compare Porównaj (0)

Nie masz konta?

Zarejestruj się
Wybierz temat
Sprawdź, czy masz tykającą bombę w torebce
blog article icon

Sprawdź, czy masz tykającą bombę w torebce

Poradnik

Na co dzień zajmuję się uzyskiwaniem dla przedsiębiorców decyzji uwarunkowań środowiskowych. Jest to dokument, który musi posiadać pewna grupa przedsięwzięć (mogących potencjalnie negatywnie lub negatywnie oddziaływać na środowisko np. stacje paliw). Do tej grupy zalicza się zakład, w którym realizowane będzie już samo konfekcjonowanie lakierów do paznokci (bez ich produkcji, która również wymaga uzyskania DUŚ) czyli przelewanie ze zbiorczych pojemników do małych buteleczek znanych nam ze sklepowych półek. Opracowanie środowiskowe to obszerny dokument oceny oddziaływania na środowisko tego typu działalności ze wskazaniem emisji zanieczyszczeń do powietrza itp. Zatem, patrząc na lakiery do paznokci przez pryzmat specjalisty ds. ochrony środowiska za każdym razem myślę o tym, że wiele z nas ma w kosmetyczce małą tykającą bombę chemiczną. I większość z nas nie jest tego kompletnie świadoma.

Będący przedmiotem luksusu, lakier do paznokci bywa u niektórych częścią codziennej rutyny kosmetycznej. Niestety, nie każdy wie, że niektóre substancje użyte do stworzenia lakieru do paznokci są toksyczne. Jeśli lubisz malować paznokcie to koniecznie przeczytaj i dowiedz się, jakich składników unikać i które lakiery są bezpieczne.

Pomimo, że koloryzacja paznokci sięga starożytnych czasów, to lakier, który współcześnie jest nam znany, to praktycznie w całości twór XX wieku. Niestety sztuczny.

Lakier do paznokci składa się z czterech podstawowych składników. Nitroceluloza, czyli azotan celulozy, jest podstawowym lepkim środkiem błonotwórczym. Żywice i plastyfikatory są dodawane w celu zwiększenia elastyczności. Pigmenty i inne barwniki uzupełniają tęczę dostępnych kolorów lakieru do paznokci. Rozpuszczalniki zapobiegają wysychaniu lakieru w buteleczce.

Toksyny

Rozpuszczalniki i plastyfikatory w lakierze do paznokci są często toksyczne. Składniki szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia to:

  • toluen,
  • octan butylu,
  • octan etylu
  • ftalan dibutylu

Ftalany…

Fungalan dibutylu, czyli DBP, był "związany z rakiem u zwierząt laboratoryjnych i przyczyną niedorozwiniętych narządów płciowych i innych długotrwałych problemów z płodnością u nowonarodzonych chłopców", zgodnie z artykułem "Pittsburgh Post-Gazette". Artykuł cytuje Stacy Malkan z Kampanii na rzecz Bezpiecznych Kosmetyków, która wyraża zaniepokojenie zwłaszcza dla pracowników salonów piękności. Nie tylko wdychają opary przez cały dzień, ale często nie wiadomo, na jaki poziom toksyn są narażeni. Lakier do paznokci do użytku w salonach jest zwolniony z przepisów wymagających podawania składników.
DBP - nie zostało jednoznacznie udowodnione, że jest szkodliwe, jednak Unia Europejska zakazała stosowania DBP w produktach do pielęgnacji osobistej sprzedawanych w Europie. W Stanach Zjednoczonych nie istnieją takie zakazy, ale niektóre salony dobrowolnie usuwają z półek produkty zawierające DBP.

Lakier do paznokci formuła „3-Free”

National Healthy Nail Salon Alliance prowadzi listę lakierów do paznokci, które można kupić bez "toksycznego trio”, czyli toluenu, DBP i formaldehydu.

Toluen to płyn, który jest używany jako rozpuszczalnik i ma znany, specyficzny zapach drażniący nozdrza. Możesz być narażony na toluen poprzez wdychanie lub poprzez kontakt skórny. Wdychanie wysokich stężeń toluenu jest szkodliwe dla układu nerwowego i może powodować uczucie pustki w głowie, nudności. Toluen jest toksyną, która może również powodować wady wrodzone i problemy rozwojowe u płodów (przy wydłużonej ekspozycji na ten związek).

