compare Porównaj (0)

Nie masz konta?

Zarejestruj się
Wybierz temat
6 genialnych zastosowań oleju kokosowego. Sprawdź koniecznie!
blog article icon

6 genialnych zastosowań oleju kokosowego. Sprawdź koniecznie!

Poradnik
  • Olej kokosowy świetnie sprawdza się w kosmetyce i diecie

  • Ma niezwykłe właściwości zdrowotne dla skóry, włosów, serca i mózgu

  • Trzeba pamiętać o temperaturze spalania oleju kokosowego

  • Na oleju kokosowym bardzo skorzystają mamy i kobiety w ciąży

  • Najnowsze badania naukowe


Dawno temu, jeszcze przed moją przygodą z olejem kokosowym, dowiedziałam się, że taki olej istnieje i stosowany jest niemal do wszystkiego. Wtedy nie był on jeszcze tak popularny w Polsce, więc informacji w internecie było jak na lekarstwo, przez co byłam bardzo sceptyczna. Porzuciłam temat oleju kokosowego, ale wrócił do mnie jak bumerang przy obiedzie zrobionym przez moją koleżankę z Indii. Zachwycona smakiem jej potrawy zaczęłam wypytywać o składniki, przyprawy... Okazało się, że używa oleju kokosowego do smażenia. I do kremu do rąk. Oraz jako odżywkę do włosów. Czy to możliwe?

Właściwości oleju kokosowego

Zanurkowawszy w odmęty informacji po raz kolejny, dowiedziałam się, że olej kokosowy nie jest pierwszym lepszym olejem, a bardzo zdrową substancją, która nadaje się do wielu zastosowań. Ma właściwości antyoksydacyjne, antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne. Dzięki zawartości kwasu laurynowego, wspomaga odporność organizmu. Zawiera witaminy B2, B6, E i C, kwas foliowy, potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, sód i cynk. Naturalnym jest, że w temperaturze pokojowej olej kokosowy nie jest płynny.

Jedynym jego minusem jest jego temperatura spalania, która wynosi 177 stopni. Powyżej tej granicy traci on wiele ze swoich prozdrowotnych substancji, a niektóre z jego tłuszczy mogą przekształcać się w tłuszcze trans. Z tego powodu do smażenia lepiej używać innych tłuszczy, np. masła klarowanego (ghee), któremu do 250 stopni nic nie grozi.

Naukowcy wzięli pod lupę olej kokosowy. Co odkryli?

Olej kokosowy zawiera MTC, czyli łańcuchy triglicerydów o średniej długości. Niektóre badania sugerują, że te tłuszcze mogą przyczyniać się do utraty wagi, lecz w tej materii należy wykonać jeszcze wiele testów na większej liczbie osób. Z tego powodu należy do tych doniesień podchodzić ostrożnie. MTC lepiej sprawdzają się jako dodatek do diet osób chorych na chorobę Alzheimera czy chorobę Parkinsona poprzez wspomaganie pracy mózgu pacjentów, a tym samym poprawę ich funkcji poznawczych. Duża konsumpcja oleju kokosowego powoduje wzrost poziomu cholesterolu całkowitego oraz jego frakcji (HDL, LDL), ale jest to wzrost niższy niż w przypadku konsumpcji masła. W dodatku cząsteczki LDL stają się większe, co powoduje spadek ich negatywnych właściwości.

Stosowanie oleju z kokosa miało również dobry efekt na skórę osób z atopowym zapaleniem skóry. Po ośmiu tygodniach stosowania oleju kokosowego odczuły znaczącą poprawę stanu skóry. Odradza się jednak stosowania oleju kokosowego jako zamiennika kremów z filtrem, ponieważ jego wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) wynosi 10. Dodatkowo składniki oleju kokosowego wnikają w skórę odżywiając ją oraz we włosy chroniąc je przed uszkodzeniem. Nakłada się go w takim przypadku na włosy, pomijając skórę głowy. Co więcej, udowodniono jego korzystny wpływ na jamę ustną – redukuje ilość bakterii Streptococcus mutans przyczyniającej się do próchnicy.

