Blog search

Pięć postanowień zero waste na 2018 rok!

Pięć postanowień zero waste na 2018 rok!

Jeśli jeszcze nie wiecie, czym jest zero waste, nie martwcie się: tym lepiej! Najwięcej zapału do zmian mają właśnie ci, którzy dopiero zaczynają. Zachęcamy Was do podjęcia pięciu postanowień na nowy 2018 rok. Każda mała zmiana w stronę ZW (zero waste), każde podjęte wyzwanie może być świetną zabawą i okazją do poważnych refleksji.

Skrót dla niemających czasu

1. Podejmijcie wyzwanie zero waste 2018! Spróbujcie wprowadzić na początek jedną z drobnych zmian w życiu, aby ograniczyć marnotrawstwo i produkowanie odpadów. 

2. Sprawdźcie, czy któraś z pięciu zasad zero waste jest Wam bliska, a może już je stosujecie? Pięć zasad to: odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, recyklinguj, kompostuj.

3. Odmawiajcie tego, czego nie potrzebujecie. Nie generujcie niepotrzebnych składowisk rzeczy w domu!

4. Ograniczajcie to, z czego nie możecie zrezygnować. To oszczędność czasu i pieniędzy!

5. Używajcie ponownie, czyli wybierajcie rozwiązania wielorazowe!

6. Recyklingujcie odpady, których nie możecie ograniczyć.

7. Kompostujcie odpadki organiczne.

Zero waste: czym jest?

Zero waste to idea, sposób na życie, a przede wszystkim sposób na ograniczenie naszego wpływu na planetę. Korzystamy z zasobów Ziemi niemal bez opamiętania i tylko część z nas zastanawia się całkiem poważnie, czy nie przesadzamy. Dlaczego mielibyśmy przesadzać? Choćby dlatego, że dobrowolnie zalewamy Ziemię tonami plastiku, który zanieczyszcza nasz świat, nie jest biodegradowalny, stanowi ogromne zagrożenie dla przyrody i kolejnych pokoleń.

Zero waste to nie tylko ograniczenie odpadów (prościej mówiąc: ilości śmieci, które wynosicie co jakiś czas do kontenera albo przekazujecie firmom zajmującym się odbiorem odpadów). To także niemarnowanie zasobów i ograniczenie konsumpcji.

Zapraszam Was do zastanowienia się nad pięcioma zasadami idei życia bez odpadów/marnowania.

Jeśli już od samego początku potrzebujecie większej ilości wiedzy na temat zero waste, sięgnijcie po książkę Kasi Wągrowieckiej „Życie zero waste”. Znajdziecie w niej cenne porady, jak zmienić swoje nawyki, aby ograniczyć marnotrawstwo i produkcję śmieci.

Pięć podstawowych zasad zero waste ujęto w postaci odwróconej piramidy. Nazywane są 5xR, ponieważ po angielsku brzmią: refuse, reduce, reuse, recycle, rot. Po polsku brzmi to mniej więcej tak: odmawiaj, redukuj, używaj ponownie, recyklinguj, kompostuj. Pięć pojęć, które kryją w sobie konkrety. Jesteście gotowi? Zaczynamy!

1. Odmawiaj

Najważniejsza zasada jest zarazem najtrudniejsza we wcieleniu w życie. Dlaczego? Ponieważ wymaga od nas zmiany myślenia o dobrach materialnych. Wiem, że czasem trudno jest oprzeć się pokusie kupienia czegoś na przecenie, choć wcześniej wcale nie myśleliśmy o tym zakupie. Trudno też odmówić przyjęcia darmowego gadżetu dodawanego do zakupu. Ale za każdym w takiej sytuacji razem pomyślcie, że ta oferta to wymierzona w Was manipulacja, której celem jest wywołanie Waszej konkretnej reakcji. Czy będzie to natychmiastowy zakup przecenionej odzieży, czy przyjęcie prezentu, który obudzi w Was potrzebę rewanżu. Potraktujcie to jak grę: nie dajcie się zwieść i zaskoczcie przeciwnika odmową. Satysfakcja gwarantowana!