Fosforan dibutylu (DBP) jest powszechnie stosowanym plastyfikatorem. Uważa się go za składnik kancerogenny, a także powodujący wady wrodzone u zwierząt laboratoryjnych.

Formaldehyd jest powszechnie używanym związkiem chemicznym do konserwacji martwych zwierząt (i ludzi). Jego opary są groźne i mogą wywoływać astmę. Formaldehyd jest również znanym czynnikiem rakotwórczym.


Ale nie tylko te substancje zawiera lakier do paznokci. Pozostałe, równie niebezpieczne to:

Żywica formaldehydowa jest pochodną formaldehydu, używana głównie do produkcji powłok i klejów. Nie jest tak toksyczny jak formaldehyd, ale może być alergenem.

Kamfora to trucizna, która może powodować napady padaczkowe i dezorientację, jeśli jest stosowana w dużych dawkach. Ten środek chemiczny pozbawia paznokci składników odżywczych i powoduje żółte zabarwienie naturalnej płytki paznokci.

Fosforan trójfenylu (TPHP) to substancja chemiczna stosowana w tworzywach sztucznych w celu poprawy elastyczności i jako środek opóźniający palenie. Szereg badań na zwierzętach i badań in vitro sugeruje, że może to być substancja zaburzająca gospodarkę hormonalną.
Naukowcy z Duke University przetestowali mocz 26 kobiet, które niedawno pomalowały paznokcie i znaleźli dowody obecności TPHP u każdej z nich.
TPHP znajduje się na etykietach składników szerokiej gamy lakierów do paznokci dostępnych obecnie na rynku. Spośród ponad 3000 produktów do paznokci w bazie danych EWG Deep Deep, połowa z nich posiada TPHP. Lakiery, które zawierają TPHP to takie popularne marki jak Sally Hansen, Revlon i Wet N Wild, Maybelline.

Ksylen działa drażniąco na skórę, oczy i drogi oddechowe. Może powodować ogólnoustrojową toksyczność po spożyciu lub wdychaniu. Najczęstszą drogą narażenia jest wdychanie. Objawy zatrucia ksylenem obejmują działania OUN (ból głowy, zawroty głowy, senność, podniecenie, drżenie, śpiączka), arytmie komorowe, ostry obrzęk płuc, nudności, wymioty i zaburzenie czynności wątroby.

Lakiery dla dzieci


Zwykły lakier do paznokci ma wiele niebezpiecznych składników. Niestety nawet te przeznaczone dla dzieci (komercyjne) lakiery zawierają toluen, parabeny, żywice formaldehydowe czy kamfory.

Oczywiście mamy wybór, albo zabronić malować dziecku paznokcie, lub użyć lakieru z bezpieczną formułą.
Lakiery o przyjaznej nazwie Snails (ślimaki) to tylko sprytne połączenie wody, polimeru akrylowego i nieszkodliwych barwników. 

Aby je zmyć nie trzeba używać środków chemicznych jak zmywacze, wystarczy… woda. Ich skład oparty jest na wodzie, więc zmywają się mydłem i wodą (także z ubrań, tkanin i innych powierzchni). Wbrew pozorom nie wystarczy jednorazowe umycie rąk wodą z mydłem, lakier przetrwa więcej :)
Każda część opakowania lakierów marki Snails może być poddana recyklingowi. Warto dodać, że produkt ten nie był testowany na zwierzętach.

Lakiery do paznokci są produkowane we Francji, a bezołowiowe butelki o wysokiej jakości są importowane z Włoch. Co ważne pojemność lakierów jest porównywalna z ogólnodostępnymi na rynku.


Produkcja lakierów Snails, które należą do gamy produktów S'N'B odbywa się w Atenach, w Grecji, gdzie znajduje się siedziba główna i magazyn firmy.

Bezpieczna alternatywa czyli formuła 3-FREE, 8-FREE, 10-FREE, 12-FREE

Wbrew powszechnemu mniemaniu formuła "X- FREE" to nie gama lakierów stricte dla alergików, ale lakiery, które są bezpieczną alternatywą dla tych ogólnodostępnych. Tak, dobrze rozumiesz, lakiery komercyjne zawierają (przeważnie) cały szereg niebezpiecznych składników groźnych dla naszego organizmu.

