compare Porównaj (0)

Nie masz konta?

Zarejestruj się
Wybierz temat
Naturalne pasty do zębów bez fluoru: kup lub zrób samodzielnie!
blog article icon

Naturalne pasty do zębów bez fluoru: kup lub zrób samodzielnie!

Poradnik

Naturalna pasta do zębów bez fluoru - dlaczego niektórzy konsumenci poszukują właśnie takiego produktu? Czym się on wyróznia? Wybór pasty do zębów bywa wielkim wyzwaniem, zwłaszcza gdy nie do końca rozumiemy składy INCI i nazwy kryjące tak naprawdę najważniejsze informacje o kosmetyku. A dobrze by było, żeby to był kosmetyk naturalny. Dodatkowo niektórzy chcą, by był bez fluoru. Dobrze smakował i odświeżał jamę ustną. No a co z porządnym czyszczeniem zębów? To chyba podstawowe kryterium, które powinno nam przyświecać?

Naturalne pasty do zębów - skrót dla niemających czasu:

  • Wybór pasty bez fluoru jest kwestią indywidualną. Faktem jest jednak, że naturalne kosmetyki do zębów często są go pozbawione.
  • Dla zębów najważniejsze jest umiejętne i regularne szczotkowanie i/lub nitkowanie.
  • Możesz śmiało wybrać którąś z polecanych przez nas past do zębów, dostępnych w BetterLand.
  • Możesz też spróbować zrobić własną pastę do zębów (przepis na końcu).

Dlaczego naturalne pasty do zębów bez fluoru?

Fluorek sodu, obecny w większości dostępnych past do zębów, jest składnikiem kontrowersyjnym wśród osób wybierających naturalne kosmetyki. Choć według stomatologów w niewielkiej ilości pomaga wzmacniać szkliwo, wiadomo, że w większej ilości nam szkodzi. Fluor jest obecny w naszym pożywieniu i w wodzie, dlatego czasem trudno ocenić, jaką jego dawkę przyjmujemy.

Nie jest tajemnicą, że w higienie jamy ustnej, a szczególnie zębów i dziąseł, najważniejsze jest regularne szczotkowanie i/lub nitkowanie w celu usuwania resztek jedzenia oraz płytki nazębnej. Tak naprawdę skład pasty do zębów ma drugorzędne znaczenie, jeśli prawidłowo i systematycznie (2-3 razy dziennie) oczyszczamy nasze zęby z osadu, resztek pokarmu, bakterii.

>> O prawidłowym nitkowaniu zębów przeczytasz tutaj.

W ciągu dnia naszym sprzymierzeńcem jest ślina, która ma właściwości antybakteryjne i pomaga w zwalczaniu niechcianych zarazków w ustach. Tymczasem w nocy, podczas snu, śliny wydziela się na tyle mało, że wszystkie bakterie chorobotwórcze mają pole do popisu. Dlatego najważniejszym myciem zębów w ciągu dnia jest to po ostatnim posiłku, tuż przed snem. Tego zabiegu higienicznego nie powinniśmy nigdy odpuszczać.

Naturalne pasty do zębów bez fluoru (a także żele i proszki) dostępne w Better Land różnią się pod względem intensywności smaku, zawartości ziół i dodatków, krajem pochodzenia, certyfikatami i ceną. W moim mniemaniu najważniejsze będzie jednak zawsze solidne szczotkowanie. Nie zastąpi go nawet najbardziej wymyślna pasta. Dlatego, jeśli macie ochotę zrobić własną pastę do zębów, nie wahajcie się, tylko skorzystajcie z przepisu na dole artykułu!

Przegląd past do zębów bez fluoru dostępnych w Better Land (kolejność alfabetyczna)

Apeiron

Kraj pochodzenia: Indie

Certyfikaty: BDIH, Vegan, Homeopathy compatibile (niebieska)

Gdzie kupić: >> pasta do zębów apeiron niebieska | pasta do zębów apeiron zielona

Pasty do zębów zawierające cały pakiet ziół dobranych według ajurwedy, czyli pochodzącej ze starożytności nauki o zdrowiu i leczeniu, rozwijającej się przez wieki na terenie Indii.

Naturalne pasty do zebow Apeiron są wyborem zdecydowanie rekomendowanym przez Better Land! Jeśli masz wątpliwości, której pasty spróbować najpierw, zacznij od niebieskiej lub zielonej Apeiron.

Ich skład został wymyślony przez dwie kobiety zakochane w Ajurwedzie, które przekazały recepturę swojemu przyjacielowi. Pasty Apeiron powstały z miłości do natury.