Proponowane postanowienia na 2018 rok:

 • Zużyjecie cały zapas kosmetyków i detergentów, zanim kupicie nowe opakowania.

 • Nie skusicie się na wyprzedaże i promocje, jeśli akurat nie potrzebujecie danej rzeczy.

 • Podziękujecie za wszystkie próbki kosmetyków, dodatkowe gadżety, ekstraopakowania, gratisowe dodatki, jeśli macie pewność lub przeczucie, że z nich nie skorzystacie.

 • Skończycie z zakupami do torebek foliowych: od teraz tylko opakowania wielorazowe i bawełniane worki i torby!

2. Ograniczaj

Ta zasada dotyczy wszystkiego, z czego nie możemy zrezygnować do końca. Można ją porównać do oszczędzania (ograniczamy zużycie prądu i wody, korzystanie z samochodu, kupowanie żywności i ubrań). Dzięki niej można realnie zaoszczędzić pieniądze i miejsce w domu.

Zanim kupicie coś nowego, zastanówcie się, czy na pewno jest to konieczne. A może da się to pożyczyć albo kupić z drugiej ręki?

Proponowane postanowienia na 2018 rok:

 • Ograniczcie zakupy w opakowaniach jednorazowego użytku. Skończcie z zamawianiem jedzenia do domu/pracy, jeśli przychodzi do Was w jednorazowym pojemniku.

 • Skróćcie czas mycia się do kilku minut prysznica. Kąpiel? Najwyżej raz w miesiącu i najlepiej wspólnie z kimś jeszcze!

 • Kupujcie tylko tyle jedzenia, ile zjecie. Zanim wyruszycie na zakupy, sprawdźcie, co jest w lodówce i szafkach.

 • Nie dajcie się ponieść szaleństwu mody! Kupujcie ubrania, które są Wam potrzebne. Lepiej kupować rzadziej, a wybierać lepszą jakość. Warto też poznać second-handy w okolicy!

3. Używaj ponownie

Stawiajcie na to, co jest wielorazowe. Zapomnijcie o kupowaniu wody w butelkach – korzystajcie z kranówki! (Jeśli boicie się pić wodę prosto z kranu, przegotujcie ją).

Skończcie z używaniem plastikowych torebek, talerzyków, kubków, sztućców. Zaopatrzcie się w odpowiedni bidon, a także pojemniki na żywność.

Zużywajcie produkty spożywcze do samego końca. Jeśli obieracie warzywa, umyjcie je wcześniej, a obierki przechowajcie w zamrażalniku – wykorzystacie je potem do zrobienia zupy!

Proponowane postanowienia na 2018 rok:

 • Skompletujcie swój zestaw naczyń wielorazowych: kubek, termos, sztućce, pojemnik. Używajcie go zamiast naczyń jednorazowych. Nie bójcie się prosić o nalanie kawy w kawiarni do własnego kubka!

 • Dla pań wspaniałym rozwiązaniem są kubeczki menstruacyjne lub podpaski wielorazowe. Sprawdźcie je!
 • Zanim coś wyrzucicie do kosza, pomyślcie, czy ów śmieć nie przyda się jeszcze na coś? Może część odpadków nie musi kończyć jeszcze swojej kariery na wysypisku?

 • Zachowujcie zakręcane butelki i słoiki po produktach spożywczych, na pewno się przydadzą. Jeśli nie Wam, to być może komuś z Waszej okolicy. Ogłoście w internecie, co macie na zbyciu, a z pewnością ktoś się po nie zgłosi!

4. Recyklinguj

Jeśli już trzeba wybrać jakieś opakowanie lub rzecz, która posłuży tylko raz, dobrze, aby była to rzecz wykonana z surowca odnawialnego. Najlepszymi surowcami są metale i szkło opakowaniowe – można je przetwarzać w nieskończoność.

