compare Porównaj (0)

Nie masz konta?

Zarejestruj się
Wybierz temat
Mydło aleppo. Właściwości, wykorzystanie, jakość i opinie
blog article icon

Mydło aleppo. Właściwości, wykorzystanie, jakość i opinie

Naturalne kosmetyki

Mydło aleppo jest wyjątkowe: w pełni naturalne, o niebywale prostym składzie, niezmiennej od stuleci recepturze, nadal produkowane w tradycyjny sposób i w tym samym miejscu - działające na skórę nie tylko odżywczo, ale i leczniczo. Mydło Aleppo, bo o nim właśnie mowa, to niezwykły produkt o wielu zastosowaniach. Chcecie je poznać?

Mydło aleppo - wszystko co musisz wiedzieć jeżeli nie masz czasu czytać 

  • Mydło Aleppo, to naturalne syryjskie mydło oliwkowo-laurowe, wytwarzane w tradycyjny sposób - niezmienny od stuleci;
  • Uważane jest za pierwowzór mydła w ogóle;
  • Oryginalne mydła Aleppo marki Najel nadal wytwarzane są według starej receptury na terenie Syrii, w okolicach miasta Aleppo;
  • Mydło Aleppo nie tylko myje, ale i nawilża, odżywia oraz działa antyseptycznie, przeciwgrzybiczo i przeciwświądowo;
  • Mydło oliwkowo-laurowe polecane jest zarówno do mycia zdrowej skóry, w tym także niemowlęcej, a także leczniczo - u osób borykających się z dermatozami;
  • Mydło Aleppo ma wiele zastosowań - może służyć zarówno do oczyszczania i odżywiania skóry twarzy, a także do mycia całego ciała, w tym również okolic intymnych. Doskonale sprawdza się jako zamiennik szamponu, kremu do golenia, proszku do prania, a nawet środka do pielęgnacji sierści zwierząt.
  • Mydło Aleppo jest bardzo wydajne, jednak trzeba je odpowiednio przechowywać - z dala od wilgoci.

Składniki 

Sekret mydła Aleppo to dwa naturalne składniki - oliwa z oliwek oraz olej laurowy (uzupełnione o substancję zmydlającą i wodę) i chyba najważniejsze - oryginalny sposób produkcji.

Jak powstaje mydło aleppo?

Mydła Aleppo, niezmiennie od stuleci, gotowane są w kadziach, rozlewane do wielkich form, w których zastygają, po czym są "ręcznie" cięte w kostki (dlatego mogą się między sobą nieco różnić wagowo).

Każda kostka mydła jest stemplowana i układana na paletach według zawartości oleju laurowego, po czym rozpoczyna się etap suszenia, który trwa ok. 9 miesięcy. Podczas tego okresu, mydła utleniają się na powierzchni i zmieniają kolor z zielonego na "pustynny" odcień brązu. Dopiero po przecięciu mydła, naszym oczom ukazuje się "oryginalny" kolor mydła Aleppo (sprzed etapu suszenia).

Historia mydła Aleppo sięga daleko - tak daleko, że te tradycyjne mydła oliwkowo-laurowe, uważane są za pierwsze mydła na świecie. Wyrabiane były przez Fenicjan już kilka tysięcy lat temu.

Oryginalne mydła Aleppo wytwarzane były (i są nadal!) na terenie aglomeracji syryjskiego miasta Aleppo. Przez wiele pokoleń, tradycyjna receptura oraz proces produkcyjny (ręczny), strzeżona w syryjskich rodzinach, przekazywana była jedynie potomnym. Była i nadal jest w rękach mieszkańców tego regionu. Choć historia mydła Aleppo sięga setek lat, to międzynarodową popularność przyniosły mu dopiero ostatnie dziesięciolecia. Obecnie, mimo że proces produkcyjny jest mocno skomplikowany przez sytuację społeczno-polityczną, niektórzy producenci nadal w okolicach Aleppo wytwarzają mydła według dawnej receptury - w tym m.in. firma SAS/NAJJAR - właściciel marki Najel. Tu możecie obejrzeć wypowiedź Manara Najjara na temat produkcji mydeł Najel w Syrii.


Mydła Aleppo NAJEL

Mydła NAJEL nadal produkowane są w rejonie Aleppo (źródło: najel.net)

Mydło Aleppo - dla każdego

Mydło Aleppo to całkiem naturalny i uniwersalny produkt - dla każdego typu cery i dla każdego, także dla dzieci. Głównie polecany jest jednak osobom borykającymi się z problemami skórnymi, takimi jak egzema, łuszczyca, łojotok, czy trądzik.

