produkcja sięgała dziesiątek tysięcy ton rocznie. Obie wojny światowe, a po nich także rozwój sprzedaży detergentów produkowanych przemysłowo sprawił, że o mydle marsylskim na chwilkę świat zapomniał. Od kilku lat mydło marsylskie znów cieszy się rosnącą popularnością. Jednak obecnie zaledwie cztery zakłady mydlarskie produkują tradycyjne mydła marsylskie. Jednym z nich jest Savonnerie du Midi. Ich mydła "La Corvette" od niedawna są dostępne w naszej drogerii. Zastosowanie mydła marsylskiego


Mydło marsylskie nadaje się zarówno do pielęgnacji ciała wszystkich domowników (a nawet sierści naszych czworonożnych przyjaciół), a także do stosowania jako środek bakteriobójczy oraz uniwersalny bazowy produkt "chemii domowej".

Polecane jest do każdego typu skóry - także tej wrażliwej, dziecięcej czy atopowej . Nie wysusza, a delikatnie myjąc - dzięki dużej zawartości olejów roślinnych - także natłuszcza. Dzięki właściwościom antyseptycznym, dobrze sprawdza się przy skórze problematycznej oraz trądzikowej. Oczywiście myć nim można nie tylko twarz - również całe ciało. Może być stosowane także do higieny intymnej. Stanowi też skuteczną alternatywę dla szamponu (wymagana jest wówczas jednak jakaś kwaśna płukanka, a włosy muszą "lubić" mycie mydłem).


mydło marsylskie do usuwania plam
Mydło do usuwania plam z dodatkiem orzechów piorących, 250g, La Corvette


Mydło marsylskie skutecznie dezynfekuje też otarcia i rany. Świetnie nadaje się do prania - zarówno ręcznego, jak i w pralce. Radzi sobie nieźle z plamami. Jest idealne do "zapierki" wyjątkowo mocno zabrudzonych ubrań. Stanowi też znakomitą bazę do domowych środków czystości DIY. Płatki z mydła marsylskiego doskonale sprawdzą się w proszkach i płynach do prania, a po prostu rozpuszczone w wodzie - umyją nam podłogi, nie pozostawiając smug.


Podobno kawałek mydła marsylskiego włożonego w nogi łóżka na czas snu, odpędza bolesne skurcze łydek. To jedna z mądrości ludowych, funkcjonującą do dziś nie tylko we Francji. Taką opinię o działaniu mydła marsylskiego, znaleźć można także w podaniach naszych babć. My jeszcze tego działania mydła nie sprawdzaliśmy. Może dlatego, że szczęśliwie - łydki nam dotąd nie dokuczały… :-) Jeśli zaczną - nie omieszkamy sprawdzić skuteczność tej rady. 

Źródła:
www.savon-de-marseille-traditionnel.fr
www.la-corvette.com

Artykuł dodano dnia: 2018-08-01 by Anna Adamska Home, Poradnik, Naturalne kosmetyki 18246

O autorce / autorze ;)

Komentarze

Porównać 0
Wyświetleń
Dalej

Brak produktów

To be determined Przesyłka (domyślna 1)
0,00 zł Podatek
0,00 zł Razem:

Podane ceny są cenami brutto

Realizuj Zamówienie