Blog search

5 zaskakujących zastosowań sody oczyszczonej

5 zaskakujących zastosowań sody oczyszczonej

Soda oczyszczona może nam służyć na tysiące sposobów i nie ma w tym stwierdzeniu przesady. Czasem możemy używać jej zupełnie nieświadomie. Czasem poznanie prostego tricku ułatwi nam życie.

Soda oczyszczona to jeden z moich podstawowych środków do czyszczenia domu. Używam jej do mycia łazienki, przygotowywania kostek do zmywarki oraz jako środka pochłaniającego zapachy (o tym niżej). Jej wspaniałe właściwości ścierne, dezynfekujące oraz neutralizujące brzydkie wonie sprawdzają się u mnie od lat.

Przeczytajcie o pięciu ciekawych zastosowaniach sody oczyszczonej i sprawdźcie, czy macie jej duży zapas w domu! Uniwersalna, tania i ekologiczna przyda się w każdym gospodarstwie.

  1. Pasta do zębów

Soda oczyszczona ma wspaniałe właściwości ścierne - w polerowaniu zębów jest zarówno skuteczna, jak i delikatna. W internecie znajdziemy wiele różnych przepisów na domową pastę do zębów na bazie sody oczyszczonej. Zdania dentystów są jednak podzielone - właściwości ścierne sody wzbudzają ich niepokój, ponieważ zbyt intensywne i zbyt częste jej stosowanie może uszkodzić szkliwo. Dlatego w higienie jamy ustnej zalecamy po pierwsze używanie jak najdrobniejszej sody (na przykład tej przeznaczonej do pieczenia), po drugie rozsądek i kontrolę stomatologa.

Do najprostszych przepisów należy użycie samej sody, którą posypiemy wilgotną szczoteczkę i wyszczotkujemy zęby, a następnie płuczemy jamę ustną. Taki zabieg pomaga w usuwaniu kamienia nazębnego i przebarwień, jednak nie należy powtarzać go częściej niż 2 razy w tygodniu. Jeśli soda działa drażniąco na dziąsła, być może takie szczotkowanie nie jest dla nas.

Aby przygotować naturalną pastę do zębów, można na przykład użyć sody oczyszczonej, ksylitolu i oleju kokosowego - wszystkie składniki mają działanie bakterio- i grzybobójcze. Najlepiej samemu dobrać odpowiednie proporcje, nasza propozycja to:

  • 1 łyżeczka ksylitolu rozpuszczona w 2 łyżeczkach ciepłej wody,

  • 3 łyżeczki oleju kokosowego,

  • 5-6 łyżeczek drobnej sody oczyszczonej,

  • do smaku: kilka kropli olejku eterycznego, np. miętowego.

Przed użyciem trzeba zmieszać pastę, ponieważ ma tendecję do rozdzielania się.

  1. Pochłanianie brzydkich zapachów

Ta właściwość sody pozwoli na uniknięcie niemiłych zapachów w domu bez stosowania sztucznych i niekoniecznie obojętnych dla zdrowia środków. W zależności od naszych potrzeb możemy użyć jej w koszu na śmieci - aby pozbyć się brzydkiego zapachu, wystarczy wysypać dno kubła sodą i zmieniać ją regularnie np. co dwa tygodnie.

Jeśli mamy w domu miejsce, w którym regularnie wydobywa się nieprzyjemny zapach (np. szafka, wilgotny składzik), możemy umieścić tam niedużą ilość sody w misce czy otwartej torebce. Pamiętajmy o jej wymienianiu co kilka tygodni.

Podobne zasostowanie soda będzie miała w lodówce. Niewielki (otwarty) pojemnik z wodorowęglanem sodu, umieszczony w taki sposób, aby nie wysypać niechcący jego zawartości, pomoże skutecznie pozbyć się woni z chłodziaki. Im mocnejsze zapachy w lodówce (sery, ryby, warzywa o intensywnym zapachu), tym częściej powinniśmy wymieniać wkład pojemnika.