Pasty różnią się smakiem. Niebieska jest łagodna i nieco słodka. Zielona, dzięki zawartości olejków z mięty i eukaliptusa, ostrzejsza i mocno odświeżająca.

Skład:

Niebieska: Calcium Carbonate, Aqua, Glycerin, Sorbitol, Glyzyrrhiza glabra bark*, Silica, Melia azadirachta bark*, Salvadora persica root*, Punica granatum pericarp*, Zizyphus jujuba fruit*, Syzygium jambolana bark*, Eugenia caryophyllus bark*, Juglans regia shell*, Barleria prionitis bark*, Prunus amygdalus shell*, Terminalia sericea nut*, Quercus infectoria bark*, Zanthoxylum americanum bark*, Zanthoxylum alatum bark*, Caesalpinia sappans bark*, Rubia cordifolia bark*, Acacia catechu bark*, Smilax aristolochiaefolia bark*, Cinnamomum ceylanicum bark*, Mimusops elangi bark*, Anacyclus pyrethrum bark*, Carum copticum flower*, Geranium maculatum flower*, Thymus vulgaris seed*/**, Pimpinella anisum seed**, Chondrus crispus*, Sodium Benzoate

* ekstrakt, ** olejek

Zielona: Calcium Carbonate, Aqua, Glycerin, Sorbitol, Glyzyrrhiza glabra bark*, Silica, Melia azadirachta bark*, Salvadora persica root*, Punica granatum pericarp*, Zizyphus jujuba fruit*, Syzygium jambolana bark*, Eugenia caryophyllus bark*, Juglans regia shell*, Barleria prionitis bark*, Prunus amygdalus shell*, Terminalia sericea nut*, Quercus infectoria bark*, Zanthoxylum americanum bark*, Zanthoxylum alatum bark*, Caesalpinia sappans bark*, Rubia cordifolia bark*, Acacia catechu bark*, Smilax aristolochiaefolia bark*, Cinnamomum ceylanicum bark*, Mimusops elangi bark*, Anacyclus pyrethrum bark*, Carum copticum flower*, Geranium maculatum flower*, Thymus vulgaris seed*, Mentha piperita leaf**, Mentha viridis leaf**, Eucalyptus globulus leaf**, Pimpinella anisum seed**, Chondrus crispus*, Sodium Benzoate

* ekstrakt, ** olejek

Oboma myłam zęby z przyjemnością, choć zielona pasowała mi bardziej ze względu na miętowy smak. Co ciekawe na pastach widnieje informacja, że się nie pienią - dla mnie to żadne zaskoczenie, gdyż mało która naturalna pasta do zębów ma tę właściwość. Jednak rzeczywiście, jeśli spróbujecie past Apeiron po raz pierwszy, nie zdziwcie się, że nie powstanie piana.

Plusy:

  • Mocny, zdecydowany smak zielonej pasty Apeiron.

  • Delikatniejszy, ale wyrazisty smak niebieskiej pasty Apeiron.

  • 24 zioła w składzie!

  • Wersja niebieska nie zawiera mentolu, olejku miętowego ani eukaliptusowego.

  • Pasty są wegańskie.

  • Certyfikowane przez BDIH.

Minusy:

  • Pasty zawierają minimalną domieszkę karagenu, składnika o kontrowersyjnej opinii. Dlatego odradzam je jako kosmetyki dla dzieci. Podejrzewam zresztą, że i tak nie przypadnie im do gustu ich smak.

Eco Cosmetics pasta do zębów z czarnuszką

Certyfikaty: EcoCert, Vegan

Kraj pochodzenia: Niemcy

Gdzie kupić: >>tutaj

Nemiecka naturalna pasta do zębów Eco Cosmetics o wyrazistym smaku i zapachu, świetnie odświeżająca jamę ustną (mimo braku mięty w składzie). Zawiera olej z czarnuszki, mający m.in. działanie ochronne i przeciwzapalne.

Skład: Aqua (Water), Sorbitol, Nigella Sativa Extract*, Camellia Sinensis Leaf Water*, Hydrated Silica, Magnesium Carbonate, Echinacea Purpurea (Echinacea) Extract*, Salvia Officinalis Extract*, Maris Sal, Hamamelis Virginiana Extract, Nigella Sativa Oil*, Glycerin, Carvone, Alcohol, Sodium Cocoyl Glutamate and Disodium Cocoyl Glutamate, Xanthan Gum, Xylitol

* z upraw organicznych

Jedna z moich ulubionych past do zębów. Jej skład, zgodny w 100% z wymaganiami, jakie stawiamy naturalnym kosmetykom, wskazuje także na wysoką jakość składników. Pasta jest też zwięzła, tak jak lubię, i wygodna w stosowaniu.