Olej kokosowy extra virgin ma biały kolor

Który olej kokosowy wybrać?

Najlepszym, ale też i najdroższym, jest olej kokosowy extra virgin. Ma krótką datę przydatności do spożycia, biały kolor oraz specyficzną, niejednolitą konsystencję w postaci stałej, która nieco przypomina słoje drzewa. Do tego przyjemnie pachnie. Niestety olej kokosowy w procesie rafinacji traci swoje składniki zdrowotne. Nadal można go używać np. do pieczenia, ale nie będzie się tak dobrze sprawował, jak ten tłoczony na zimno. Przykładem organicznego oleju kokosowego nierafinowanego jest ten firmy Esent. Olej kokosowy może też występować pod innymi nazwami, takimi jak: masło kokosowe, tłuszcz kokosowy, olejek kokosowy.

Zastosowania oleju kokosowego

1. Antyperspirant bez glinu

Dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym olej kokosowy nadaje się do stosowania jako antyperspirant pod pachy i do stóp. Samodzielnie nie zmniejsza potliwości, ale powoduje redukcję przykrego zapachu. Przepis jest prosty, ponieważ wystarczy zmieszać ze sobą olej kokosowy (1/4 szklanki) z sodą oczyszczoną (3-4 łyżki). Jeżeli nie odpowiada nam konsystencja, możemy dodać nieco skrobi.

Dla poprawy parametrów produktu lub do nadania antyperspirantowi zapachu, można dodać do niego kilka kropel olejków eterycznych, np. z drzewa herbacianego, lawendowy, eukaliptusowy czy z trawy cytrynowej. Przy wykonaniu większej ilości zaleca się dodanie do antyperspirantu witaminy E, która zapobiega jełczeniu oleju kokosowego.

2. Odżywcza i relaksująca kąpiel

Dodając jedną łyżkę oleju kokosowego do kąpieli dziecka lub pięć łyżek do kąpieli osoby dorosłej, można w sposób naturalny nawilżyć skórę. Olej bez większych problemów rozpuści się w ciepłej wodzie, a jej temperatura poszerzy pory, dzięki czemu składniki odżywcze oleju kokosowego wnikną wgłąb skóry. W takiej kąpieli można również zamoczyć głowę – zbawienny wpływ oleju kokosowego na skórę głowy z problemami (np. łupieżem) oraz wzmocnienie włosów jest znany i udowodniony. Aby w pełni skorzystać z takiej kąpieli należy umyć się przed nią, a po skończeniu dać ciału chwilę na wyschnięcie.

3. Kosmetyki do twarzy

Mimo, że wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej oleju kokosowego wynosi jedynie 10, to doskonale sprawdzi się on jako krem jesienią, zimą i wczesną wiosną. W tym czasie promienie słoneczne nie bombardują aż tak naszej skóry, za to chłodne i suche powietrze wysusza ją. Nawilżanie twarzy olejem kokosowym spowoduje, że stanie się ona lepiej odżywiona, elastyczna, a także, wskutek ochrony przeciwsłonecznej, spowolni powstawanie zmarszczek oraz przebarwień skórnych. Również doskonale nawilży usta. Należy jednak zwrócić uwagę, aby nie dostał się do oczu, gdyż może powodować podrażnienia. Z nawilżających właściwości oleju kokosowego skorzystają również wyroby ze skóry.

4. Przeciw rozstępom, podrażnieniom i odparzeniom

Przyszłe i świeżo upieczone mamy na pewno pokochają pozytywne skutki stosowania oleju kokosowego. Wcieranie go wraz z olejkiem migdałowym w partie ciała narażone na rozstępy zmniejszy ich powstawanie, a do tego odżywi skórę. Olej kokosowy z powodzeniem można stosować na podrażnione brodawki lub podrażnienia skórne, np. od ramiączek stanika czy, w przypadku dziecka, od pieluszki.