Recykling w naszym kraju nie jest na wysokim poziomie, dlatego warto ograniczać zużycie wszelkich surowców, nawet jeśli są one zbierane do powtórnego użycia. Poszukajcie w okolicy punktu odbioru korków plastikowych albo makulatury, często są one zbierane w celu wsparcia szlachetnych akcji charytatywnych.

Proponowane postanowienia na 2018 rok:

 • Uważnie segregujcie śmieci zgodnie z zasadami obowiązującymi w Waszej gminie.

 • Wybierajcie opakowania i produkty wykonane z surowców odnawialnych.

 • Przestawcie się na papier toaletowy z makulatury.

 • Jeśli macie w okolicy skup surowców, oddawajcie swoje odpady bezpośrednio do nich. Dzięki temu zwiększycie szanse na odpowiednie przetworzenie surowców.

 • Możecie też oddawać surowce osobom wykluczonym, które szukają makulatury czy puszek na śmietnikach, aby sprzedać je dla kilkudziesięciu groszy. Ich działalność i wnikliwość gwarantuje lepszy poziom sortowania śmieci, niż możemy sobie wyobrazić!

5. Kompostuj

Odpadki organiczne sprawiają nam dużo kłopotu, ponieważ szybko się psują i wydzielają brzydki zapach. Kiedy znajdą się w Waszym koszu na śmieci, trudno będzie wykorzystać ich potencjał, a zapewniam, że takie śmieci są prawdziwym bogactwem dla naszej planety.

Postawienie kompostownika, czy to w ogrodzie, czy to na balkonie, czy nawet w kuchni, zrewolucjonizuje Wasze życie. Zapewniam Was o tym całkowicie szczerze, ponieważ zrobiłam i postawiłam kompostownik we własnej kuchni w bloku i była to jedna z najlepszych moich tegorocznych decyzji.

Ogrodowy kompostownik to zazwyczaj najmniejszy problem - nie wymaga takiej troski jak ten w domu, ponieważ pracujące w nim dżdżownice i inne pożyteczne organizmy dbają o jego jakość. Niemniej jednak czasem trzeba go przerzucić, a czasem podlać, czasem dodać do niego odpowiedniej materii.

Domowy kompostownik to wyższa szkoła jazdy, ponieważ… trzeba przekonać do niego domowników. Nawet jeśli całkowicie szczerze zapewnicie innych mieszkańców, że kompostownik nie będzie śmierdział, to tylko ich dobra wola zadecyduje, czy pozwolą Wam na ten eksperyment.

Ze swojej strony mogę całkowicie uczciwie zapewnić, że prawidłowo prowadzony kompostownik nie śmierdzi i że jego obecność w domu może stać się źródłem ogromnej satysfakcji i fascynacji. Odsyłam Was do mojego tekstu na temat budowy kompostownika i zachęcam do spróbowania postawienia własnego!

Proponowane postanowienia na 2018 rok:

 • Dowiecie się więcej o kompostowaniu.

 • Zaczniecie gromadzić odpadki organiczne w osobnym pojemniku (w niektórych gminach jest to już obowiązkowe).

 • Rozważycie postawienie własnego kompostownika.

 • Poszukacie otwartego kompostownika w swojej okolicy.

To jak, zaczynamy? Powodzenia! Liczy się najmniejsza zmiana w naszym życiu!

Artykuł dodano dnia: 2017-12-27 by Joanna Baranowska Home, Poradnik 3593

O autorce / autorze ;)

Redaktorka i dziennikarka, absolwentka UW, prowadzi proekologiczny blog Organiczni.eu. Mama dwóch synów, żona aktywisty rowerowego. Wnikliwie przygląda się wszystkiemu, co nosi nazwę "eko" i tropi greenwashing. Działa w warszawskim Stowarzyszeniu Kooperatywa Spożywcza DOBRZE.

Komentarze

Porównać 0
Wyświetleń
Dalej

Brak produktów

To be determined Przesyłka (domyślna 1)
0,00 zł Podatek
0,00 zł Razem:

Podane ceny są cenami brutto

Realizuj Zamówienie