Zalety:

  • Wysoka jakość składników.

  • Certyfikat EcoCert.

  • Zawiera ekstrakt z czarnuszki z upraw organicznych.

  • Wyrazisty smak mimo braku mięty pieprzowej w składzie.

  • Cena.

Wady:

  • Dla wrażliwych osób, także dzieci, może być za mocna.

Pasta do zębów Sylveco

Cena: 14,99 zł za 100 ml

Certyfikaty: brak

Gdzie kupić: >>tutaj

Kraj pochodzenia: Polska

To jedyna polska pasta w tym zestawieniu. Jest kosmetykiem naturalnym w dobrej cenie. Jej smak może nie przypaść do gustu każdemu, ale, co ciekawe, dość dobrze się pieni jak na naturalny kosmetyk do mycia zębów. Może Was też zaskoczyć szarobury kolor pasty.

Skład: Aqua, Glycerin, Alumina Silicate, Sorbitol, Xylitol, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Benzoate, Mentha Piperita Leaf Extract, Salvia Officinalis Leaf Extract, Rosmarinus Officinalis Leaf Extract, Eugenia Caryophyllus Flower Extract, Mentha Piperita Oil, Hydroxyethylocellulose, Allantoin, Sodium Bicarbonate, Eucalyptus Globulus Leaf Oil

Alumina Silicate w składzie nie powinno niepokoić, zwłaszcza gdy do zębów używamy glinek typu kaolin.

Zalety:

  • Jest polska.
  • Naturalny skład.
  • Cena.

Wady:

  • Nie każdy zaakceptuje jej smak.

Urtekram, pasta z miętą i zieloną herbatą 

Certyfikaty: Vegan, EcoCert COSMOS Organic

Gdzie kupić: >>tutaj

Kraj pochodzenia: Dania

Inne smaki: >>Tea tree>>Aloes>>Eukaliptus

Pasty Urtekram bardzo lubię, należą do moich ulubionych. Skład jest oparty na kredzie, która ma właściwości ścieralne.

Dzięki temu, że do wyboru są cztery smaki, można dobrać swój ulubiony.

Te pasty są dobre również dla dzieci (choć polecam tak samo dziecięce wersje past Urtekram). Certyfikat EcoCert COSMOS Organic daje gwarancję naprawde wysokiej jakości pasty, a także potwierdza, że to  nie tylko naturalny kosmetyk, ale także duża część składników jest organicznych.

Trudno mi nawet wymyślić wady pasty, dlatego ich nie wypisuję.

Skład: Calcium carbonate, aqua, glycerin**, aloe barbadensis leaf extract*, xanthan gum, mentha piperita oil*, mentha viridis oil* (aroma*), camellia sinensis leaf extract*, commiphora myrrha oil, magnolia officinalis bark extract, limonene, linalool

* z upraw organicznych, **z komponentów pochodzących z upraw organicznych

Zalety:

  • Dobra proporcja ceny do jakości.
  • Certyfikat EcoCert COSMOS Organic.
  • Bardzo dobry skład.
  • Wyrazisty smak.

Przepis na domową, naturalną pastę do zębów

Przepis jest bardzo prosty! Wystarczy, że w słoiku zmieszasz:

Na początek lepiej zrobić mniejszą ilość, żeby sprawdzić, czy takie proporcje nam odpowiadają. Zawsze możemy też dodać suszone zioła (np. rozdrobnione liście mięty). Pasta na pewno będzie różnić się od tych sklepowych, ale będzie miała również właściwości antywirusowe, antybakteryjne i antygrzybicze, a także ścierne. 

I pamiętajcie: myjemy zęby co najmniej dwa razy dziennie, po posiłkach, i koniecznie przed pójściem spać!

Joanna Baranowska

Redaktorka i dziennikarka, absolwentka UW, prowadzi proekologiczny blog Organiczni.eu. Mama dwóch synów, żona aktywisty rowerowego. Wnikliwie przygląda się wszystkiemu, co nosi nazwę "eko" i tropi greenwashing. Działa w warszawskim Stowarzyszeniu Kooperatywa Spożywcza DOBRZE.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Informacje dotyczące plików cookies

Ta witryna korzysta z własnych plików cookie, aby zapewnić Ci najwyższy poziom doświadczenia na naszej stronie.

Zarządzanie plikami cookies

Ładowanie...