Jak wcześniej wspomniałam, oryginalna receptura mydła Aleppo, bazuje na zaledwie dwóch składnikach: oliwie z oliwek oraz oleju laurowym. Kostki różnią się między sobą ich zawartością, a to determinuje także właściwości konkretnego mydła.

Zmydlona oliwa z oliwek skutecznie myje i odżywia skórę, pozostawiając ją miękką i delikatną.

Olej laurowy nadaje mydłu właściwości dezynfekujące, antygrzybicze, przeciwzapalne i regenerujące. Im wyższe stężenie oleju, tym bardziej mydło działa kojąco oraz leczniczo na podrażnioną i zmienioną chorobowo skórę.

Stężenia oleju laurowego w mydle Aleppo

Informację o stężeniu oleju laurowego w mydle aleppo znajdziemy zawsze na opakowaniu. W przypadku mydła Najel przykładowe stężenia to:

Dostępne jest również mydło aleppo w płynie (w różnych stężeniach).

Uwaga! W naszej ofercie nie znajdziecie mydła aleppo o zawartości więcej niż 40% oleju laurowego. Takie mydło nie występowało w syryjskiej tradycji a naukowcy zwracają uwagę na to, że nie ma ono właściwości myjących.

Jakie mydło aleppo dla dzieci?

Mydła, w których oleju laurowego jest mniej, polecane są do codziennej pielęgnacji dla wszystkich typów skóry, także dzieci. Wyższe stężenia najwięcej pożytku przyniosą posiadaczom skóry problematycznej.

Swoją przygodę z mydłem Aleppo najlepiej zacząć od niższej zawartości oleju laurowego i sukcesywnie, jeśli będzie taka potrzeba, stosować mydła z coraz większą jego ilością. Użycie wysokiego stężenia na "nieprzygotowaną" skórę, może (choć nie musi) przynieść odwrotny skutek od zamierzonego - nadmiernie przesuszyć skórę, prowadząc do jej podrażnienia.

Mydło Aleppo może także występować w wersji z oliwą z oliwek "solo" (mydło aleppo 100% oliwkowe). Taki produkt nie posiada właściwości antybakteryjnych. Jest za to kwintesencją naturalnej, delikatnej i nawilżającej pielęgnacji. Zapach mydła Aleppo jest dość specyficzny. Przyznam szczerze, że nie od razu go pokochałam. Początkowo kojarzył mi się z wonią... mokrej ścierki. Teraz ten zapach uwielbiam:)

Wersje z dodatkami

Producenci coraz częściej eksperymentują - wzbogacając tradycyjne mydło Aleppo innymi naturalnymi substancjami, wzmagającymi jego pielęgnacyjne działanie. Dodatek jaśminu pozostawi na skórze przyjemny filtr niewymagający już zastosowania perfum. Do tego zniweluje ewentualne efekty starzenia się skóry. Podobny antystarzeniowy i wygładzający efekt uzyskamy, stosując mydło aleppo z dodatkiem oleju z czarnuszki.

Chcąc jeszcze bardziej odżywić swoją skórę, otulając się przy tym miodową słodyczą - możemy wybrać mydło aleppo z dodatkiem odżywczego miodu.

Mydełka kadzidłowe NAJEL

Mydłełka kadzidłowe NAJEL


Do czego można wykorzystać mydło Aleppo?

Mydło Aleppo jako środeka myjący do skóry twarzy i całego ciała

Mydłem Aleppo myje się... w taki sam sposób jak innymi mydłami w kostce. Jedyną różnicą jest wielkość i twardość mydła oliwkowo-laurowego. Najczęściej spotykane mają wagę ok 200 gram i są naprawdę imponujących rozmiarów. Poza tym, że kostka Aleppo wygląda fantastycznie, jest też dość kanciasta, a przez to bywa nieporęczna. Te pierwsze niedogodności warto jednak przetrwać. Z czasem mydło się zaokrągli i stanie się łatwiejsze w użytkowaniu (a im dłużej używane, tym bardziej będzie też zielone;)). Żeby ułatwić sobie mycie już od samego początku, można je pokroić na mniejsze kawałki (ostrym nożem, bo mydło Aleppo jest bardzo twarde).

Naturalne oczyszczanie twarzy + maseczka

Skóra twarzy nie wybacza błędów w pielęgnacji. Pamiętajmy więc o wyrównaniu PH skóry po jej umyciu - czyli o użyciu substancji tonizującej (toniku, hydrolatu czy naparu ziołowego, który dobrze służy naszej cerze). Do codziennego mycia twarzy nadają się mydła z najniższą zawartoscią oleju laurowego (będą leczyć lekkie zmiany skórne) lub 100 % mydło z oliwy z oliwek. Do stosowania leczniczego - warto wybrać większe stężenie.
Na twarz można też nałożyć samą mydlaną pianę, odczekać kilka minut i spłukać. Taka maseczka z mydła Aleppo wydobędzie z niego to, co najlepsze. Skóra będzie nie tylko nawilżona, ale i pięknie odżywiona.