5. Dla higieny jamy ustnej

Zamiast komercyjnego płynu do płukania jamy ustnej można zastosować olej kokosowy. W tym celu należy ssać olej kokosowy przez 15-20 minut, minimum raz dziennie, najlepiej rano. Spowoduje to zmniejszenie ryzyka wystąpienia próchnicy. Może też zmniejszyć nadwrażliwość zębów i poprawić stan dziąseł. Bardzo ważnym jest, aby po ukończeniu ssania nie połykać oleju ani nie wypluwać go do umywalki czy toalety. Ponieważ w niskich temperaturach olej kokosowy ma postać stałą, może zablokować odpływy sanitariatów. Bezpiecznym sposobem na utylizację tego oleju jest kosz na odpady organiczne.

6. Ekologiczne czyszczenie

Sprawdzi się przy czyszczeniu szczoteczki od tuszu do rzęs, strun gitarowych, pędzli, rąk pobrudzonych farbą olejną, czy pozostałości wosku po depilacji. Jeżeli we włosy dziecka zaplątała się guma do żucia, użycie oleju kokosowego może sprawić, że uda się ją usunąć bez ścinania włosów.

Osobiście bardzo wysoko cenię olej kokosowy ze względu na jego uniwersalne zastosowanie i bogaty wachlarz właściwości. Najczęściej stosuję go do relaksującej kąpieli, która pomaga mi przy regeneracji po pracowitym dniu. Cieszy mnie to, że możliwości jego zastosowania nie kończą się na tych, które przedstawiłam w tym artykule. Nie mogę się doczekać, czym jeszcze zaskoczy mnie ten niepozorny olej. A Wy, za co go lubicie?



Źródła:

Tabela z temperaturą spalania olejów

Coconut oil consumption and cardiovascular risk factors in humans

Coconut extra virgin oil-rich diet increases HDL cholesterol and decreases waist circumference and body mass in coronary artery disease patients

The role of dietary coconut for the prevention and treatment of Alzheimer's disease: potential mechanisms of action

The effect of topical virgin coconut oil on SCORAD index, transepidermal water loss, and skin capacitance in mild to moderate pediatric atopic dermatitis: a randomized, double-blind, clinical trial

Effect of mineral oil, sunflower oil, and coconut oil on prevention of hair damage

Effect of oil pulling on Streptococcus mutans count in plaque and saliva using Dentocult SM Strip mutans test: a randomized, controlled, triple-blind study

ToxNet: Coconut oil

Justyna Maserak

Podróżniczka, autorka bloga podróżniczego. Z wykształcenia filolog angielski. Testuje i opowiada o eko produktach z najdalszych zakątków świata.

W życiu staram się dokonywać świadomych wyborów. Sięgam po te, które wydają mi się najlepsze, ponieważ często niemożliwym jest dokonanie wyboru idealnego. Przypadła mi rola nieco tradycyjnej żony i z tego powodu to ja najczęściej wybieram jedzenie dla naszej, póki co, dwuosobowej rodziny. Stąd moje zainteresowanie zdrowym odżywianiem. Oprócz tego często z mężem podróżujemy – dzięki temu uczymy się wielu rzeczy, uwrażliwiamy na pewne sprawy, przez co czujemy wagę dokonywania ekologicznych i naturalnych wyborów także pod względem odżywiania. A są to częstokroć wybory niejednoznaczne i trudne, zwłaszcza w czasach globalizacji.

Wychodzę z założenia, że uczymy się przez całe życie i nie należy bać się popełniania błędów, co nie oznacza, że mamy ich nie unikać, jeśli to możliwe. Stąd zakładam, że moja obecna wiedza nie jest ostateczna oraz może stać się nieaktualna.

Jeżeli moje teksty będą dla Was przydatne, podzielcie się nimi ze znajomymi. Może i im się przydadzą?

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Informacje dotyczące plików cookies

Ta witryna korzysta z własnych plików cookie, aby zapewnić Ci najwyższy poziom doświadczenia na naszej stronie.

Zarządzanie plikami cookies

Ładowanie...