Uwaga - znam przypadek, gdy usunięcie zapachów z lodówki było na tyle skuteczne, że jej właściciele zrezygnowali z tego sposobu. Za bardzo przyzwyczaili się do zapaszku swoich francuskich serów...

Jeśli mamy w domu palacza, nasypanie sody oczyszczonej do popielniczki powinno zmniejszyć wydobywający się z niej przykry zapach.

Właściwości sody oczyszczonej polegające na absorbcji zapachów przyda się także w innych sytuacjach - można jej używać np. do odświeżania wnętrza butów czy dywanu. Wystarczy posypać wybraną powierzchnię sodą oczyszczoną i zostawić na pół godziny - lub dłużej, jeśli problem z zapachem jest poważniejszy. Z dywanu czy butów sodę usuwamy odkurzaczem.

  1. Gaszenie ognia

Soda oczyszczona może posłużyć nam jako szybki środek do gaszenia ognia, który rozprzestrzenił się bardziej, niż tego chcieliśmy. Przyda się zarówno w sytuacjach awaryjnych (gdy np. od ognia na kuchence zapali nam się kawałek ręcznika papierowego), jak i do gaszenia grilla albo ogniska.

Soda oczyszczona lub podobne jej węglany to składnik proszku w gaśnicach proszkowych.

  1. Mycie warzyw, owoców, a szczególnie cytrusów

Wodorowęglan sodu wspaniale posłuży nam do oczyszczenia warzyw i owoców z pestycydów i innych środków ochrony roślin, zgromadzonych na zewnętrznej części plonów. Wystarczy napuścić do komory zlewu ciepłej wody, wsypać do niej czubatą łyżkę sody oczyszczonej, a następnie w roztworze zamoczyć warzywa i owoce i trzymać je w nim przez pół godziny.

Warzywa i owoce, które szczególnie chętnie posypuje się chemicznymi środkami ochrony roślin, czyścimy ręcznie. Dotyczy to zwłaszcza produktów importowanych, w tym nieekologicznych cytrusów. Takie owoce i warzywa szorujemy dłońmi, na które wcześniej wysypaliśmy trochę sody oczyszczonej. Po wszystkim dokładnie spłukujemy dłonie i produkty.

  1. Czyszczenie sierści zwierząt domowych

Soda oczyszczona sprawdzi się również w pielęgnacji naszych czworonogów. Można jej użyć do odświeżenia ich sierści bez uciekania się do kąpieli. Wystarczy, że posypiemy sodą włosie psa (kot może wykazać mniej cierpliwości, poza tym pewnie zacząłby zlizywać swoje futro) i odczekamy kwadrans lub dłużej. Teraz pora na szczotkowanie - taka kąpiel na sucho sprawi, że sierść straci niemiły zapach.

Jeśli znacie jeszcze jakieś fantastyczne zastosowania sody oczyszczonej, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu!

Ciekawe informacje na temat sody oczyszczonej znajdziesz również w książce Niezwykłe zalety zwykłej sody.

Artykuł dodano dnia: 2016-04-02 by Joanna Baranowska Home, Poradnik, Ekologiczne sprzątanie i... 4754

O autorce / autorze ;)

Redaktorka i dziennikarka, absolwentka UW, prowadzi proekologiczny blog Organiczni.eu. Mama dwóch synów, żona aktywisty rowerowego. Wnikliwie przygląda się wszystkiemu, co nosi nazwę "eko" i tropi greenwashing. Działa w warszawskim Stowarzyszeniu Kooperatywa Spożywcza DOBRZE.

Komentarze

Porównać 0
Wyświetleń
Dalej

Brak produktów

To be determined Przesyłka (domyślna 1)
0,00 zł Podatek
0,00 zł Razem:

Podane ceny są cenami brutto

Realizuj Zamówienie