Mycie całego ciała

Mydło oliwkowo-laurowe równie dobrze nadaje się do mycia całego ciała. Przed zmyciem, pianę można chwilkę przetrzymać na skórze. Dzięki temu składniki odżywcze będa miały szanse głebiej wniknąć i jeszcze lepiej ją odżywić. To idealny wybór, zwłaszcza jeśli na naszym ciele (dekolcie, plecach czy ramionach) pojawiają się niedoskonałości, są podrażnienia lub inne zmiany związane z dermatozami. Do pielęgnacji zdrowej, dziecięcej (nawet niemowlęcej) skóry najlepiej wybrać mydło oliwkowe Aleppo - bez oleju laurowego w składzie. Dzieciom z AZS i innymi dolegliwościami skórnymi, w uspokojeniu objawów choroby, powinno pomóc mydło z odpowiednim stężeniem oleju laurowego.

mydło Aleppo

Mydło Aleppo marki NAJEL (używane od kilku miesięcy)

Mydło do higieny intymnej

Wiele naszych klientek używa mydła Aleppo do mycia okolic intymnych. Dzięki niemu ustępuje uczucie swędzenia, pieczenia i podrażnienia. Leczy stane zapalne i chroni przed ich nawrotami. Uwaga! To kwestia indywidualna. Jednym kobietom mydło Aleppo będzie służyć. Innym - niekoniecznie - powodując lub wzmagając dyskomfort. Warto sprawdzić więc na sobie - zwłaszcza jeśli mydło i tak mamy w domu.

Zamiast szamponu (zwłaszcza przy łupieżu)

Mydło Aleppo świetnie oczyści także skórę głowy i włosy. Wystarczy... zmydlic mydło i umyć włosy samą pianią. Jeśli nie nęka nas łupież, odpowiednie będzie mydło o mniejszej zawartości oleju laurowego. Jeśli jednak mamy problem z nadmierną produkcją sebum, z łupieżem lub jakąkolwiek inną dolegliwość skóry głowy, leczniczo podziałać na nią może wyższe stężenie oleju laurowego. Niestety nie każde włosy lubią mycie mydłem. Jedne będą od razu wyglądały świetnie. Inne będą wymagały nałożenia odżywki lub płukanki octowej - albo obu na raz.

Krem do golenia

Aleppo działa i nawilżająco, i antybakteryjnie - to idealne połączenie dla środka służącego do golenia:) Mydło należy spienić i nałożyć kremową mydlaną pianę na skórę. Po goleniu warto jednak jeszcze dodatkowo ją nawilżyć (u mnie sprawdza się w tym celu olej kokosowy).

Mydło aleppo a pranie 

Mydło Aleppo to dobra opcja do prania dziecięcych ubranek, zwłaszcza gdy w domu mamy mniejszych (ale i większych) atopików. Olej laurowy zadziała antyseptycznie. Mydło Aleppo jest antyalergiczne, więc skóra po kontakcie z tkaninami w nim pranymi, nie poniesie żadnego uszczerbku. Mydło można zetrzeć na tarce, tworząc płatki mydlane do prania lub roztopić w wodzie, tworząc emulsję. Idealnie sprawdzi się także jako środek do zapierania ubrań, w tym i uporczywych plam.

Mydło Aleppo 100% oliwkowe

Mydło odplamiające

Mycie zwierząt domowych

Mycie mydłem Aleppo może być także bezpiecznym naturalnym sposobem na pielęgnację sierści pupili domowych. Jednak tu lepiej wybrać mydło w 100 % oliwkowe.

Jak przechowywać mydło aleppo?

Jeśli mydło Aleppo będzie trzymane w wilgoci - po prostu się rozpuści, przeistaczając się w zielono-brunatną maź (a szkoda przecież zmarnować takie bogactwo składników). Za to przechowywane w odpowiedni sposób, jest bardzo wydajne! Najlepiej więc przechowywać je na odprowadzającej wodę mydelniczce (świetnie się sprawdzi ażurowa drewniana, ustawiona na ceramicznej podstawce). Wtedy mydło Aleppo będzie służyło nam bardzo długo, dając szansę na sprawdzenie jego skuteczności we wszystkich możliwych zastosowaniach:-)

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Informacje dotyczące plików cookies

Ta witryna korzysta z własnych plików cookie, aby zapewnić Ci najwyższy poziom doświadczenia na naszej stronie.

Zarządzanie plikami cookies

Ładowanie...