Na szczęście kobieta, która chce mieć ładne paznokcie nie musi uciekać się do podbierania bezpiecznego lakieru dziecku. W ofercie S'N'B znajdziemy całą gamę kolorów przeznaczonych dla dorosłych – są bardziej trwałe. Pamiętajcie, że używanie przez nas lakierów ma ogromny wpływ na zdrowie naszego nienarodzonego dziecka, czy też dziecka, które karmimy piersią. Jak już wcześniej wspomniano, związki zawarte w lakierach przedostają się do naszego organizmu.

W jaki sposób sprawdzić czy mój lakier jest bezpieczny?

Pamiętajmy, że producent "chwali się" dobry składem, zatem na pewno nie umknie naszej uwadze fakt bezpiecznej formuły. Jeśli nie mamy pewności, albo druk na flakoniku jest bardzo drobny zwróćmy się z zapytaniem do źródła czyli producenta/dystrybutora. Szczerze, na żadnej półce w drogerii "sieciowej" nie spotkałam się z bezpiecznym lakierem do paznokci. Próżno też (niestety) szukać ich u kosmetyczek. Wbrew pozorom, bezpieczne lakiery nie są szczególnie drogie w porównaniu do innych, markowych.

Choć często w przypadku „zdrowych” produktów za jakość płacimy więcej. Ja uważam, że zdrowie nie ma ceny i warto zainwestować w sprawdzone produkty, szczególnie, że lakier do paznokci jest zachcianką, z której korzysta się raz na jakiś czas. Które z Was ma kilka lakierów do paznokci w domu? Z ilu się naprawdę korzysta, a ile się wyrzuca do kosza niezużytych buteleczek? Warto się zastanowić.

Uwaga! Każdy manicure może upiększyć paznokcie, ale może szybko zmienić się w koszmar, jeśli jesteś uczulona na jakiekolwiek składniki lakieru do paznokci. Alergia tego typu jest sklasyfikowana jako kontaktowe zapalenie skóry, ponieważ jest wynikiem bezpośredniego kontaktu z substancją, na którą jest się uczulonym. Skonsultuj się natychmiast z lekarzem, jeżeli objawy alergii na pomalowanie paznokci obejmują bóle głowy, ponieważ może to być oznaką poważnej reakcji zwanej anafilaksją (wstrząsem anafilatycznym).

Uwaga! Nawet jeśli twoje produkty do pielęgnacji paznokci są oznaczone jako nietoksyczne, stosuj je tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach i nie wdychaj oparów.

Oprócz zaburzeń hormonalnych, dowody naukowe wskazują, że TPHP może przyczyniać się do przybierania na wadze i otyłości. W badaniach na zwierzętach powoduje problemy z reprodukcją i rozwojem. Innymi słowy, nie powinno go być w kosmetykach.

Podpisz petycję dzisiaj: KLIK

ps. Na co dzień zajmuję się uzyskiwaniem dla przedsiębiorców decyzji uwarunkowań środowiskowych. Jest to dokument, który musi posiadać pewna grupa przedsięwzięć (mogących potencjalnie negatywnie lub negatywnie oddziaływać na środowisko np. stacje paliw). Do tej grupy zalicza się zakład, w którym realizowane będzie już samo konfekcjonowanie lakierów do paznokci (bez ich produkcji, która również wymaga uzyskania DUŚ) czyli przelewanie ze zbiorczych pojemników do małych buteleczek znanych nam ze sklepowych półek. Opracowanie środowiskowe to obszerny dokument oceny oddziaływania na środowisko tego typu działalności ze wskazaniem emisji zanieczyszczeń do powietrza itp. Zatem, patrząc na lakiery do paznokci przez pryzmat specjalisty ds. ochrony środowiska za każdym razem myślę o tym, że wiele z nas ma w kosmetyczce małą tykającą bombę chemiczną. I większość z nas nie jest tego kompletnie świadoma.

Iwona Sławek

Iwona Sławek - Propaguję naturalny styl życia, zdrowe żywienie, jestem zwolenniczką karmienia piersią i porodów domowych. Na co dzień realizuję się prowadząc własną firmę ECOekspertyzy oraz portal ekotropiciel.pl. Jestem mamą trójki wyjątkowych chłopców ciekawych świata. Codziennie razem odkrywamy coś nowego, tropimy, doświadczamy. Obcujemy z naturą, zagłębiamy się w historię.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Informacje dotyczące plików cookies

Ta witryna korzysta z własnych plików cookie, aby zapewnić Ci najwyższy poziom doświadczenia na naszej stronie.

Zarządzanie plikami cookies

Ładowanie...